6 milionów drzewek na śmietniku
2016-01-16 18:00:00(ost. akt: 2016-01-17 08:17:05)
Polacy kupują ponad 6 mln żywych świątecznych drzewek. Potem „upiększają" śmietniki. Służby oczyszczania zabierają je jako odpad zielony.
Święta, święta i... kłopot z choinką. Co zrobić, gdy choinka bożonarodzeniowa się sypie, a bombki trzeba już pochować do pudełek, aby nie pospadały z gałązek? Problem nie jest błahy, bo co roku Polacy kupują ponad 6 mln żywych drzewek, które jak uczy nas doświadczenie, długo potrafią „upiększać" miejskie śmietniki.
Według tradycji choinki mogą zdobić pokoje nawet do 2 lutego, Świąt Matki Boskiej Gromnicznej, ale większość z nas pozbywa się ich zaraz po święcie Trzech Króli. Najlepiej wynieść je, aby służby oczyszczania zabrały je jako odpad zielony. Należy to do obowiązków gminy.
W imieniu gminy Nidzica usługa jest wykonywana w ramach umowy z Ekologicznym Związkiem Gmin "Działdowszczyzna". Drzewko można dostarczyć osobiście do Przedsiębiorstwa Usług Gospodarki Komunalnej przy ulicy Kolejowej 17. Sposobów zagospodarowania niepotrzebnej choinki jest wiele. O opinię spytaliśmy Kazimierza Kordeckiego, prezesa Ekologicznego Związku Gmin "Działdowszczyzna”.
- Zgodnie z obowiązującymi przepisami o gospodarowaniu odpadami komunalnymi zabranie wszystkich odpadów zielonych (w tym choinek) należy do obowiązków miasta, a konkretnie do firm odpowiedzialnych za odbiór śmieci. Ta usługa jest wykonywana w ramach umowy z gminami. Choinki po świętach i sylwestrze nie walają się już po trawnikach, w okolicach śmietników, w przydrożnych rowach. Są odbierane przez nas i mieszkańcy nie muszą się martwić, co z nimi zrobić.
Tegoroczna zbiórka drzewek już się rozpoczęła. Posiadacze świątecznych drzewek, mieszkańcy gminy Nidzicy i okolic mają również możliwość dostarczyć swoją choinkę do punktu, który mieści się w Przedsiębiorstwie Usług Gospodarki Komunalnej Sp. z o. o. w Nidzicy przy ulica Kolejowej 17 – mówi Kazimierz Kordecki prezes Ekologiczny Związek Gmin "Działdowszczyzna”.
A jak inaczej zadbać o środowisko naturalne? Dobrym rozwiązaniem jest kupno choinki w doniczce. Dobrze pielęgnowaną możemy po świętach przesadzić w ogródku, na działce. Innym ekologicznym działaniem będzie oddanie choinki do miejskiej kompostowni. Drzewka przerobione na kompost wykorzystane zostaną jako użyźniacz gleby miejskich trawników.
Poświąteczne choinki można też oddać do ZOO, gdzie zostaną nimi wyściełane klatki ptaków i drapieżników. Choinki można wykorzystać również do produkcji ciepła. Takie działania praktykowane są w wielu miastach Polski. Bez względu jednak na to, co zrobimy z choinką po świętach – pamiętajmy, że choinka naturalna jest znacznie korzystniejsza dla środowiska niż choinka sztuczna.
Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
@realista #1908429 | 109.241.*.* 16 sty 2016 20:12
Życzliwie radzę, kup czapkę zimową w luźniejszym rozmiarze, bo ani chybi Cię uciska
Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz
realista~~ #1908373 | 31.61.*.* 16 sty 2016 19:05
Przecież ktoś sprzedał tą choinkę, wziął za to pieniądze i w ten sposób mógł wyżywić rodzinę. Z czego robicie problem? Jest popyt na choinki i przedsiębiorcy zaspokajają konsumentów. Kolejny problem wymyślony przez autora artykułu a i przy okazji można uderzyć w tradycję katolików i święta bożonarodzeniowe.
Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz