Poznaj polskiego autora: ,,Ostatnia tajemnica" Anny Ziobro

2024-04-13 10:00:00(ost. akt: 2024-04-05 13:07:39)
Sylwia Białowąs

Sylwia Białowąs

Autor zdjęcia: archiwum prywatne

Życie to nieustanna podróż, w której spotykamy różnorodnych ludzi. Poznajmy ich w różnych okolicznościach i każdy z nich odgrywa inną rolę. Nie ze wszystkimi udaje się stworzyć nić porozumienia, ale czasami zdarza się tak, że jedna osoba potrafi odmienić nasze życie w niezwykły sposób.
Kiedyś
Sabina - młoda kobieta, wychowywana przez wujostwo ma swoje marzenia. Jednym z nich jest zostanie nauczycielką i spotkanie miłości - takiej, która odmieni jej życie.

Dziś
Sabina u schyłku życia podejmuje decyzję o przeniesieniu się do hospicjum. Na miejsce zawozi ją Artur - taksówkarz, którego żona Eliza w hospicjum wspiera pacjentów na ostatnim etapie ich życia.

Sabina licząc dni, wspomina przeszłość. Lata wcześniej przez pewną rodzinną historię, kontakt z synem i jego rodziną został zerwany. Kobieta po cichu marzy o poznaniu swojej jedynej wnuczki - Heike, która mieszka w Berlinie.
Czy kobietom uda się spotkać?

Anna Ziobro po raz kolejny udowadnia jak wnikliwie potrafi analizować ludzkie relacje i emocje im towarzyszące. A jednocześnie to, jak po mistrzowsku kreuje postaci. Uwielbiam starszych, doświadczonych bohaterów, zatem bohaterką, która skradła moje serce w najnowszej powieści Ziobro jest Sabina. Wierzę, że jej historia poruszy wiele czytelniczych serc.

"Ostatnia tajemnica" Anny Ziobro to głęboko poruszająca powieść obyczajowa, której akcja dzieje się zarówno w przeszłości (lata 60, lata 90) jak i w teraźniejszości, dzięki czemu możemy bardziej zrozumieć bohaterów i ich wyboru.

"Ostatnia tajemnica" to powieść o tym, jak jedno spotkanie może prowadzić do rozpadu rodziny, konfliktów i nieporozumień, ale też o tym, że zawsze trzeba mieć nadzieję na pojednanie. To też powieść o pierwszej miłości, przyjaźni, marzeniach. Autorka zwraca uwagę również na problem w relacji rodzice - nastolatka i potwierdza jak ważna jest rozmowa i otwieranie na drugiego człowieka. Starość, samotność, strata, żałoba i śmierć to także istotne motywy tej powieści. Nadają historii głębi i prowokują czytelnika do refleksji nad nietrwałością życia.
"Ostatnia tajemnica" Anny Ziobro to poruszająca lektura, która wciągnęła mnie od pierwszej strony i zostanie ze mną na długo. Emocje gwarantowane. Czytajcie! Polecam. Ja już czekam na kolejną powieść.
P.S Podróżna walizka, karpatka i fioletowe bratki to ważne symbole tej książki.

Sylwia Białowąs


Trwa nasz cykl #poznajpolskiegoautora, w którym promujemy polską literaturę. Autorką recenzji jest Sylwia Białowąs, która na Instagramie prowadzi profil @ksiazka_do_towarzystwa


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5