Nidzica korzysta z pracy skazanych

2024-10-04 08:44:34(ost. akt: 2024-10-15 13:20:28)
 Marzena Bruzda, Kurator Specjalista ZKSS w Sądzie Rejonowym w Nidzicy

Marzena Bruzda, Kurator Specjalista ZKSS w Sądzie Rejonowym w Nidzicy

Autor zdjęcia: archiwum prywatne

Kara ograniczenia wolności w powiecie nidzickim to nie tylko forma resocjalizacji, ale i realna pomoc lokalnym instytucjom. — Każdego roku skazani realizują wyroki poprzez prace na rzecz społeczności, co przynosi korzyści wszystkim stronom — zaznacza Marzena Bruzda - Kurator Specjalista w Zespole KSS w Sądzie Rejonowym w Nidzicy.
Kara ograniczenia wolności, czyli nieodpłatna, kontrolowana praca na rzecz społeczności, realizowana jest we wszystkich gminach powiatu nidzickiego. Najwięcej takich wyroków wykonuje się w gminie Nidzica.

— Co roku do Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej (KSS) trafia średnio około [artcile]1085176[/article]255 nowych spraw – do końca września 2024 roku było ich już 163. W poprzednich latach liczby te wyglądały następująco: 276 w 2023 roku, 300 w 2022, 279 w 2021 i 200 w 2020. Ponadto zazwyczaj na koniec każdego roku pozostaje jeszcze około 135 w trakcie realizacji. Osoby skazane na tę formę kary pracują w miejscach wyznaczonych przez burmistrza Nidzicy oraz w instytucjach, które wyraziły zgodę na przyjmowanie skazanych do pracy, poprzez złożenie na piśmie odpowiedniej deklaracji i wpisaniu ich na listę podmiotów w SR Nidzica — wyjaśnia Marzena Bruzda, Kurator Specjalista ZKSS w Sądzie Rejonowym w Nidzicy.

Na terenie gminy Nidzica prace na cele społeczne wykonywane są w 9 różnych instytucjach. Do podmiotów wyznaczonych przez władze gminy należą: Przedsiębiorstwo Usługowe Gospodarki Komunalnej, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Nidzicki Ośrodek Kultury. W drugiej grupie instytucji, które dobrowolnie zgodziły się na współpracę, znajdują się: Starostwo Powiatowe, Zespół Opieki Zdrowotnej, Stowarzyszenie „Dom Bartnika” z Łyny, Fundacja „Exitibus” z Rozdroża oraz Schronisko dla Zwierząt „Podaj Łapę” w Tatarach.

— W ciągu ostatnich dziesięciu lat wykonywanie kary ograniczenia wolności w gminie Nidzica uległo znacznym zmianom, głównie ze względu na nowe regulacje prawne oraz rosnącą liczbę spraw kierowanych do Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej. Oprócz wzrostu liczby spraw, a tym samym liczby skazanych, obserwujemy również wyraźny wzrost długości orzekanych kar, co bezpośrednio przekłada się na wydłużenie czasu realizacji poszczególnych orzeczeń. To sprawiło, że zmieniły się także potrzeby sądu. Konieczne stało się pozyskiwanie większej liczby podmiotów, które mogłyby przyjąć skazanych do pracy na cele społeczne. Ważnym aspektem było również znalezienie miejsc, które pozwalałyby na wykonywanie pracy w dni wolne oraz poza standardowymi godzinami pracy, czyli po godzinie 15:00. Istotne okazało się także umożliwienie skazanym odbywania kary jak najbliżej ich miejsca zamieszkania lub pracy, co znacznie ułatwia realizację orzeczeń — wyjaśnia Marzena Bruzda.

Instytucje, które przyjmują skazanych, mają nałożone konkretne obowiązki związane z nadzorem nad pracami. Osoby wyznaczone do tego zadania ściśle współpracują z kuratorami, co stanowi kluczowy element skutecznej organizacji pracy na cele społeczne.

— Współpraca z samorządami oraz instytucjami układa się bardzo dobrze, a przez lata wypracowano skuteczne procedury, które przynoszą oczekiwane rezultaty. Standardy współpracy stale się podnoszą, choć czasami wyzwaniem są zmiany osób nadzorujących prace skazanych, co wymaga dodatkowego czasu na wdrożenie. Jako kuratorzy jesteśmy wdzięczni za dotychczasowe wsparcie - z rozmów z państwem wynika, że zaangażowanie podopiecznych sądu bywa pozytywnym zaskoczeniem — zaznacza Marzena Bruzda. I podkreśla, że prace na cele społeczne mają wiele wymiarów – resocjalizacyjny, społeczny oraz przynoszą realne korzyści lokalnym społecznościom.

— Zwracam się z apelem do instytucji, organizacji i stowarzyszeń o rozważenie podjęcia współpracy z sądem. Jestem do państwa dyspozycji w razie pytań lub wątpliwości. Dodam, że wszyscy skazani posiadają ubezpieczenie NNW, opłacane corocznie przez Sąd Okręgowy w Olsztynie — dodaje Marzena Bruzda.

Zuzanna Leszczyńska

Barbara Kucharska - Dyrektor MOPS w Nidzicy:
W Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Nidzicy, realizowane są kontrolowane prace na cele społeczne. Wykonywane są przez osoby, wobec których sąd orzekł taki obowiązek w związku z popełnieniem czynów karalnych. Osoby te wykonują prace porządkowe, ogrodnicze, gospodarcze oraz remontowo – budowlane na terenie: gminy Nidzica m.in. sołectw, świetlic, mieszkań treningowych i wspomaganych oraz na posesji ośrodka. Praca osób skazanych na cele społeczne w znacznym stopniu ułatwia utrzymanie porządku terenów zielonych oraz czystości na terenie gminy Nidzica.

Łukasz Klimaszewski - Kierownik Zakładu Oczyszczania PUGK Sp. z.o.o. w Nidzicy:
Osoby kierowane do odpracowania kar na cele społeczne do Przedsiębiorstwa Usługowego Gospodarki Komunalnej Sp. z.o.o. w Nidzicy przedzielane są do prostych prac związanych w głównej mierze z utrzymaniem czystości i porządku na terenach, za które odpowiadamy, czyli Parku Gregoroviusa i parku nad jeziorkiem, a także cmentarza komunalnego. Do ich zadań należy zbieranie nieczystości, pielenie i grabienie, koszenie. Czasami zdarza się, że pomagają przy niewymagających pracach budowlanych takich jak np. montaż ławek. Osoby, które sumiennie odpracowują swoje kary, stanowią niewątpliwą korzyść dla naszej firmy we wspomnianych zakresach. Czasami zaskakują swoim zaangażowaniem i pracowitością. Współpraca z sądem i kuratorami w zakresie kary ograniczenia wolności przebiega pomyślnie i spokojnie.

Ewa Sokolnicka-Ziulewska - Prezes Stowarzyszenia Dom Bartnika:
Z Sądem Rejonowym w Nidzicy współpracujemy od kilku lat. Osoby wykonujące w naszym Stowarzyszeniu orzeczoną karę zajmują się pracami porządkowymi oraz stolarką pasieczną.  

Ks. Józef Stroński - Prezes Zarządu Fundacji Exitibus:
Według mojej oceny, prace społeczne wykonywane przez skazanych przynoszą korzyści wszystkim stronom. Po pierwsze - jest to autentyczna resocjalizacja skazanych. Po drugie - społeczeństwo ma realny zwrot, naprawienie  strat. Po trzecie - jest nadzieja na prawdziwy powrót do realnego życia. Zakładamy, że jest dobra wola. Moja współpraca z kuratorami jest na odpowiednim poziomie.

Roman Brzozowski - kierownik schroniska:
W Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt „Podaj Łapę” w Tatarach podopiecznych sądu jesteśmy w stanie zatrudniać jedynie w okresie wiosenno-letnim. Jest to związane z przebywaniem naszych pracowników na urlopach wypoczynkowych. Podopieczni sądu są przydatni i pomocni przy czyszczeniu i malowaniu bud, niszczeniu chwastów w polbruku przy użyciu specjalnych preparatów, czy też zwalczaniu insektów (muchy) w kojcach dla psów oraz kleszczy w trawie otaczającej schronisko.

Paweł Koziński - Dyrektor MOSiR w Nidzicy:
Skazani w ramach kary ograniczenia wolności wykonują wszelkiego rodzaju prace porządkowe na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Nidzicy oraz stadionu miejskiego. Prace polegają na: pieleniu, zamiataniu, grabieniu i koszeniu. Ponadto niektórzy skazani pomagają przy pracach budowlanych tj.: malowanie, szpachlowanie i kładzenie glazury. Chętnie uczestniczą w pomocy przy organizacji imprez sportowych. Do tej pory nie mieliśmy żadnych trudności ze skazanymi, uważam, że jest to
fajna pomoc dla naszych pracowników. Współpraca z Zespołem Kuratorskiej Służby Sądowej w SR Nidzica układa się bardzo dobrze, mamy świetny kontakt i rozwiązujemy razem każdy problem.


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5