Przeczytałem - polecam: ,,Diuna” - Franka Herberta

2024-12-11 19:00:00(ost. akt: 2024-12-11 14:59:07)
 Borys Brzozowski, uczeń klasy 3 LO (ZSZiO w Nidzicy)

Borys Brzozowski, uczeń klasy 3 LO (ZSZiO w Nidzicy)

Autor zdjęcia: nadesłane

Lubisz czytać? Chcesz polecić książkę? Opisz swoją ulubioną pozycję czytelniczą i prześlij do nas na adres: g.nidzicka@gmail.com Nie zapomnij dołączyć zdjęcia!
,,Diuna” - Franka Herberta stanowi pierwszy tom monumentalnego cyklu science-fiction. Powieść, która zadebiutowała w 1965 roku do dziś uchodzi za jedno z najważniejszych dzieł fantazy. Atrakcyjość Diuny polega na sprawnym połączeniu wątków: polityki, religii, ekologii i psychologii.

Fabuła i świat przedstawiony
Akcja „Diuny” toczy się w odległej przyszłości, w świecie, gdzie technologia i
PRZECZYTAJ KONIECZNIE: ,,Andrzejki” z książką

,,Andrzejki” z książką

mistycyzm splatają się ze sobą w sposób, który zachwyca i fascynuje. Głównym miejscem akcji jest Arrakis, pustynna planeta, na której występuje najcenniejszy surowiec we wszechświecie – melanż, zwany też przyprawą. Melanż nie tylko przedłuża życie, ale także umożliwia podróżowanie w kosmosie. Jego właściwości stają się źródłem wielkich konfliktów politycznych.

Bohaterem powieści jest młody dziedzic Paul Atryda. Intrygi oraz rywalizacja pomiędzy rodem Harkonnerów i Imperatorem zmuszają całą rodzinę Atrydów do przeprowadzki na Arrakis. Bohater wbrew sobie wciągnięty w poważny konflikt musi szybko dorosnąć, poznać swoje przeznaczenie i przetrwać we wrogim mu świecie.

Wielowarstwowość Diuny
Diuna” to znacznie więcej niż tylko space opera czy epicka opowieść o walce o władzę. Herbert zdołał stworzyć świat, który jest pełen skomplikowanych relacji politycznych i społecznych. Autor umiejętnie przedstawia mechanizmy władzy i manipulacji, badając wpływ polityki na ludzi i ich losy. Motyw ekologii, który Herbert wprowadził do powieści, również wyróżnia ją na tle innych dzieł science fiction. Arrakis, jako planeta o ekstremalnym klimacie, wymaga od mieszkańców przemyślanej interakcji z otoczeniem, co skłania czytelników do refleksji nad zrównoważonym rozwojem i konsekwencjami eksploatacji zasobów naturalnych.

Religia i mistycyzm odgrywają kluczową rolę w „Diunie”, nadając jej quasi-filozoficzny wymiar. Jeden z najciekawszych wątków powieści związany jest z Zakonem Bene Gesserit. Jego członkinie posiadają zdolności parapsychiczne i prowadzą zakulisowe działania mające na celu realizację swoich planów. Książka ukazuje, jak można wpływać na społeczeństwo i jednostki wykorzystując religię i wierzenia jako narzędzie do konfliktowania społeczeństw.

Styl pisania i narracja
Autor nie boi się rozbudowanych opisów, w których często używa skomplikowanej terminologii, co może być wyzwaniem dla niektórych czytelników. Tempo powieści bywa nierówne – od spokojnego, a nawet momentami refleksyjnego, po nagłe zwroty akcji i dynamiczne, krótkie sceny.
Jedną z cech charakterystycznych jest zastosowanie wewnętrznych monologów postaci, pozwalających lepiej zrozumieć ich motywacje, lęki i postępowanie. Herbert mistrzowsko balansuje między opisami rozgrywek politycznych a introspekcją bohaterów, co czyni narrację wielowymiarową.

Mocne strony
Do największych zalet „Diuny” należą jej złożony świat i niebanalne podejście do problematyki władzy, religii oraz ekologii. Zdolność Herberta do tworzenia realistycznych i różnorodnych kultur jest niezwykła, a świat Arrakis, z jego unikalnymi mieszkańcami i zwyczajami, jest dopracowany w każdym szczególe. Jego zdolność do budowania napięcia i umiejętność wprowadzania nieoczekiwanych zwrotów akcji sprawiają, że fabuła „Diuny” jest nieprzewidywalna do samego końca.

Wyzwania i wady
Mimo niezaprzeczalnych zalet, „Diuna” nie jest książką pozbawioną wad. Styl Herberta, choć bogaty i przemyślany, wymaga od odbiorcy pełnej uwagi i cierpliwości (przytłaczający nadmiar trudnej terminologii i koncepcji polityczno-religijnych, zbyt rozwlekła narracja). Nie jest to lektura, którą można pochłonąć w jeden wieczór – wymaga czasu, by w ją pełni zrozumieć.

Podsumowanie
„Diuna” to książka, która zasłużenie zdobyła miejsce w kanonie literatury science fiction. Ta powieść bawi ale i skłania do głębokiej refleksji nad naturą człowieka, władzą i środowiskiem. Jej tematyka pozostaje aktualna w naszych czasach, tak jak wciąż aktualne na świecie są konflikty polityczne religijne, ekologiczne i społeczne. Świat technologicznie zmienia się w szybkim tempie ale człowiek w swoim wnętrzu ze swoimi wadami i zaletami pozostaje taki sam, wciąż ma problemy z właściwym odróżnieniem dobra i zła.
Dla miłośników literatury ambitnej i wymagającej „Diuna” jest prawdziwym klejnotem. To książka, do której warto wracać po to, żeby na nowo odkryć jej niuanse i zrozumieć znaczenie.

Borys Brzozowski, uczeń klasy 3 LO (ZSZiO w Nidzicy)

Recenzja książki z międzyszkolnego konkursu czytelniczego, ph.: "Przeczytałam (-em) - polecam!" organizowanego przez sąsiadujące i zaprzyjaźnione ze sobą biblioteki ZSZiO oraz ZSO.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5