Zbadaj dziecko, by rosło zdrowe

2015-04-09 10:00:00(ost. akt: 2015-04-23 09:46:42)   Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: Mat. szpitala

O bezpłatnych badaniach profilaktycznych dla dzieci do pierwszego roku życia mówi dr Grażyna Siwiec-Saternus, ordynator oddziału noworodków i wcześniaków Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie.
Pani doktor, takiej akcji profilaktycznej badań dzieci jeszcze w szpitalu miejskim nie było?
— Nie tylko w naszym szpitalu, ale w ogóle nie było tak dużej akcji profilaktycznej. Ważne jest to, że nie dotyczą one dzieci, u których stwierdzono jakieś nieprawidłowości, ale mogą z nich skorzystać rodzice dzieci, których coś niepokoi, albo po prostu chcą zaspokoić ciekawość, czy ich dziecko rozwija się prawidłowo. Na co dzień takiej możliwości nie mają, mamy problem z dostępnością badań profilaktycznych dla dzieci, powodem jest m.in. to, że brakuje specjalistów. Kolejki do nich są więc kilkumiesięczne i jeśli rodzice nie dostaną skierowania dla malucha na ich wykonanie, mają problem, by z nich skorzystać, nawet prywatnie.

A dzięki programowi „Poprawa opieki perinatalnej gwarancją zdrowia społeczności subregionu olsztyńskiego” można zbadać dziecko bezpłatnie i bez skierowania. Dlaczego warto z tej możliwości skorzystać?
— Te badania są niezwykle istotne, bo wiele chorób można wykryć dopiero po urodzeniu dziecka. Nawet jeśli w trakcie ciąży kobieta bada się regularnie, niektórych schorzeń można nie wykryć, bo podczas USG dziecko jest aktywne, przez co lekarz nie zawsze ma możliwość wszystko zaobserwować. Dodatkowo są wady, których nie można leczyć na etapie płodowym, a dopiero w pierwszych miesiącach życia. Tak jest na przykład z echo serca, które pozwala wykryć wady, których nie usłyszymy podczas kontrolnej wizyty u lekarza pierwszego kontaktu, bo nie wszystkie wady serca objawiają się szmerami. To badanie najlepiej wykonać po trzecim miesiącu życia. Bardzo cennym badaniem, które oferujemy w ramach programu jest USG jamy brzusznej i narządów wewnętrznych. To badanie najlepiej wykonać w pierwszym miesiącu życia. Podobnie jest z USG stawów biodrowych. Te badania pozwalają szybko wykryć nieprawidłowości i je leczyć lub rehabilitować.

Program oferuje również szeroką gamę badań laboratoryjnych.
— I one również są bardzo istotne. Dzięki morfologii możemy otrzymać bardzo bogatą wiedzę o organizmie, nie tylko o niedoborach witamin czy mikroelementów, ale również o tym, czy narządy wewnętrzne pracują prawidłowo. Na pewno badaniem wartym polecenia jest TSH, czyli badanie, które pozwala wykryć niedoczynność tarczycy, co ma istotny wpływ na rozwój dziecka.

Problemem, z którym również boryka się wiele mam, jest prawidłowe karmienie.
— I dlatego bardzo się cieszę, że program zakłada również porady laktacyjne. Wiele dzieci i mam potrzebuje wsparcia przy nauce prawidłowego karmienia piersią. Warto skorzystać z porad specjalistów, nawet jeśli wydaje nam się, że wszystko wykonujemy prawidłowo.

Na badania i wizyty można już się rejestrować. Informacje i ankiety rejestracyjne znajdziecie na stronie: projekt.szpital.olsztyn.pl.












2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B