Podaruj dziecku zdrowe życie

2015-07-24 12:00:00(ost. akt: 2015-07-29 12:58:12)   Artykuł sponsorowany
O konieczności wykonywania badań na obecność HIV i HCV w ciąży mówi Krzysztof Jabłoński, ginekolog-położnik z Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie.
— W którym tygodniu ciąży i dla-czego kobieta powinna wykonywać badania na HIV i HCV?
— Zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego i rozporządzeniem Ministra Zdrowia każda kobieta ciężarna powinna mieć wykonane przed 10 tygodniem ciąży badania na obecność wirusa HIV oraz na obecność wirusa zapalenia wątroby typu C (HCV). Badanie na obecność wirusa HIV powtarzamy między 33-37 tygodniem ciąży, zaś badanie na obecność HCV powtarzamy w tym samym okresie ciąży u kobiet obarczonych zwiększonym ryzykiem zakażenia. Wykonanie tych badań pozwala zidentyfikować grupę kobiet zakażonych, wdrożyć u nich odpowiednie leczenie, zminimalizować ryzyko transmisji zakażenia na płód.

— To badania zalecane wszystkim kobietom. Czy są kobiety, które szczególnie powinny się nimi zainteresować?
— Badanie wykonujemy każdej kobiecie ciężarnej. Oczywiście kobiety z grup ryzyka przede wszystkim powinny wykonać te badania. W przypadku wirusa HIV, wiedząc o zakażeniu, możemy wdrożyć odpowiednią profilaktykę, która pozwala zmniejszyć ryzyko transmisji do płodu z 25% do 1%, to bardzo istotna redukcja. Poprzez odpowiednie działania po urodzeniu dziecka następuje dalsze zmniejszenie ryzyka przeniesienia zakażenia. Możemy wybrać odpowiednią drogę porodu, monitorować pacjentów, a co za tym idzie — intensyfikować leczenie.

— Dużo kobiet wykonuje te badania?
— Obecnie coraz więcej kobiet ciężarnych wykonuje badania mające na celu wykrycie wirusa HIV
i HCV. W naszym rejonie jest to również istotne z powodu rosnącej ilości zakażeń za wschodnią granicą.

— A dlaczego nie wszystkie kobiety robią te badania? Powodem jest wstyd czy myślenie, że ich to nie dotyczy?
— W naszej praktyce lekarskiej wielokrotnie spotykamy się ze stwierdzeniem ciężarnych, iż mnie to nie dotyczy, ponieważ nie należę do grupy ryzyka, nic bardziej błędnego. Każdy może być zakażony wirusem HIV bądź HCV. W przypadku wirusa HIV mamy bardzo duże możliwości zmniejszenia ryzyka zakażenia płodu i noworodka poprzez za-stosowanie środków farmakologicznych, jak również odpowiednią opiekę po porodzie. Sytuacja przedstawia się nieco gorzej przy zakażeniu wirusem HCV, ale i w tym przypadku możemy pomóc matce i dziecku. Nie należy odbierać propozycji wykonania badania na obecność wirusa HIV jako coś wstydliwego, albo nie na miejscu.

— Jak choroba matki może oddziaływać na dziecko?
— Matka może zainfekować płód podczas ciąży, porodu oraz opieki nad dzieckiem po porodzie. Ma to wpływ na całe dalsze życie dziecka, które zakażone zostaje nieuleczalną chorobą.

— Rozwiejmy na koniec obawy kobiet dotyczące tych badań — są bezpłatne, nie wymagają skierowania, a wyników nie poznają postronne osoby?
— Wszystkie badania wykonywane w MSZ w Olsztynie objęte grantem norweskim są bezpłatne, nie wymagają skierowania. Na-leży tylko wypełnić odpowiednią ankietę. Wyniki otrzymuje tylko osoba, której one dotyczą z zachowaniem pełnej dyskrecji.

Na badania i wizyty można już się rejestrować. Informacje i ankiety rejestracyjne znajdziecie na stronie: projekt.szpital.olsztyn.pl.










2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B