Ona miała mu pomóc finansowo, on -„lekarz”- miał zająć się jej leczeniem

2024-06-12 07:00:00(ost. akt: 2024-06-11 11:22:02)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: źródło: Pixabay

Mężczyzna podający się za lekarza przebywającego za granicami Polski wykorzystał łatwowierność 60-letniej kobiety i oszukał ją na 16 500 złotych. Apelujemy o rozsądek w kontaktach z nieznajomymi. Szczególnie tymi poznanymi przez Internet.
Oszustwo „na lekarza” to jedna z metod wykorzystywanych przez przestępców internetowych. Przestępca na portalach społecznościowych wyszukuje zazwyczaj samotne osoby, po czym nawiązuje z nimi kontakt. Przestępca poprzez regularny kontakt i przedstawienie fałszywych historii z życia zdobywa zaufanie ofiary, a następnie prosi o pomoc finansową na zakup biletu lotniczego lub opłacenie kosztów przesyłki z zawartością jego dobytku, który musi przekazać w celu zaopiekowania się nim i przechowania w bezpiecznym miejscu. Gdy ofiara oszustwa prześle pieniądze na konto przestępcy, zostaje bez „przesyłki” i bez pieniędzy.

Nidziccy policjanci przyjęli zawiadomienie od 60-letniej mieszkanki gminy Nidzica, która została oszukana metodą „na lekarza”. Z relacji kobiety wynikało, że od stycznia br. prowadziła ona korespondencję z mężczyzną podającym się za lekarza, który przebywa za granicami Polski. „Lekarz” zaoferował jej leczenie z zakresu chirurgii ortopedycznej w zamian za wsparcie finansowe. W takcie prowadzenia tej internetowej znajomości 60-latka wykonała kilka przelewów na wskazany przez oszusta numer konta. Po pewnym czasie gdy kobieta potrzebowała pieniędzy i poprosiła „internetowego znajomego” o zwrot pieniędzy, kontakt z nim się urwał. Kobieta przemyślała sprawę i stwierdziła, że została oszukana. W rezultacie, znajomość z „lekarzem z zagranicy” kosztowała ją 16500 zł.

Ostrzegamy przed oszustami żerującymi na uczuciach i wrażliwości innych osób. Zawierając nowe znajomości, należy być ostrożnym. Zwłaszcza jeśli poznana przez Internet osoba prosi nas o pieniądze. Oszuści działają według pewnych schematów. Zazwyczaj unikają rozmów telefonicznych. Poprzez regularny kontakt i przedstawianie fałszywych historii z życia zdobywają zaufanie ofiary, a następnie proszą o pomoc finansową zazwyczaj na zakup biletu lub na pokrycie opłat za przesłanie paczki. Oszuści cały czas modyfikują swój sposób działania. Dlatego też tylko nasza ostrożność, czujność i dystans do przekazywanych informacji spowodują, że nie staniemy się kolejną ich ofiarą.

kpp, red.

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5