Z nowymi dowodami będziemy bezdomni

2015-02-06 10:52:22(ost. akt: 2015-02-06 10:51:31)

Autor zdjęcia: Dorota Mikłaszewicz

Od 1 stycznia miał obowiązywać nowy wzór dowodu osobistego. Ale z tym musimy poczekać do 1 marca tego roku. - Nowy dowód nie będzie zawierał informacji takich jak: wzrost, kolor oczu, adres zameldowania czy podpis - mówi Wojciech Pajewski przyjmujący wnioski o wydanie dowodu osobistego.
Dotychczasowe dowody osobiste nadal zachowują ważność do upływu terminu na nich określonych. Nie będzie konieczności ich wymiany. Dowody wydawane po 1 marca również będą ważne przez 10 lat od daty wydania, z wyjątkiem dowodu osobistego wydawanego dzieciom poniżej 5 roku życia, który będzie ważny przez okres 5 lat.

- Jeżeli ktoś złoży wniosek o dowód osobisty 27 lutego, to otrzyma dowód w starej wersji. A ten kto złoży wniosek w marcu otrzyma już nową wersję tego dokumentu - informuje Pajewski.

Wniosek w formie papierowej i elektronicznej

Format i wymiary dowodu osobistego pozostaną takie same jak dotychczas. Natomiast fotografia będzie podobna jak ta, która obowiązuje w paszportach. Do wniosku o wydanie dowodu osobistego w formie pisemnej będziemy musieli dołączyć fotografię o wymiarach 35x45mm, a do wniosku w formie elektronicznej dołączyć fotografię w pliku o wymiarach 492x610 pikseli i wielkości nie przekraczającej 2,5 MB.

W obu przypadkach fotografia dołączona do wniosku powinna być wykonana nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku. Po upływie 6 miesięcy będzie ona nieaktualna.

Wniosek złożysz wszędzie

- Wniosek o wydanie dowodu osobistego będziemy mogli złożyć w dowolnej gminie - wyjaśnia Pajewski. Nowością jest możliwość złożenia wniosku drogą elektroniczną. Wniosek składany w gminie musimy podpisać własnoręcznie, a formularz będzie mógł wypełnić za nas pracownik gminy w oparciu o informacje, które mu podamy oraz nasze dane zawarte w rejestrze PESEL.

O wydanie dowodu osobistego możemy również złożyć wniosek elektroniczny, ale musimy go uwierzytelnić podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą kwalifikowanego certyfikatu lub profilem zaufanym ePUAP. Jeżeli z powodu choroby, niepełnosprawności lub innej przeszkody nie będziemy mogli złożyć wniosku w gminie, wówczas pracownik gminy przyjmie od nas ten formularz w miejscu naszego pobytu.

A pełnomocnik będzie mógł odebrać nasz dowód w gminie. - Nie wiem jak ludzie będą funkcjonować z nowym dowodem, podpisywać umowy itp. - mówi Pajewski. Mimo tego, że w nowych dowodach osobistych nie będzie meldunku nadal będzie prowadzona ewidencja ludności.

Zgubiłeś dowód, nie musisz się martwić

Jeżeli stracimy dowód np. w czasie wakacji, unieważni go organ gminy, do którego zgłosimy utratę dokumentu, a nie jego wystawca jak było do tej pory. Otrzymamy również zaświadczenie potwierdzające zgłoszenie utraty dokumentu. W przypadku unieważnienia dowodu osobistego odpowiednia adnotacja zostanie wprowadzona do Rejestru Dowodów Osobistych.

Znajdą się w niej informacje o dacie i przyczynie unieważnienia dokumentu. Dowód osobisty przedłożony w gminie, zostanie unieważniony przez przecięcie lub przedziurkowanie w taki sposób, aby uszkodzeniu uległa fotografia wraz ze znakiem holograficznym. Zostanie on zwrócony jego posiadaczowi, a w przypadku osoby zmarłej członkom najbliższej rodziny, jeżeli będą chcieli zachować unieważniony dokument.

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz klikając na nidzica.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij tutaj

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Jerzy Sosnowski do ...? 78.131.*.* #1659228 | 178.180.*.* 8 lut 2015 14:48

    jednak wstydzisz się swojego imienia i nazwiska lub wstydzisz się swoich wypowiedzi, a PESEL wiadomo kto wprowadził MSW PRL-u, wiadomo również kiedy ustawą z dnia 10 kwietnia 1974 r. wejście do obiegu 1979 r., jednak otwartym pozostaje pytanie dlaczego lub też po co, a na to pytanie musisz odpowiedzieć sam sobie

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  2. Jerzy Sosnowski do ... 78.131.*.* wczoraj 11: #1659160 | 37.30.*.* 8 lut 2015 12:56

    Widzę, że wstydzi się Pan swojego imienia i nazwiska, a na anonimy dla zasady nie odpowiadam, natomiast jeżeli ktoś nie rozumie co oznacza za-numerowanie człowieka i jakie są tego konsekwencje, to dyskusja staje się zbędna

    odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. Jerzy Sosnowski #1658549 | 213.158.*.* 7 lut 2015 13:04

      kiedy czytam niektóre komentarze, to zastanawiam się, czy piszą to jeszcze ludzie czy już tylko istoty, które nie rozumieją podstawowych pojęć i nie znają znaczenia słów których używają

      Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

      1. Jerzy Sosnowski #1657662 | 188.147.*.* 6 lut 2015 13:27

        będziemy już tylko numerami, odbierają nam kolejne prawa, co odbiorą nam w następnej kolejności

        Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (5)

        2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5