Motocyklista zjechał z drogi i wjechał na pole
2024-10-21 13:14:34(ost. akt: 2024-10-21 13:54:54)
24-letni motocyklista mając 2 sądowe dożywotnie zakazy i 1,2 promila alkoholu w organizmie zjechał z drogi i wjechał na pole, a w organizmie 43-latka kierującego oplem krążyły 2 promile alkoholu. Niebawem obaj za popełnione przestępstwa odpowiedzą przed sądem.
W niedzielę (20 października) około godz. 14:30 oficer dyżurny nidzickiej jednostki policji otrzymał zgłoszenie dotyczące zdarzenia drogowego z udziałem motocyklisty z pobliżu miejscowości Napierki. Z ustaleń interweniującego patrolu ruchu drogowego wynikało, że kierujący motocyklem marki Suzuki na łuku drogi w prawo stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na lewe pobocze, a następnie na pole wywracając pojazd na lewy bok. 34-letni mieszkaniec gminy Janowiec Kościelny nie wymagał pomocy medycznej. Mężczyzna został poddany badaniu na stan trzeźwości, które wykazało 1,2 promila alkoholu w jego organizmie. Ponadto, ze sprawdzenia w policyjnych bazach danych wynikało, że sprawca interwencji kierował motocyklem pomimo 2 dożywotnich sądowych zakazów prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Policjanci zatrzymali dowód rejestracyjny jednośladu, a o losie mężczyzny zdecyduje sąd. 34-latkowi grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.
W nocy z piątku na sobotę (18/19 października) nidziccy policjanci wyeliminowali z ruchu drogowego nietrzeźwego 43-letniego mieszkańca gminy Janowo. Mężczyzna został zatrzymany na terenie Nidzicy kilka minut przed północą dzięki zgłoszeniu świadków, których zaniepokoił jego stan psychofizyczny pozwalający przypuszczać na wcześniej spożywany alkohol. Interweniujący policjanci sprawdzili trzeźwość kierującego osobowym oplem. Podejrzenia okazały się słuszne, ponieważ przeprowadzone badanie wykazało 2 promile alkoholu w organizmie mieszkańca gminy Janowo. Funkcjonariusze zatrzymali mężczyznę do wyjaśnienia, a o jego dalszym losie zdecyduje sąd. Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem zagrożonym karą do 3 lat pozbawienia wolności.
Każdy kto siada za kierownicą samochodu, na rower czy inny pojazd po alkoholu musi liczyć się z konsekwencjami. Jednak czy będziemy odpowiadać za przestępstwo czy wykroczenie zależy od stężenia alkoholu w organizmie. Rozróżnić można 2 stany: stan po użyciu alkoholu i stan nietrzeźwości. W Polsce zabronione jest kierowanie w którymkolwiek z nich, jednak różne mogą być tego konsekwencje, ponieważ stan po po użyciu alkoholu stanowi wykroczenie, natomiast stan nietrzeźwości to przestępstwo.
kpp, red.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez