Przekazali oszustowi kody BLIK na łączną kwotę 4100 zł

2024-05-16 07:00:00(ost. akt: 2024-05-15 21:38:44)
zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: policja

Do nidzickich policjantów zgłosili się dwaj bracia, którzy będąc przekonani, że pomagają swojemu koledze, przekazali oszustowi kody BLIK na łączną kwotę 4100 złotych. Policjanci apelują – zanim przekażemy komukolwiek kod BLIK, wykonajmy jeden krótki telefon upewniając się, że za prośbą o wsparcie finansowe nie kryje się próba oszustwa!
W piątek (10 maja) do Komendy Powiatowej Policji w Nidzicy zgłosili się dwaj bracia w wieku 26 i 28 lat z gm. Nidzicy, którzy padli ofiarą oszustwa „na kod BLIK”. Z przekazanych przez mężczyzn informacji wynikało, że ich wspólny znajomy zwrócił się do każdego z nich za pośrednictwem popularnego komunikatora z prośbą o kod BLIK by móc opłacić zamówienie. Pokrzywdzeni będąc przekonani, że piszą z kolegą, przekazali mu kody. Jak się później okazało, młodzi mężczyźni zamiast pomóc finansowo swojemu znajomemu, przekazali oszustowi kody BLIK na łączną kwotę 4100 złotych.

Wyłudzenie kodu BLIK to bardzo powszechne oszustwo. Zazwyczaj przy oszustwie na BLIK przestępca po włamaniu się na konto portalu społecznościowego danej osoby, wysyła za pomocą komunikatora do jej znajomych informację z prośbą o pożyczenie pieniędzy, tłumacząc się nagłą potrzebą. Następnie prosi swoją ofiarę o podanie kodu BLIK, dzięki któremu wypłaca pieniądze z bankomatu, albo opłaca zakupy internetowe. Niczego nieświadoma ofiara jest przekonana, że pożyczyła pieniądze znajomemu.

Policjanci apelują – zanim przekażemy komukolwiek kod BLIK, upewnijmy się, że za prośbą o wsparcie finansowe nie kryje się próba oszustwa! Jak to zrobić? To proste – zadzwoń do osoby, która akurat prosi Cię o pieniądze i zweryfikuj prośbę.

Gdy zauważymy włamanie na konto bankowe, powinniśmy jak najszybciej zgłosić to do banku i na Policję. Szybka reakcja jest bardzo ważna, ponieważ może uchronić nasze oszczędności. Aby zapobiec włamaniu na konto osobiste należy:

korzystać z programów antywirusowych,

unikać wchodzenia na niezabezpieczone, podejrzane strony,

nie otwierać linków od nieznanych nadawców,

śledzić na bieżąco informacje o nowych zagrożeniach w sieci.

kpp,red

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5