Zatrzymali 10 praw jazdy
2016-06-07 07:00:00(ost. akt: 2016-06-06 13:39:20)
Minął rok od wprowadzenia zmian w przepisach ruchu drogowego. Jak wygląda sytuacja na drogach regionu? Czy kierowcy wzięli sobie do serca nowe uregulowania? Czy jest bezpieczniej?
18 maja 2015 roku weszła w życie nowelizacja przepisów, która zaostrzyła kary dla nietrzeźwych kierowców, a także tych, którzy przekraczają prędkość w obszarze zabudowanym.
Jakie wnioski można wyciągnąć po roku od wprowadzenia w życie tych przepisów? Od chwili wejścia w życie nowych przepisów do 23 maja 2016 roku nidziccy policjanci zatrzymali 10 praw jazdy za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym.
Cofnięte uprawnienia do kierowania lub brak uprawnień
W 2015 roku pojawił się także nowy zapis w Kodeksie Karnym – artykuł 180a. Zgodnie z nim kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu, prowadzi pojazd mechaniczny, nie stosując się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Od wejścia w życie nowych przepisów policjanci drogówki ujawnili 31 kierowców, którzy mimo cofnięcia im uprawnień w drodze decyzji administracyjnej kierowali pojazdem, a tym samym popełnili przestępstwo. W 2014 roku odnotowano 22 takie przypadki.
Mniej kierujących pod wpływem alkoholu
W 2015 roku na drogach naszego regionu doszło do 28 wypadków drogowych. Rok wcześniej odnotowano 23 takie przypadki.
Policjanci ujawnili także 56 kierujących pod wpływem alkoholu. To o blisko 36 mniej niż w 2014 roku. Bez wątpienia wprowadzenie nowych, surowszych przepisów miało na to wpływ.
Kierowcy zrozumieli, jak dolegliwe i wręcz natychmiastowe skutki może nieść ze sobą łamanie przepisów.
Głównym założeniem wprowadzenia przepisu dotyczącego przekroczenia prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym była poprawa bezpieczeństwa pieszych, którzy właśnie w obszarze zabudowanym mają prawo czuć się bezpiecznie.
W 2015 roku doszło do 10 wypadków w obszarze zabudowanym - to tyle samo, co w 2014 roku. Na coraz wyższy poziom bezpieczeństwa na warmińsko – mazurskich drogach składają się oprócz dobrych uregulowań prawnych czy coraz większej świadomości kierowców, także intensywne i skuteczne działania policjantów ruchu drogowego.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez