Debata z Seniorami w Janowcu Kościelnym
2024-11-18 07:00:00(ost. akt: 2024-11-17 14:11:51)
Oszustwa internetowe, Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, aplikacja Moja Komenda to tematyka debaty z seniorami, która odbyła się w Środowiskowym Domu Samopomocy w Janowcu Kościelnym. Przedsięwzięcie zrealizowano w ramach cyklu „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ!”.
W czwartek (14 listopada), w Środowiskowym Domu Samopomocy w Janowcu Kościelnym odbyła się debata społeczna „Seniorze, nie daj się oszukać!”, która została przeprowadzona w ramach działań z cyklu „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ!”. W przedsięwzięciu zorganizowanym przez Komendę Powiatową Policji w Nidzicy w spotkaniu wzięli udział członkowie ŚDS w Janowcu Kościelnym, seniorzy z gminy Janowiec Kościelny oraz Pan Piotr Rakoczy Wójt Gminy Janowiec Kościelny wraz z Panią Sekretarz Gminy Moniką Ławicką, Pani Agnieszka Tarwacka Dyrektor ŚDS w Janowcu Kościelnym, Pani Marzena Ewa Radzymińska Kierownik GOPS w Janowcu Kościelnym, oraz Pan Cezary Szewczyk Dyrektor Banku Spółdzielczego w Janowcu Kościelnym, który wystąpił przed seniorami w roli prelegenta.
Z ramienia Komendy Powiatowej Policji w Nidzicy w debacie udział wzięli: I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Nidzicy mł. insp. Krzysztof Kunicki oraz dzielnicowa rejonu VI gminy Janowiec Kościelny Barbara Żelazna.
I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Nidzicy mł. insp. Krzysztof Kunicki przywitał uczestników debaty i uzasadnił wybór tematu, a następnie Cezary Szewczyk przybliżył seniorom problematykę oszustw internetowych - ze szczególnym uwzględnieniem oszustwa „na pracownika banku”. Wskazał na co należy zwrócić uwagę, gdy podczas rozmowy telefonicznej osoba po drugiej stronie słuchawki podaje podaje się za pracownika banku, przestrzegał przed klikaniem w linki i oszustwami „na kod BLIK” oraz dodał, aby rozsądnie podchodzić do otrzymywanych wiadomości za pomocą różnych aplikacji i zabezpieczyć swoje dokumenty.
Następnie głos zabrała sierż. szt. Barbara Żelazna, która przybliżyła założenia Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Następnie omówiła jak wygląda strona internetowa KMZB, a także w jaki sposób można zaznaczyć miejsce zagrożone. W swojej prelekcji poinformowała o sposobach kontaktowania się z policją dodając, że jednym z nich jest aplikacja „Moja Komenda”. Policjantka uczulała, że w sytuacjach wymagających natychmiastowej interwencji Policji należy korzystać z numeru alarmowego 112.
Po dyskusji, I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Nidzicy dokonał podsumowania debaty, a seniorzy wypełnili ankiety mające na celu wypracowanie wniosków przydatnych do podejmowania skutecznych działań na rzecz bezpieczeństwa lokalnej społeczności oraz oraz otrzymali ulotki informacyjne poświęcone oszustwom.
kpp
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez