Obywatelskie ujęcie nietrzeźwego traktorzysty

2024-06-26 07:00:00(ost. akt: 2024-06-24 08:58:39)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Dzięki reakcji świadka, policjanci z nidzickiej jednostki Policji zatrzymali 56-letniego nietrzeźwego traktorzystę. Przeprowadzone przez funkcjonariuszy badanie stanu trzeźwości wykazało 2,2 promila alkoholu w jego organizmie. Ponadto, mężczyzna nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi. Niebawem, o jego dalszym losie zdecyduje sąd.
Nietrzeźwi kierujący stanowią realne zagrożenie na drogach, dlatego policjanci podejmują szereg działań ukierunkowanych na wyeliminowanie ich z ruchu. Zdarza się również, że zaniepokojeni obywatele dzwonią na numer alarmowy 112 informując o swoich podejrzeniach odnośnie kierującego pod wpływem alkoholu, a policjanci reagują na każde takie zgłoszenie.

Dyżurny nidzickiej jednostki policji otrzymał informację od 22-letniego zgłaszającego, który oświadczył, że w Janowcu Kościelnym ujął traktorzystę pod wyraźnym działaniem alkoholu. Wykonane przez funkcjonariuszy badanie kierującego ciągnikiem rolniczym na stan trzeźwości potwierdziło podejrzenia zgłaszającego. W organizmie 56-latka krążyło 2,2 promila alkoholu. Ponadto, ze sprawdzenia w policyjnych bazach danych wynikało, że mężczyzna nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi. Niebawem mieszkaniec gm. Janowiec Kościelny odpowie przed sądem za popełnione przestępstwo i wykroczenie. Grozi mu kara nawet do 3 lat pozbawienia wolności.

Apelujemy, by stanowczo reagować, gdy widzimy, że osoba pijana chce prowadzić pojazd. Warto zadzwonić na Policję nawet wtedy, gdy nie mamy pewności, a jedynie podejrzenie. W ten sposób możemy ustrzec przed tragedią samego kierowcę, jak i ludzi, dla których stanowi on realne zagrożenie.

Ujęcie obywatelskie

Polskie prawo daje każdemu z nas możliwość ujęcia sprawcy przestępstwa na gorącym uczynku. O tak zwanym zatrzymaniu obywatelskim mówi art. 243 § 1 kodeksu postępowania karnego: „każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa, jeżeli zachodzi obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości”. W § 2 doprecyzowano, że osobę ujętą należy niezwłocznie oddać w ręce Policji. Przykładem okoliczności, w których możemy ująć sprawcę przestępstwa, jest sytuacja, gdy widzimy kierowcę pod wyraźnym wpływem alkoholu. Prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości jest bowiem przestępstwem podlegającym karze na podstawie art. 178a kodeksu karnego. Możemy ująć pijanego kierowcę i jak najszybciej oddać go w ręce Policji, korzystając z prawa do zatrzymania obywatelskiego.

kpp, red.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5