Zdrowa mama, zdrowe dziecko

2015-04-02 12:00:00(ost. akt: 2015-04-23 09:48:52)   Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: sxc.hu

Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie dokłada starań, by opieka nad kobietami w ciąży i nad niemowlakami była jeszcze lepsza. W tym celu nie tylko modernizuje oddziały i wprowadza supernowoczesny sprzęt, ale organizuje także największą akcję bezpłatnych badań profilaktycznych dla kobiet w ciąży i niemowlaków w historii Warmii i Mazur.
Oczekujesz dziecka i chcesz mieć pewność, że urodzi się zdrowe? A może twoja pociecha nie ma jeszcze roku i chcesz sprawdzić, czy rozwija się prawidłowo? Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie wychodzi naprzeciw potrzebom mam i zaprasza was na bezpłatne badania profilaktyczne.
— Badania są bezpłatne i nie wymagają skierowania. Specjaliści wykonają USG kobietom ciąży i noworodkom, a także ECHO serca dzieciom do 12 miesiąca życia. Dodatkowo pacjentki skorzystają z prawie 81 tysięcy badań laboratoryjnych. Szpital uruchomił też bezpłatną szkołę rodzenia — mówi Joanna Szymankiewicz–Czużdaniuk, dyrektor szpitala miejskiego.

Program badań jest realizowany z funduszy EOG i funduszy norweskich. Islandia, Liechtenstein i Norwegia ściśle współpracują z UE na podstawie Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym (Porozumienie EOG), przyczyniając się do zmniejszania nierówności społecznych i ekonomicznych oraz wzmacniania relacji dwustronnych z państwami beneficjentami w Europie. 6,7 mln zł zostanie przeznaczony na remont i doposażenie oddziałów położniczego i noworodkowego.
— Remont obejmie drugie i trzecie piętro — informuje Jacek Zachariasz, dyrektor ds. administracyjno-eksploatacyjnych szpitala miejskiego. — Na wyższym zostanie wybudowany nowy blok operacyjny z nowoczesnym wyposażeniem. Będą też stanowiska reanimacyjne dla noworodków. Na drugim zaplanowaliśmy pomieszczenia dla kobiet ciężarnych, nowoczesne sale porodowe. Program pozwoli też unowocześnić naszą bazę sprzętową. Zakupimy nowe inkubatory, aparat usg.

Wszystkie prace muszą się zakończyć do kwietnia 2016 roku. Na zakończenie remontu pacjentki muszą poczekać, ale na badania już nie. Chętne mamy już teraz mogą się rejestrować. Warto, bo wczesna diagnoza skutecznie wpływa na wykrywalność wad rozwojowych płodu, zmniejsza ryzyko przedwczesnego porodu.
— Dziecko to największy skarb, jakiego oczekuje rodzina. Te wszystkie badania profilaktyczne pozwolą zmniejszyć ryzyko dramatycznych powikłań u kobiety, zmniejszyć ryzyko porodu przedwczesnego czy urodzenia dziecka z wadą, która powoduje, że jest niezdolne do życia — mówi Grażyna Siwiec-Saternus, ordynator oddziału noworodków i wcześniaków w szpitalu miejskim. — Taka diagnoza zawsze jest szokiem dla rodziny, ale też część tych wad można leczyć w łonie matki. Badania pomogą te nieprawidłowości rozpoznać, przygotować na nie matkę.

Dzięki programowi w szpitalu przebadane zostaną także dzieci.
— Nie wszystkie wady da się wykryć w trakcie badań prenatalnych, między innymi z tego powodu, że dziecko jest wtedy aktywne i się przemieszcza. Inne wady z kolei rozwijają się bezobjawowo i zdiagnozować je można dopiero wtedy, gdy dziecko pojawia się już na świecie — dodaje dr Grażyna Siwiec-Saternus.
Z badań może skorzystać ponad 2 tysiące kobiet w ciąży oraz 3800 dzieci z Olsztyna i siedmiu powiatów: olsztyńskiego, bartoszyckiego, kętrzyńskiego, szczycieńskiego, lidzbarskiego, mrągowskiego i nidzickiego. Na badania i wizyty można już się rejestrować. Informacje i ankiety rejestracyjne znajdziecie na stronie: projekt.szpital.olsztyn.pl.











2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5