Godny poród szczęśliwej matki i zdrowego dziecka

2016-03-10 12:00:00(ost. akt: 2016-04-06 15:44:17)   Artykuł sponsorowany
Właśnie trwa Tydzień Godnego Porodu. Co dzisiaj oznacza to pojęcie, pytamy Joannę Szymankiewicz-Czużdaniuk, dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie.
— Czym jest godny poród?
— W przeciągu ostatnich lat to podejście do porodu bardzo się zmieniło. Były lata 80., kiedy wprowadziliśmy w naszym szpitalu porody rodzinne. Od tej pory rodzącej może towarzyszyć ojciec dziecka lub inny członek rodziny, przy którym kobieta czuje się pewniej, bardziej bezpiecznie.

— Rozumiem, że skoro to był pierwszy krok, poszły za nim kolejne.
— Zdecydowanie tak. Dużo zrobiliśmy, aby pacjentka nie czuła się u nas anonimowo. Z tego powodu położne mają przydzielone pacjentki, którymi się opiekują i z którymi rozmawiają, używając zwrotów „pani Basiu”, „pani Krysiu”. Nawiązuje się między nimi więź, rodzi się zaufanie. Dodatkowo lekarze, którzy zajmują się pacjentką, również przychodzą, przedstawiają się, mówią, co będą robić, za co odpowiadać. Kobieta ma pełną wiedzę o tym, co dzieje się z nią i z jej dzieckiem. Podejmuje świadomą decyzję na temat badań, szczepień.

— A sam poród jak się zmienił?
— Porody odbywają się tylko w jednoosobowych salach, co jest niezwykle ważne z punktu widzenia potrzeby intymności kobiety. Sale wyposażone są w toalety, w prysznice lub jacuzzi. Zmienia się również przygotowanie do akcji porodowej. Kobieta spaceruje po korytarzu, skacze na piłkach. Dzięki temu czuje się bezpiecznie, wie, że to jest jej czas. To kobieta również podejmuje decyzję, w jakiej pozycji chce rodzić. Kolejny aspekt to znieczulenie. Dzięki temu, że od wielu lat jest ono bezpłatne, rzadziej dochodzi do cięcia cesarskiego. Kobiety zachowują się spokojniej, są mniej obolałe, nie krzyczą tak strasznie, co ma znaczenie nie tylko dla nich samych, ale i dla innych pacjentek.

— W zapewnieniu komfortu kobiecie rodzącej pomaga z pewnością też program norweski „Poprawa opieki perinatalnej gwarancją zdrowia społeczności subregionu olsztyńskiego”.
— To inicjatywna o ogromnym znaczeniu dla kobiet. Dzięki programowi realizowanemu w naszym szpitalu z bezpłatnych badań profilaktycznych mogą korzystać przyszłe mamy, jak i niemowlaki. Mamy również mogą liczyć na pomoc w szkole rodzenia, w poradni laktacyjnej. Zapewniamy poczucie bezpieczeństwa i wiedzę, bo jak wiadomo świadomość matki wpływa na jej spokój, a zatem i na poczucie godności.









2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B