Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Nidzicy komentuje na Facebooku. Co na to radni Rady Powiatu Nidzickiego?

2024-11-15 09:25:00(ost. akt: 2024-11-15 09:26:01)

Autor zdjęcia: zrzut ekranu

13 listopada w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Nidzicy odbyła się IX Sesja Rady Powiatu Nidzickiego. Radni dyskutowali w sprawie skargi na komentarze zamieszczone na portalu społecznościowym Facebook przez Dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Nidzicy.
Uzasadnienie uchwały:

W dniu 15 lipca 2024 r. do Starosty Nidzickiego wpłynęła skarga na Panią Bożenę Breńską – Dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Nidzicy. W związku z tym, że organem właściwym do rozpatrywania skarg, wniosków i petycji jest wyłącznie Rada Powiatu, Starosta Nidzicki przekazał ww. skargę do Przewodniczącego Rady Powiatu w Nidzicy.

W dniu 30 września 2024 r. przedmiotowa skarga została przekazana do rozpatrzenia dla nowo powołanej Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Powiatu w Nidzicy. W toku przeprowadzonego postępowania wyjaśniającego Komisja zapoznała się z treścią przedmiotowej skargi, treścią komentarzy oraz kontekstem, w jakim zostały one opublikowane, a także z pisemnymi wyjaśnieniami Pani Bożeny Breńskiej Dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Nidzicy z dnia 22 lipca 2024 r. W wyniku analizy uznano, że komentarze Pani Dyrektor zamieszczone na stronie Biblioteki Publicznej w Obornikach Śląskich na portalu społecznościowym Facebook, pod postem dotyczącym promowania akceptacji, szacunku i miłości dla różnorodnych rodzin oraz pracy nad projektem „Biblioteka Równości” były nieodpowiednie. Komisja uznała, że wypowiedzi Pani Dyrektor zawierały treści, które mogą być uznane za obraźliwe w stosunku do osób nieheteronormatywnych. Należy wskazać również, że takie zachowania nie są zgodne z misją Ośrodka, jako placówki oświatowej, której celem jest promowanie wartości tolerancji, równości zasad etyki oraz poszanowania godności wszystkich osób.

Przy rozpatrywaniu skargi, Komisja wzięła również pod uwagę, wyjaśnienia Pani Dyrektor, w których to wyraziła skruchę za swoje niestosowne zachowanie oraz naganne komentarze, tym samym potwierdzając, że zaprezentowane zachowanie było niewłaściwe. Należy dodać, że Pani Dyrektor w swoich wyjaśnieniach wskazała, że jej zamiarem nie było obrażanie kogokolwiek, z nastawieniem na konkretną osobę, a swoje komentarze usunęła oraz przeprosiła osobę, której posty komentowała. Pani Dyrektor zapewnia, że w szkole zapewnione są odpowiednie warunki do edukacji i wychowania dla uczniów o różnych światopoglądach i przekonaniach, niezależnych od odmiennej tożsamości płciowej.

W ocenie Komisji, Dyrektor szkoły nie może prowadzić działalności, która stawiałaby w sprzeczności z etyką zawodową, misją szkoły lub interesem publicznym. Dotyczy to również aktywności pozazawodowych.

W tej sytuacji Komisja Skarg, Wniosków i Petycji uznała skargę [dane ukryte] na komentarze zamieszczone na portalu społecznościowym Facebook przez Panią Bożenę Breńską – Dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Nidzicy za zasadną (uchwała Nr 3/2024 z dnia 6 listopada 2024 r.)

Mając powyższe na uwadze, Rada Powiatu w Nidzicy przyjmuje ustalenia Komisji Skarg, Wniosków i Petycji dotyczące stanu faktycznego i prawnego w sprawie skargi za własne i postanawia przedmiotową skargę uznać za zasadną.

Po odczytaniu uzasadnienia głos zabrał radny Andrzej Bróździński.

— Pani Bożena Breńska skomentowała post jako osoba prywatna, korzystając ze swojego prywatnego konta na Facebooku. Zgodnie z art. 54 Konstytucji RP, każdemu przysługuje prawo do wolności wyrażania swoich poglądów. Jeśli osoba, której dotyczyła dyskusja, uznała, że pani Breńska naruszyła jej prawa, miała prawo zgłosić sprawę do prokuratury. Wchodzenie przez Komisję w kompetencje sądu jest nieuzasadnione, ponieważ pani Breńska, w rozmowie z tą osobą, nie występowała jako dyrektor Ośrodka, a swoje komentarze pisała z prywatnego profilu, niepowiązanego z placówką. Radni nie mają prawa rozpatrywać tego rodzaju spraw, gdyż stanowi to ograniczenie wolności i swobody wypowiedzi — mówił radny Andrzej Bróździński.

Radca prawny Malwina Wajda-Bałdyga odpowiedziała: —Moim zdaniem, osoba pełniąca funkcję publiczną, taka jak dyrektor placówki, jest osobą publiczną, której wolność słowa może być ograniczona przez zasady etyczne. W związku z tym, powinna kształtować swoje wypowiedzi i zachowania w zgodzie z normami etycznymi.

— Powtórzę jeszcze raz, pani Breńska skomentowała post jako osoba fizyczna, jeśli kogoś tym uraziła, ta osoba ma prawo złożyć doniesienie do prokuratury. To, że rozpatrujemy dziś tę skargę to nonsens i bzdura — dodał radny Bróździński.

Głos zabrał przewodniczący komisji skarg, wniosków i petycji Krzysztof Żukowski.
— Na komisji odbyła się burzliwa dyskusja na ten temat. Pani dyrektor w swoim profilu ma zaznaczoną pełnioną funkcję, a w piśmie skierowanym do komisji sama przyznała, że post był niewłaściwy. Co w takiej sytuacji mogła zrobić komisja, skoro sama zainteresowana przyznała się do błędu? — mówił Krzysztof Żukowski.

Głos zabrała Bożena Breńska - dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Nidzicy.

— Skomentowałam post Biblioteki Publicznej w Obornikach Śląskich, ponieważ poczułam silne emocje w związku z informacją, że biblioteka organizuje zajęcia dla dzieci na temat różnorodności LGBT. Mój pierwszy komentarz brzmiał: „Gdzie są rodzice tych dzieci?”, ponieważ uważam, że to właśnie dom rodzinny powinien być pierwszym miejscem edukacji. W odpowiedzi, jeden z użytkowników odniósł się do parad równości, pisząc o tym, jak tam wygląda. Odpowiedziałam, że moim zdaniem to nie jest w porządku i że nie podoba mi się, gdy ludzie ubierają się w sposób, który przypomina stroje z burdelu na przedmieściach. Na to inny użytkownik odpowiedział w sposób sarkastyczny, sugerując, że pewnie bywam w takich miejscach — mówiła Bożena Breńska.

Do sprawy odniosła się radna Ewa Krzyżewska.

— Jako rodzice powinniśmy dbać o to, aby nasze dzieci były wychowywane właściwie. Co sprawiło, że staliśmy się tak elastyczni w kwestiach wychowawczych? Jestem pełna podziwu dla pani Breńskiej za to, że stanęła w obronie dzieci. Jeśli rodzice nie będą zwracali uwagi na wychowanie, może to prowadzić do poważnych konsekwencji. Doceniam starania pani Breńskiej w wychowaniu i ochronie dzieci – uważam, że postąpiła bardzo słusznie — mówiła Ewa Krzyżewska.

Głos zabrał radny Marcin Paliński.

— Jest to trudna sytuacja zarówno dla pani dyrektor, jak i dla nas tutaj zgromadzonych. Popieram stanowisko radnej Krzyżewskiej i radnego Bróździńskiego. W mojej ocenie pani dyrektor jest bardzo dobrym liderem, podobnie jak pozostali dyrektorzy w powiecie. Placówka, którą kieruje, dynamicznie się rozwija. Decyzja w tej sprawie powinna uwzględniać wiele czynników. Każdy ma prawo nie zgodzić się z danym wpisem, ale jeśli ktoś poczuł się urażony, istnieją inne ścieżki dochodzenia swoich praw. W związku z tym wnioskuję o odrzucenie tej skargi — mówił Marcin Paliński.

Głos ponownie zabrał radny Krzysztof Żukowski.

— Nie rozpatrujemy tej sprawy na zasadzie światopoglądowej. Nie oceniamy pracy pani dyrektor, lecz analizujemy tę konkretną sytuację. Dalsze decyzje i konsekwencje pozostają w rękach starosty i zarządu powiatu — mówił Krzysztof Żukowski.

Radni przeszli do głosowania.

Wyniki głosowania jawnego w sprawie: projektu uchwały Rady Powiatu w Nidzicy w sprawie skargi na komentarze zamieszczone na portalu społecznościowym Facebook przez Dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Nidzicy.
ZA: 5
PRZECIW: 5
WSTRZYMUJĘ SIĘ: 2
BRAK GŁOSU: 0
NIEOBECNI: 3

Lista imienna
ZA (5)
Bukowski Paweł
Góralska Elżbieta Maria
Jankowski Jacek
Radzymiński Robert Andrzej
Żukowski Krzysztof

PRZECIW (5)
Bróździński Andrzej Roman
Krzyżewska Ewa
Paliński Marcin
Szypulska Monika
Wojtyra Wojciech

WSTRZYMUJĘ SIĘ (2)
Chmieliński Krzysztof
Marcjanik Andrzej

BRAK GŁOSU (0)

NIEOBECNI (3)
Remba-Kardasińska Małgorzata Urszula
Słupski Zbigniew
Śpiewak Leszek Adam

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5