Mieszkaniec Nidzicy znęcał się nad swoimi rodzicami
2024-12-11 16:00:00(ost. akt: 2024-12-11 14:25:32)
Bez wątpienia, kwestie rodzinne to bardzo delikatna sprawa dla każdego z nas. Niestety w wielu domach kłótnie i problemy życia codziennego doprowadzają do przemocy domowej. Paraliżujący strach, bezradność, wstyd, czasem niewiedza gdzie szukać pomocy powodują, że agresor staje się coraz bardziej pewny siebie i śmiały w swoim działaniu. Od początku 2024 roku, nidziccy policjanci zastosowali procedurę nakaz/zakaz wobec 17 sprawców przemocy domowej.
Policjant w większości przypadków jest pierwszą osobą z zewnątrz otrzymującą sygnał o przemocy w rodzinie. O potrzebie interwencji mogą poinformować Policję osobiście bądź telefonicznie ofiary przemocy, ale również świadkowie przemocy w rodzinie np. sąsiedzi, inni domownicy, znajomi rodziny. Czasem rozmowa z policjantem czy psychologiem pomoże wskazać odpowiednią drogę. Będąc osobą dotkniętą przemocą lub jej świadkiem nie bądźmy obojętni na krzywdzące, sprawiające, ból i cierpienie zachowania. Pamiętajmy, brak reakcji na przemoc stanowi niejako jej akceptację.
Zgodnie z przepisami, które weszły w życie 30 listopada 2020 r., policjanci mają możliwość wydania wobec osoby stosującej przemoc w rodzinie nakazu natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia i zakazu zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia, zakazu kontaktowania się z osobą doznającą przemocy domowej i zakazu zbliżania się do niej oraz zakazu wstępu na teren szkoły, placówki oświatowej, opiekuńczej lub artystycznej, obiektu sportowego lub miejsca pracy, i przebywania na tym terenie . Będą one mogły być wydane łącznie i są natychmiast wykonalne.
Procedura nakaz/zakaz umożliwia natychmiastowe odizolowanie sprawcy od ofiary przemocy w domowej. Ponadto, rodzina, w której mamy do czynienia z jakąkolwiek formą przemocy zostaje objęta procedurą „Niebieskiej Karty”. W jej trakcie sytuacja rodziny monitorowana jest przez odpowiednie instytucje, których celem jest podjęcie działań pomocowych w kierunku ustania przemocy domowej. Od początku 2024 roku nidziccy policjanci zastosowali procedurę nakaz/zakaz wobec 17 sprawców przemocy domowej.
Ostatni z nich został wydany w niedzielę (08.12.2024 r.) wobec mieszkańca Nidzicy, który znęcał się nad swoimi rodzicami. Mężczyzna wszczynał awantury, podczas których wyzywał ich słowami wulgarnymi, groził pozbawieniem życia, szarpał, popychał, kopał oraz zakłócał spoczynek nocny i wyganiał z domu. Policjanci przyjęli w tej sprawie zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa, zatrzymali mężczyznę i doprowadzili do pomieszczenia dla osób zatrzymanych, a następnie zastosowali procedurę nakaz/zakaz, w myśl której sprawca przemocy domowej musiał opuścić mieszkanie na okres 14 dni. Ponadto, przez ten czas nie może zbliżać się do rodziców oraz z nimi kontaktować.
Przypominamy!
Naruszenie nakazu lub zakazu wydanego przez policjanta na podstawie uprawnień, jakie daje mu tzw. ustawa antyprzemocowa skutkuje sankcjami karnymi określonymi w art. 66b kodeksu wykroczeń jakimi są kara aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny. Naruszenie nakazu lub zakazu skutkuje też zastosowaniem trybu przyśpieszonego wobec sprawcy tego wykroczenia.
Jeśli doświadczasz przemocy albo jesteś jej świadkiem zadzwoń na numer alarmowy 112 lub na infolinię Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” (http://www.niebieskalinia.info/), które oferuje całodobową pomoc osobom doznającym przemocy, świadkom przemocy oraz osobom poszukującym informacji na temat zjawiska i sposobów przeciwdziałania przemocy w rodzinie pod numerem 800 120 002.
kpp, red.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez