Prawdy nie da się oszukać

2015-10-14 13:08:01(ost. akt: 2015-10-14 12:28:31)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

W "Gazecie Nidzickiej" ukazał się przed miesiącem artykuł o zasługach p, Stanisława Ideca. Niestety zawiera informacje niezgodne z prawdą. Ani ja, ani współautorka tekstu p. Maria Drozdowicz, sybiraczka, nie możemy pozwolić na szerzenie nieprawdy, tym bardziej, iż fakty,o których piszemy, wydarzyły się zaledwie 20 lat temu.
W związku z artykułem pt. ” Major Stanisław Idec z kolejnym odznaczeniem”, który ukazał się w numerze 33. "Gazety Nidzickiej", pragniemy odnieść się do zawartego w nim stwierdzenia, iż bohater artykułu to ˮwspółinicjator odsłonięcia na terenie powiatu nidzickiego m.in.(..), tablicy Armii Krajowej i tablicy Sybiraków”. Zanim podjęliśmy decyzję o napisaniu niniejszego sprostowania, ustaliliśmy ponad wszelką wątpliwość, iż informacja ta została zaczerpnięta z życiorysu napisanego własnoręcznie przez p.Stanisława Ideca. Czynimy to w imię rzetelności, uczciwości i przez szacunek dla prawdy. A jest ona zgoła odmienna. Otóż Pan Stanisław Idec nie był ani współinicjatorem, ani organizatorem, ani nie brał udziału w żadnym etapie kilkumiesięcznych przygotowań tych uroczystości. Równie dobrze mógł się nazwać współinicjatorem budowy mostu Poniatowskiego w Warszawie.
Pierwsza uroczystość odbyła się 3 maja 1995 r. i obejmowała odsłonięcie w kościele św. Wojciecha w Nidzicy tablicy pamiątkowej poświęconej Żołnierzom Armii Krajowej poległym i pomordowanym w latach 1945 -56 oraz symbolicznego grobu ku pamięci żołnierzy wyklętych zamordowanych przez funkcjonariuszy UB w Nidzicy w latach 1945-56 i płyty na grobie 11 żołnierzy Armii Modlin na cmentarzu wojennym przy ul. Sienkiewicza w Nidzicy. Pomysłodawcami i organizatorami byli śp. Pan Izydor Nowowiejski ps. Kalina (brat Zacheusza Nowowiejskiego ps. Jeż) oraz niżej podpisany Krzysztof Mioduszewski, przy wsparciu p. Krzysztofa Ojrzyńskiego, p. mjr Stanisława Izydorczyka i członków Światowego Związku Żołnierzy AK, p. mjr Władysława Zielińskiego i członków Związku Inwalidów Wojennych oraz p. Henryka Strzemieckiego ze Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.
Tablicę ku czci żołnierzy AK odsłonił p. Izydor Nowowiejski w asyście p. Izydorczyka i pozostałych żołnierzy AK, a poświęcenia dokonał ks. prałat Władysław Sudziński. W trakcie mszy św. celebrowanej przez ks. prałata z udziałem pastora Rolanda Zagóry z parafii ewangelickiej z Nidzicy okolicznościowe przemówienie wygłosił b. senator RP prof. Ryszard Juszkiewicz z Mławy. W uroczystości uczestniczyła kompania honorowa XV Warmińsko- Mazurskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Władysława Jagiełły pod dowództwem kpt. Krzysztofa Maciejewskiego oraz orkiestra Garnizonu Olsztyńskiego z kapelmistrzem mł. chorążym Andrzejem Zychowiczem. Dowódcę XV Dywizji p. gen. Józefa Kuczaka reprezentował p. płk. Jan Mazur. Na uroczystość przybyli kombatanci i kombatanckie poczty sztandarowe z Nidzicy, Janowa, Janowca Kościelnego, Różana, Wieczfni, Mławy, Ostrołęki, Chorzel, Przasnysza, Grudziądza i Olsztyna oraz szkolne poczty sztandarowe z nidzickich szkół.
W trakcie przemarszu na cmentarz wojenny, na placu Wolności członkowie Związku Hodowców Gołębi Pocztowych w Nidzicy wypuścili kilkaset gołębi oddając w ten sposób hołd poległym bohaterom.
Odsłonięcia tablicy poświęconej 11 żołnierzom Armii Modlin dokonali: p. kpt. Władysław Zieliński,
p. Jan Zakrzewski - żołnierz Armii Modlin, p. Wacław Żygadło - żołnierz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie oraz p. ppłk. Zygmunt Kołacki - prezes Związku Byłych Żołnierzy Zawodowych.
Tablicę na symbolicznym grobie, poświęconą żołnierzom wyklętym, zamordowanym przez funkcjonariuszy UB w Nidzicy odsłonili: p. Jan Tański - brat zamordowanego, p. Leonard Jackiewicz - brat zamordowanego, p. Izydor Kosiński - krewny zamordowanego oraz p. Józef Obrocki - prezes Koła Związku Sybiraków w Nidzicy.
Uroczystość odsłonięcia tablicy sybirackiej miała miejsce 24 września 1995 r. Inicjatorami byli p. Maria Drozdowicz i p. Józef Obrocki. W organizacji i przeprowadzeniu uroczystości oprócz p. Marii Drozdowicz szczególnie wyróżnili się p. Mieczysław Sitarz, p. Józef Obrocki oraz p. Janina Skorupska. Podobnie jak w przypadku pierwszej uroczystości, fundatorami tablicy były osoby prywatne i nidzickie firmy. Wsparcia organizacyjnego udzielili panowie Krzysztof Mioduszewski i Krzysztof Ojrzyński, ówcześni pracownicy Urzędu Rejonowego w Nidzicy i jednocześnie radni Rady Miejskiej w Nidzicy.
W tym pamiętnym wydarzeniu uczestniczył ks. arcybiskup metropolita warmiński Edmund Piszcz, który poświęcił tablicę odsłoniętą przez p. Marię Drozdowicz, autorkę napisu na tablicy i p. Edwarda Tomkiewicza, członków Zarządu Wojewódzkiego Związku Sybiraków w Olsztynie. Mszę świętą koncelebrowali ks. prałat Władysław Sudziński oraz ks. arcybiskup, który wygłosił podniosłą homilię. W mszy uczestniczył pastor Roland Zagóra. Okolicznościowe przemówienia w imieniu organizatorów wygłosili p. E. Tomkiewicz oraz p. K. Mioduszewski. Dostojną oprawę zapewniła ponownie kompania honorowa XV Dywizji pod dowództwem p. kpt. Andrzeja Kołczona oraz orkiestra Garnizonu Olsztyńskiego pod kierunkiem p. mł. chorążego Andrzeja Zychowicza.
Wartę przy tablicy pełnili żołnierze XV Dywizji i harcerze z Komendy Hufca ZHP w Nidzicy.
W uroczystości uczestniczyły poczty sztandarowe organizacji kombatanckich z Nidzicy, Olsztyna, Olsztynka i Janowa, poczet sztandarowy ZHP z Nidzicy a także poczty sztandarowe szkół podstawowych i średnich z powiatu nidzickiego.
Po mszy, dla uczczenia 56 rocznicy napaści Niemiec i Związku Sowieckiego na Polskę odbył się przemarsz uczestników uroczystości na cmentarz wojenny przy ul. Sienkiewicza. Okolicznościowe przemówienia wygłosili ks. arcybiskup oraz kpt. Władysław Zieliński. Następnie odbyła się modlitwa ekumeniczna poprowadzona przez ks. arcybiskupa, ks. prałata oraz pastora Roland Zagórę. Dla uczczenia żołnierzy września 1939 r. oraz poległych i pomordowanych na wschodzie została oddana salwa honorowa. Na zakończenie orkiestra zagrała marsz Pierwszej Brygady.
Pragniemy również wymienić te instytucje i osoby, które udzieliły organizatorom obu opisanych wydarzeń szczególną pomoc, zwłaszcza finansową, a byli to, oprócz już wyżej wymienionych: Urząd Rejonowy w Nidzicy (p. Edward Zakrzewski), Zarząd Miasta i Urząd Miejski w Nidzicy, Sąd Rejonowy w Nidzicy, PUGK (Stefan Burek i Zakład Zieleni), Miejskie Wodociągi i Kanalizacja (p. Bogdan Kalinowski), Nidzicki Ośrodek Kultury (p. Barbara Przybyszewska i p. Marek Bieńkowski), Spółdzielnia Pracy Mewa (p. Benedykt Milewski), Drehabud (p. Danuta Kruszlińska i Tadeusz Hinc), Książnica Polska, Nidzicka Fundacja Rozwoju Nida, p. Zofia Wnorowska, p. Krzysztof Narkun oraz członkowie Koła Związku Sybiraków w Nidzicy.
Fakty nie kłamią. Posiadamy dokumenty i inne materiały, w tym zdjęcia i nagrania filmowe wykonane przez firmę pana Piotra Chojnackiego, które po przegraniu na płyty DVD wraz ze skanami zdjęć, zamieścimy w internecie, o czym poinformujemy czytelników za pośrednictwem GN.
I jeszcze jedno. Wiele osób, bohaterów tamtych wydarzeń, odeszło już na wieczny spoczynek. Nam żywym pozostaje strzec pamięci o Nich i wierność prawdzie.

Maria Drozdowicz - założycielka i sekretarz Koła Związku Sybiraków w Nidzicy b. członek Zarządu Wojewódzkiego Związku Sybiraków w Olsztynie b. dyrektor LO im. St. Wyspiańskiego w Nidzicy

Krzysztof Mioduszewski - b. pracownik Urzędu Rejonowego i
Starostwa Powiatowego w Nidzicy, obecnie mieszkaniec Elbląga


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: 2w4r56

Komentarze (21) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Eee, tam #2182573 | 83.6.*.* 14 lut 2017 21:46

    I gdzie ten mityczny film ze zdjęciami mający potwierdzać Pana wersję? Na DVD? Pan go zrobił, ale nie ma - filmu czy DVD ;) czy też gdyby był to byłby na nim Pan Iwiec, a nie było Pana i tow. Drozdowicz. Bo za komuny trzeba było być w PZPR by pełnić kierownicze stanowisko. Taka jest prawda.

    odpowiedz na ten komentarz

  2. Co za obiekcje #1848736 | 5.172.*.* 3 lis 2015 10:34

    Panie Mioduszewski czytam post mieszkanki i pytam gdzie tam jest napisane ze chodzi o Pana ,co pan sobie bierze do głowy. Ktoś pisze że pijaczek oczernia Pana Ideca ale nie pada tam Pana nazwisko ani imię . Nie ładnie że Pan straszy sądami .

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

  3. Do mieszkanka #1847462 | 188.146.*.* 31 paź 2015 20:06

    Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. DO mieszkanka. Przy najbliższej obecności w Nidzicy udam się do Prokuratury Rejonowej w Nidzicy z wnioskiem o ujawnienie danych osobowych autorki tego wpisu. Na pewno nie zgodzę tylko na ujawnienie Pani danych i przeprosiny na łąmach w GN. Poznam Panią przed sądem,

    1. żal że odeszła #1842305 | 88.156.*.* 25 paź 2015 21:23

      Odeszła od nas na zawsze ceniona nidziczanka zasłużona dla ziemi nidzickiej

      Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

      1. nie lachy #1841621 | 88.156.*.* 23 paź 2015 10:09

        nie na lachy tylko pewnie kilka spraw będzie niedługo ujawnionych .

        odpowiedz na ten komentarz

      Pokaż wszystkie komentarze (21)
      2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B