"Warto odrywać wzrok od spraw doczesnych i patrzeć w niebo"

2015-08-14 10:10:00(ost. akt: 2015-08-14 11:26:30)

Autor zdjęcia: archiwum

Już 15 sierpnia obchodzić będziemy święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Ten dzień wielu osobom kojarzy się głównie z długim weekendem i odpoczynkiem. O prawdziwym sensie tego święta rozmawiamy z księdzem Januszem Samslem, proboszczem parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kanigowie.
Co tak naprawdę świętujemy 15 sierpnia? Jaka jest geneza święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny?
Obchodzona 15 sierpnia Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny opiera się na dogmacie ogłoszonym w 1950 roku przez papieża Piusa XII. Mówi on o tym, iż Maryja, wybrana na Matkę Syna Bożego, po zakończeniu ziemskiego życia została z duszą i ciałem wzięta do chwały nieba.

Mówi się, że jest to jedno z najważniejszych świąt katolickich. Czy tak jest i dlaczego?
To prawda. Niemożliwe było, aby skażenia w grobie doznała ta, która wydała na świat Boga – dawcę wszelkiego życia. Inna nazwa tej Uroczystości wywodząca się z tradycji ludowej to Matki Bożej Zielnej, ponieważ tego dnia wierni przynoszą do poświęcenia kwiaty i zioła. Jest to związane z wyrażeniem wdzięczności Bogu za plony ziemi. Za to, że Bóg błogosławi ciężkiej pracy ludzkiej. Niekiedy wiąże się z obchodami dożynek.

Dlaczego Maryja doświadczyła cielesnego zbawienia przed innymi członkami Kościoła?
Maryja jest naszą Przewodniczką w wierze. Najpewniejszą drogą do swojego Syna Jezusa Chrystusa. Wyrażamy przekonanie, że kiedyś i nas niosących naręcza dobrych uczynków przywita. Życiem doczesnym zasługujemy na przebywanie z Bogiem w niebie. Phil Bosmans napisał mądre słowa: ”Kwiaty niech zawsze będą piękne – ludzie, niech zawsze będą dobrzy”.

Jak mamy rozumieć to, że Maryja została wzięta do nieba razem z ciałem i duszą?
Wniebowzięcie Maryi jest konsekwencją, owocem zmartwychwstania Jej Syna. Jest zarazem zapowiedzią naszego zmartwychwstania. Wniebowzięta jest znakiem chrześcijańskiej nadziei. Jednym z wymiarów nieba, czyli wspólnoty z Bogiem, będzie nowa cielesność, której jednak nie potrafimy sobie wyobrazić. Trzeba poskromić wyobraźnię i zaufać Bożej obietnicy. Tyle musi nam wystarczyć. Na tym polega wiara.

Czy doktryna Wniebowzięcia odnosi się do samej Maryi? Czy powinna być rozpatrywana w świetle tajemnicy Kościoła i Chrystusa?
Sprawa harmonii między duszą i ciałem ma znaczenie na wieczność. Wierzymy, że kiedyś Bóg przekształci nasze niedoskonałe, podlegające chorobom i przemijaniu ciała na podobne do swego chwalebnego ciała. O tym mówi prawda o zmartwychwstaniu i życiu wiecznym w bliskości Boga. Jezus zapewnia: „W domu Ojca mego jest mieszkań wiele. Gdyby tak nie było to bym wam powiedział” .

Jak dużą rolę odgrywa Maryja we współczesnym kościele?
Wielką. Świadczą o tym liczne sanktuaria, nabożeństwa, kapliczki i pielgrzymki Maryjne. Maryja jest dla nas wzorem chrześcijańskiej wiary i świętości. Jak mówią słowa jednej z prefacji: „To co Ewa straciła przez niewierność, Maryja odzyskała przez wiarę”. Dogmat o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny mówi o tym, że Maryja była cała święta. Wybrana na Matkę Boga nie miała żadnego grzechu. Maryja zawsze wskazuje na swojego Syna Jezusa, prowadzi do Niego. Zachwyca otwartością na wypełnianie woli Boga. Jak w chwili Zwiastowania, gdy zgodziła się zostać Matką Boga Jezusa Chrystusa, co wyraziła w słowach: „Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa!” (Łk 1,38).

Czy tajemnicę Wniebowzięcia da się rozpatrywać racjonalnie?
Wiara i rozum są jak dwa konieczne skrzydła. To czego nie jesteśmy w stanie ogarnąć rozumem musi dopełnić w nas wiara. Uroczystość Wniebowzięcia Maryi uczy nas, abyśmy w Maryi odnajdywali wzór zawierzenia Bogu, wypełniania w życiu Jego woli, wzór świętości. Do Niej zwracali się z ufnością w ziemskiej pielgrzymce, pamiętając że z krzyża została nam dana jako także Nasza Matka. Warto pamiętać, że tu na ziemi jesteśmy tylko przechodniami. Dla chrześcijan prawdziwa Ojczyzna jest w niebie. Tam jest kres dobrze przebytej wędrówki. Dlatego warto odrywać wzrok od spraw doczesnych i patrzeć w niebo.
PC

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna



2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5