Dyrekcja ZOZ w Nidzicy apeluje: potrzebujemy wsparcia z zewnątrz
2025-07-14 07:00:00(ost. akt: 2025-07-09 17:34:43)
Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Nidzickiego, radni dyskutowali o kondycji finansowej Zespołu Opieki Zdrowotnej w Nidzicy. O szczegóły obecnej sytuacji zapytaliśmy dyrekcję szpitala.
— Aktualna sytuacja Zespołu Opieki Zdrowotnej w Nidzicy niestety nadal jest bardzo trudna i wymaga wspólnej uwagi nie tylko zarządu szpitala, ale również i tych, którzy mogą mieć realny wpływ na jego funkcjonowanie. Szpital boryka
PRZECZYTAJ KONIECZNIE:
się z poważnymi problemami finansowymi od czerwca 2023 roku, gdzie zanotowano stratę ponad 8 mln zł, która znacząco wpłynęła na kondycję ZOZ — wyjaśnia Anna Szypulska, dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Nidzicy.
Koszmar Julii: pies pogryzł ją na chodniku
Jak informuje, mimo trudności podjęto działania naprawcze. — Dzięki wprowadzeniu programu naprawczego oraz działań oszczędnościowych udało się znacząco obniżyć stratę za 2024 rok, co jest bardzo dużym wysiłkiem wszystkich pracowników Zespołu Opieki Zdrowotnej.
— Obecnie pracujemy nad aktualizacją programu, a priorytetem w naszym działaniu jest nieustanna walka o stabilizację finansową szpitala i zapewnienie ciągłości świadczeń medycznych dla pacjentów — dodaje.
Jednocześnie podkreśla, że bez pomocy z zewnątrz może być trudno utrzymać placówkę w obecnym kształcie. — Niestety, bez wsparcia z zewnątrz oraz wprowadzenia konkretnych rozwiązań systemowych, nasz szpital będzie miał trudności z samodzielnym poradzeniem sobie z tymi wyzwaniami.
Jednocześnie podkreśla, że bez pomocy z zewnątrz może być trudno utrzymać placówkę w obecnym kształcie. — Niestety, bez wsparcia z zewnątrz oraz wprowadzenia konkretnych rozwiązań systemowych, nasz szpital będzie miał trudności z samodzielnym poradzeniem sobie z tymi wyzwaniami.
Zdaniem dyrekcji problemy te nie są odosobnione. — Statystyki i wskaźniki finansowe potwierdzają, że wiele szpitali powiatowych funkcjonuje w warunkach trwałej nieefektywności i wysokiego zadłużenia. Wysokie zadłużenie, niski udział kapitałów własnych w finansowaniu działalności oraz brak rentowności operacyjnej jasno wskazują na konieczność pilnych, szeroko zakrojonych działań systemowych – głównie w zakresie zmiany modelu finansowania ochrony zdrowia — zaznacza Anna Szypulska.
Na zakończenie zapewnia. — Jesteśmy świadomi, jak ważne jest dla mieszkańców, by szpital mógł funkcjonować w stabilny sposób. Dlatego też pracujemy nad rozwiązaniami, które pozwolą sprostać tym wyzwaniom, jednak potrzebne są do tego wspólne działania i wsparcie na poziomie krajowym. Zapewniamy, że dokładamy wszelkich starań, by sytuacja w naszym szpitalu uległa poprawie, a opieka nad pacjentami nie została zakłócona.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez