Skarga na działania i zaniechania Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Nidzicy. Co postanowili radni Rady Powiatu Nidzickiego?

2024-11-13 10:49:34(ost. akt: 2024-11-13 15:21:53)
13 listopada w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Nidzicy odbyła się IX Sesja Rady Powiatu Nidzickiego

13 listopada w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Nidzicy odbyła się IX Sesja Rady Powiatu Nidzickiego

Autor zdjęcia: zrzut ekranu/esesja

13 listopada w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Nidzicy odbyła się IX Sesja Rady Powiatu Nidzickiego. Radni podjęli uchwałę w sprawie skargi na działania i zaniechania Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Nidzicy odnośnie badań przeprowadzonych przez placówkę uznając ją za bezzasadną.
Uzasadnienie:

W dniu 1 marca 2024 r. wpłynęła do Starostwa Powiatowego skarga [dane ukryte] skierowana do Starosty Nidzickiego w sprawie badań przeprowadzonych u jej syna. W dniu 12 marca 2024 r. Przewodniczący Rady Powiatu w Nidzicy VI kadencji przekazał niniejszą skargę do rozpatrzenia dla Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Powiatu w Nidzicy. Komisja po zapoznaniu się ze sprawą wystąpiła do Pani Małgorzaty Wilińskiej – Dyrektora Powiatowego Ośrodka Rozwoju Edukacji w Nidzicy o ustosunkowanie się do treści zawartych w przedmiotowej skardze. Otrzymana odpowiedź w tej sprawie została następnie przekazana do wiadomości S. Skarżącej z prośbą o ustosunkowanie się do treści zawartych w piśmie, czego Skarżąca nie zrobiła.

W związku z wyborami samorządowymi, które odbyły się w dniu 7 kwietnia 2024 r., został wybrany nowy skład Rady Powiatu w Nidzicy VII kadencji. W związku z powyższym, czynności związane z rozpatrzeniem przedmiotowej skargi zostały wznowione po wyborze nowego składu Komisji, co nastąpiło w dniu 30 września 2024 r. na mocy podjętej przez Radę Powiatu w Nidzicy uchwały Nr VII/53/2024 w sprawie powołania Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Powiatu w Nidzicy.

Komisja Skarg, Wniosków i Petycji po szczegółowym przeanalizowaniu sprawy uznali, iż działania Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Nidzicy odnośnie badań przeprowadzonych u syna osoby Skarżącej były prawidłowe.

Komisja Skarg, Wniosków i Petycji ustaliła, że do zadań statutowych Poradni należy m.in. diagnozowanie dzieci i młodzieży, a zadania te Poradnia realizuje poprzez diagnozę, konsultacje, porady, warsztaty, szkolenia dla rodziców i nauczycieli, zajęcia specjalistyczne: korekcyjno-kompensacyjne, logopedyczne, terapeutyczne dla dzieci oraz doradztwo. Ponadto, Komisja dokonała analizy dokumentów zgromadzonych w sprawie oraz zapoznała się z wyjaśnieniami Pani Anety Lisowskiej nowo powołanego Dyrektora Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej oraz pracownika merytorycznie odpowiedzialnego za prowadzenie sprawy, w wyniku czego ustalono, że syn Skarżącej od 2014 roku jest pod opieką Poradni, w której to był wielokrotnie diagnozowany, czego dowodem są wywiady przeprowadzane przez placówkę. Opisano w nich rozwój dziecka oraz wydano zalecenia do pracy z dzieckiem w domu i w szkole. Łącznie do września 2023 r. odbyło się 14 spotkań diagnostyczno-konsultacyjnych z dzieckiem. Wobec powyższego, Komisja nie stwierdziła nierzetelności czy uchybień w działaniach Poradni. Ponadto, Komisja ocenia, że Poradnia działała zgodnie ze Statutem, a Skarżącej i dziecku były udzielane formy wsparcia polegające na diagnozie logopedycznej, psychologicznej, pedagogicznej. Udzielane były też formy terapii dla dziecka i rodziny tj. terapia logopedyczna, konsultacje i porady doraźne dla rodzica, indywidualny trening wychowawczy oraz rozmowy psychologiczne z dzieckiem (doraźne) na terenie Poradni przez właściwych do tego specjalistów. Łącznie rodzina była objęta wsparciem przez 8 specjalistów pracujących w Poradni. Byli to psychologowie, logopeda, pedagodzy, pedagodzy specjalni. Ponadto, Skarżąca otrzymała również informację, że może uczestniczyć w spotkaniach w grupie wsparcia dla rodziców posiadających dzieci z trudnościami wychowawczymi.

Odnosząc się do zarzutu przeprowadzonych badań ADOS – 2, które umożliwiają określenie, czy u osoby badanej występują objawy ze spektrum autyzmu, Komisja nie stwierdziła nieprawidłowości w ich przeprowadzeniu. Wskazane badania realizowane są przez Poradnię od 2022 roku, natomiast wcześniejsze diagnozy były przeprowadzane przez zatrudnionego w Poradni psychologa. W dniu 16 marca 2023 r. odbyła się rozmowa ze Skarżącą i dzieckiem polegająca na omówieniu wyników badania. Wówczas zachęcano Skarżącą do udziału w grupie wsparcia dla rodziców, zalecono konsultację psychiatryczne celem weryfikacji. Dziecko otrzymało, w marcu 2023 r. dodatkowe orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, wydane przez poradnię dokument wskazuje konieczność uczestnictwa dziecka w zajęciach socjoterapii. W każdym z wydanych opinii i orzeczeń specjaliści poradni uwzględnili potrzeby chłopca, jego możliwości oraz warunki szkolenia, wskazując najlepsze dla niego metody, formy pracy na zajęciach oraz w zakresie kształcenia. Jednocześnie, realizacja wskazanych zaleceń leży już przy szkole oraz placówkach kształcenia, pod opieką których na danym etapie znajduje się chłopiec. W dniu 14 sierpnia 2023 r. Skarżąca wnioskowała o uzgodnienie zajęć o potrzebie kształcenia specjalnego. W dniu 17 sierpnia 2023 r. wydano orzeczenie w wyniku którego chłopcu przysługiwały zajęcia psychologiczno-pedagogiczne, kompensacyjne i rewalidacyjne.

Reasumując, należy podkreślić, że po każdym wniosku rodzica dziecko było diagnozowane, Skarżąca otrzymywała wsparcie. Poradnia wydała łącznie 3 dokumenty uprawniające dziecko do otrzymania odpowiedniego wsparcia w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz kształcenia specjalnego realizowanego na terenie szkoły, do której aktualnie uczęszcza. Nie ma zatem, podstaw do tego, aby stwierdzić, że działania podjęte w Poradni były nierzetelne. Należy również, podkreślić, że dokumenty od 2014 roku dotyczące diagnoz dzieci przeszły też, pozytywną kilkukrotną kontrolę dokonaną przez Warmińsko-Mazurskie Kuratorium Oświaty.

W tej sytuacji Komisja Skarg, Wniosków i Petycji uznała skargę [dane ukryte] na działania i zaniechania Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Nidzicy za bezzasadną (uchwała nr 1/2024 z dnia 16 października 2024 r.).

Mając powyższe na uwadze, Rada Powiatu w Nidzicy przyjmuje ustalenia Komisji Skarg, Wniosków i Petycji dotyczące stanu faktycznego i prawnego w sprawie skargi za własne i postanawia przedmiotową skargę uznać za bezzasadną.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5