Nadchodzi kolejna fala upałów

2015-07-22 22:00:00(ost. akt: 2015-07-22 22:15:36)

Autor zdjęcia: sxc.hu

Przez nasz kraj przetacza się kolejna się fala upałów. Lato rządzi się swoimi prawami, jednak powinniśmy pamiętać, że tropikalne tempertury mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia, a nawet życia.
Ciepłe dni zachęcają do wypoczynku na świeżym powietrzu, jednak wysokie temperatury nie wpływają korzystnie na nasz organizm. - Bardzo wysokie temperatury są groźne dla całego społeczeństwa. Upały najgorzej znoszą dzieci i osoby starsze, a także alergicy, astmatycy i osoby z zaburzeniami krążenia - mówi Andrzej Grochowski lekarz medycyny rodzinnej z Nidzicy.

Na co powinniśmy zwracać uwagę?

W związku z tropikalnymi upałami eksperci proszą o zachowanie ostrożności. Nadmierna ekspozycja na słońce może skutkować przegrzaniem. Wywołane upałami odwodnienie organizmu niesie ryzyko gwałtownego pogorszenia stanu zdrowia, z zagrożeniem życia włącznie.
- W upalne dni nie powinniśmy eksponować się na słońce w godzinach od 10 do 17. Jeśli już musimy wyjść z domu musimy pamiętać o nakryciu głowy - podkreśla Adam Grochowski. - Na spacer lepiej wybrać się wieczorem, kiedy temperatura spadnie - dodaje. Bardzo ważne jest również nawadnianie organizmu. - Podczas upalnych dni wskazane jest spożywanie dużych ilości płynów, powinniśmy dużo pić, najlepiej niegazowaną wodę w temperaturze pokojowej - podkreśla Adam Grochowski lekarz medycyny rodzinnej. - Spożywanie bardzo zimnych napojów może skutkować zmianami zapalnymi gardła - dodaje. Latem picie wody jest niezwykle ważne, może ono nie tylko ugasić pragnienie, ale również uratować czyjeś życie.

Niebezpieczne przegrzanie

Znaczący wzrost temperatury powietrza może doprowadzić do odwodnienia i przegrzania organizmu. Upał może powodować udar. Lekarze zwracają uwagę, że szczególnie w upalne dni nie można lekceważyć takich objawów jak: zmęczenie, silne bóle i zawroty głowy, nudności, gorączka, szum w uszach, drgawki, wzrost temperatury ciała zagrażający życiu, większa częstotliwość bicia serca i oddechu.
- Przegrzanie najczęściej objawia się złym samopoczuciem, bólami głowy, a także zaburzeniami widzenia - ostrzega Andrzej Grochowski. - W skrajnych przypadkach mogą wystąpić też omdlenia i utraty przytomności - dodaje.
Podczas upalnych dni ulgę mogą przynieść zimne okłady. W małych miastach nie ma kurtyn wodnych, dlatego warto robić zimne okłady na głowę i kark. Z klimatyzacji powinniśmy korzystać ostrożnie, ponieważ nagłe skoki temperatury mogą skutkować zmianami zapalnymi w gardle. W czasie gorących dni trzeba zachować rozwagę podczas korzystania z kąpieli wodnych.
- Rozgrzana osoba nie powinna wskakiwać do zimnej wody, bo może dojść do skurczu mięśni, a nawet szoku termicznego - apeluje Andrzej Grochowski. Pod żadnym pozorem nie wolno zostawić dzieci oraz zwierząt w zaparkowanym na słońcu samochodzie. W krótkim czasie temperatura w pojeździe może osiągnąć nawet 50 stopni. Pozostawienie dziecka w przegrzanym aucie może skutkować udarem cieplnym, a nawet śmiercią. Wystarczy kilka minut.

Odpowiednie warunki pracy

Wysokie temperatury negatywnie wpływają na wykonywanie powierzonych pracownikowi obowiązków. W ciągu lata produktywność spada nawet o 20 procent. - Dlatego też w interesie samego pracodawcy jest stworzenie odpowiednich, czyli bezpiecznych i higienicznych warunków pracy - przypomina Danuta Rutkowska z Państwowej Inspekcji Pracy. - Jeśli w pomieszczeniu, w który wykonywana jest praca temperatura przekracza 28 stopni Celsjusza, pracodawca ma obowiązek zapewnić zimne napoje, nieodpłatnie, w ilość która zaspakaja potrzeby pracownika.


Czytaj e-wydanie





Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna



2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B