Jedynka na nocy biologów

2016-01-18 11:55:54(ost. akt: 2016-01-18 12:01:59)

Autor zdjęcia: Szkoła

Po raz kolejny uczniowie naszego gimnazjum wzięli udział w Nocy Biologów.
Merytorycznym celem festiwalu naukowego „Noc Biologów” było zapoznanie społeczeństwa regionu z pracą badawczą, specjalistycznym sprzętem laboratoryjnym, a także z osiągnięciami naukowymi wydziałów przyrodniczych UWM, głównie Wydziału Biologii i Biotechnologii.

Tym razem to uczniowie klas II a, II c oraz II d pod opieką wychowawców: Moniki Czerwonki, Wiesławy Wojtkiewicz i Doroty Taratyckiej, mogli oglądać świat roślin i zwierząt oraz organizm człowieka, przedstawione w bardzo dostępny i czasami humorystyczny sposób przez naukowców i studentów Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego.

Nasi uczniowie uczestniczyli w warsztatach:

Malowanie roślinami, gdzie tworzyli obrazy przy użyciu farb własnoręcznie otrzymanych z roślin;

Jak to działa? – tajniki organizmu zwierzęcego na wesoło. W trakcie zajęć brali udział w eksperymentach wyjaśniających funkcjonowanie m.in. narządów zmysłów, układu krwionośnego oraz ruchowego. Mieli możliwość odpowiedzieć sobie na pytania: Czy te oczy mogą kłamać?- iluzje optyczne;

Czy wiesz co jesz?- poznajmy smaki i zapachy;

Sprawdź czy potrafisz? - Możliwości ciała;

Jak głęboko oddychasz? – wariacje z akwarium;

Co za emocje?- czyli jak na nasze ciało wpływają gry komputerowe, ale również zobaczyć Świecący wulkan, Zwariowane mleko, Skaczące jajko, czy Sprawdzić jak działa zmysł dotyku oraz poznać tajemnice linii papilarnych.

Jak rośliny wędrują? Skąd biorą się młodziutkie roślinki? Dlaczego muszą wędrować? Czemu schowane są w nasionach i owocach? Czy dorosłe rośliny też mogą się przemieszczać?

Uczestnicy warsztatów zapoznali się z różnymi sposobami pokonywania przestrzeni przez poszukujące „swojego miejsca na ziemi” młodziutkie roślinki, ukryte w nasionach i owocach.

Laboratorium genetyczne – Izolacja DNA metodą kuchenną. Zajęcia miały na celu przybliżenie informacji na temat materiału genetycznego i uświadomienie, że DNA jest wszędzie wokół nas. W trakcie zajęć przedstawiono działalność i wyposażenie laboratorium genetycznego. Przeprowadzono, przy współudziale uczestników, izolację DNA w sposób możliwy do powtórzenia w warunkach domowych.

BIOlogic Escape – Quiz. Główna zasada BIOlogic Escape polegała na wejściu grupy do zamkniętego pomieszczenia, w którym przygotowano szereg zagadek i wskazówek (o tematyce biologicznej) prowadzących do uwolnienia z pokoju. W razie trudności grupa miała do dyspozycji koło ratunkowe u mistrza ceremonii.

Ponadto nasi uczniowie mogli obejrzeć stoisko przygotowane przez Nadleśnictwo Olsztynek: „Las zmysłów” oraz „Bo książki są z drewna”, Wystawę skał i skamieniałości, Roślinny znak zodiaku czy Kolczaste zwierzęta morskie – szkarłupnie, a także wysłuchać krótkiego występu muzycznego z nawiązaniem do przyrody, w wykonaniu studentów Instytutu Muzyki.

Uczestnictwo w Nocy Biologów wzbudziło w uczniach ciekawość oraz chęć poznawania i rozumienia świata przyrodniczego. Pomogło ukształtować poglądy pozwalające zrozumieć prawidłowości funkcjonowania przyrody.


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: SPnr1

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5