Sylwia Jaskulska, kandydatka do Sejmiku Województwa z listy Trzeciej Drogi

2024-03-28 19:45:26(ost. akt: 2024-03-28 21:32:06)   Artykuł sponsorowany
O tym, dlaczego wybory samorządowe są tak istotne, oraz o swoich dokonaniach i planach na przyszłość opowiada Sylwia Jaskulska, marszałkini województwa i kandydatka do Sejmiku w okręgu nr 5 z listy Trzeciej Drogi.
- 7 kwietnia wybierzemy wójtów, burmistrzów, prezydentów oraz radnych gmin, powiatów i sejmików. Dlaczego ważne są te wybory?
- Wybory samorządowe dotyczącą naszych codziennych spraw. Wystarczy spojrzeć na wymienione w pytaniu funkcje. Kryją się za nimi osoby podejmujące w naszym imieniu decyzje dotyczące życia każdego z nas, od naszego podwórka po województwo. To w samorządzie zapadają decyzje o podziale środków, z których remontowane są drogi i chodniki, tworzone są miejsca w żłobkach i przedszkolach, to w końcu władze samorządowe prowadzą szpitale, instytucje kultury, gopsy i mopsy. To również my dbamy o ochotnicze straże pożarne.

- Na poziomie miasta czy gminy jest to jeszcze dość proste, ale dlaczego ważne jest, kogo wybierzemy do sejmiku województwa?
- Sejmik województwa tworzą radni reprezentujący każdy z pięciu okręgów wyborczych. Nasz, piaty okręg, tworzą powiaty giżycki, mrągowski, nidzicki, piski i szczycieński. Wiadomo, że jak ktoś mieszka w danym powiecie to najlepiej zna jego specyfikę, a przy najmniej powinno tak być, bo to akurat zmienia się w zależności od zaangażowania poszczególnych radnych. Sejmik wybiera też zarząd województwa z marszałkiem na czele.

- A czym zajmujemy się przez te pięć lat trwania kadencji? Po pierwsze zdrowie. To samorząd województwa jest organem prowadzącym dla szpitali specjalistycznych dla dorosłych i dla dzieci w Olsztynie i w Elblągu, to my zajmujemy się leczeniem psychiatrycznym, płucnym czy rehabilitacyjnym, prowadzimy również wojewódzką stację pogotowia. Do tego dochodzą programy zdrowotne. Po likwidacji finansowania in vitro z budżetu państwa, to my jako samorząd województwa pomogliśmy tym parom marzącym o rodzicielstwie spełnić to marzenie, to my organizujemy akcje badań profilaktycznych dla dzieci i dorosłych. To również samorząd prowadzi parki krajobrazowe czy instytucje kultury – teatry, filharmonię, muzea.

- Kolejna niezwykle ważna sprawa to środki europejskie, przypominam, że to poprzedni rząd kłócił nas z Unią Europejską, przez co środki, które inni od dawna wydają, do nas dopiero trafiają, a nasz poprzedni marszałek wynegocjował dla naszego regionu ekstra środki. To na poziomie samorządu województwa tworzymy programy, które pozwalają nam skutecznie sięgać p wsparcie unijne, które następnie trafia do gmin i powiatów, organizacji czy firm. Robimy to w sposób skuteczny, transparentny i uczciwy.

- Pani jest liderką Trzeciej Drogi w okręgu nr 5. Co wyróżnia tę listę?
- Jak już mówiłam samorząd to codzienne spawy każdego z nas. Na naszej liście są ludzie, których naprawdę już bardzo dobrze znacie i którzy zawodowo zajmują się najważniejszymi aspektami życia. Mamy dwie specjalistki od edukacji – Iwonę Kropiwnicką z Mrągowa oraz Emilię Pływacz z Pisza, Mrągowo ma także reprezentację w postaci Marcina Piwowarczyka, prezesa Mlekpolu i doświadczonego radnego województwa, Giżycko to Wojciech Chodakowski – znany społecznik, pasjonat historii i przyjaciel ludzi, szczególnie tych, potrzebujących większego wsparcia. Mamy też Anię Szypulską, prowadzącą nidzicki szpital. Jak widzicie postawiłam na drużynę skuteczną, merytoryczną. Na ludzi, którzy są fachowcami w swoich dziedzinach, a przy tym są też lokalnymi patriotami, otwartymi na sprawy swoich powiatów.

- Startując w wyborach, opracowuje program planów, które chce się realizować. Jakie są Pani?
- Mój główny cel to zdrowie. W tej kadencji rozpoczęłam pracę nad utworzeniem Regionalnego Centrum Zdrowia Kobiet i jest to projekt, który bardzo chce dokończyć. Profilaktyka nowotworów kobiecych, wykrywanie ich i leczenie na wczesnym etapie to mój priorytet. Dokonała opieka w jednym miejscu. Nowoczesność i empatia, wiedza i zrozumienie. Tak widzę to miejsce. Do tego cytokaretki, żeby wreszcie skutecznie pomóc kobietom, które nie wykonują badań z powodu trudności związanych z dotarciem do lekarza. Kolejny mój cel to badania profilaktyczne strażaków ochotników, których akcję pilotażową już rozpoczęłam. Mój cel to badania spirometryczne wszystkich jeżdżących do zdarzeń. Do tego profilaktyka nowotworowa, wad postawy, wzroku dzieci i młodzieży i Centrum Wsparcia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży.

- To tylko zarys moich pomysłów dotyczących zdrowia, bo oczywiście nadal chce się opiekować jednostkami OSP, zabiegać o promocję naszej fantastycznej, zdrowej i smacznej żywności. Pamiętam o drogach, bo sama codziennie dojeżdżam do pracy w Olsztynie, będę wspierać tereny wiejskie we wszystkich aspektach życia – edukacji, komunikacji, kultury, ochrony zabytków i ochrony przyrody, a także rozwoju cyfryzacji. Od 20 lat jesteśmy członkiem Unii Europejskiej, od 25 lat istnieją samorządy. To czas intensywnego rozwoju. Czas, który wykorzystaliśmy znakomicie i tak samo musimy wykorzystać najbliższe lata. Dlatego trzeba w tych wyborach postawić na sprawdzoną ekipę, która wie, jak pozyskiwać i wydatkować środki, zna region, jego mieszkańców, ich potrzeby i co najważniejsze, wybierajmy ludzi skutecznych w działaniu, do których można się zwrócić z każdym problemem.

Materiał wyborczy zlecony i opłacony przez KWW Trzecia Droga PSL - PL2050 Szymona Hołowni.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5