Ogólnopolskie Spotkania z Kulturą Francuską

2024-03-03 14:00:00(ost. akt: 2024-03-02 22:31:58)

Autor zdjęcia: G.G.

Po raz 37 odbył się Konkurs Piosenki Francuskiej, który jest organizowany w ramach Ogólnopolskich Spotkań z Kulturą Francuską. Na nidzickim zamku rozbrzmiał język francuski w poezji, prozie i piosence.
2 marca spotkaliśmy się w Sali Rycerskiej by wsłuchać się w język francuski w poezji, prozie i piosence. Konkurs został zorganizowany przez Zespół Szkół Ogólnokształcących w Nidzicy we współpracy z Nidzickim Ośrodkiem Kultury.
W konkursie piosenki francuskiej udział wzięli: Julia Jakuć, Agata Branderburger, Anna Fraser, Maja Czerwińska, Wiktoria Pelc, Piotr Tarwacki, Kalina Rurka, Anna Zarycka, Rafał Karwowski, Amelia Witen, Maria Gandor, Zuzanna Gomuła, Emilia Sołsysiak, Maryla Żukowska oraz trio w składzie Klaudia Markiewicz, Maciej Jeliński i Rafał Grajewski. Dwoje spośród śpiewających jest z Nidzicy, natomiast pozostali przyjechali z Białegostoku, Nowego Miasta Lubawskiego, Ostrowa Wielkopolskiego, Poznania, Grodziska Mazowieckiego, Olsztyna, Augustowa, Bartoszyc, Sopotu, Gdyni i Gdańska.
W konkursie poezji i prozy francuskiej udział wzięli Nina Rogowska, Klaudia Stumska, Lena Grochowska, Lucyna Niewiarowska, Katarzyna Cejnóg i Maksym Volchok.
Uczestnicy tej części konkursu przyjechali z Nowego Miasta Lubawskiego i Gdańska.
Zanim poznaliśmy zwycięzców poszczególnych kategorii mogliśmy wysłuchać minirecitalu sopranistki Małgorzaty Nojek-Miszkiewicz, której towarzyszyła na fortepianie Marta Kubicka-Skurpiel i Jakub Nojek grający na klarnecie.
Jury w składzie przewodnicząca Joanna Nojszewska - redaktorka miesięcznika "Twój Styl", Josette Audebert - ze Stowarzyszenia Miast Bliźniaczych Buzancais i Marcin Bąkowski - muzyk z Nidzicy oceniali śpiewających. Natomiast jury w składzie przewodnicząca Małgorzata Czaplarska - dyrektor Centrum Polsko-Francuskiego Cotes d'Armor Warmia i Mazury w Olsztynie, Janina Wiatrowska - romanistka, pomysłodawczyni i jedna z pierwszych organizatorek konkursu i Andre Audebert - ze Stowarzyszenia Miast Bliźniaczych Buzancais - Nidzica oceniali w kategorii poezja i proza.
I tak zwycięzcami w kategorii poezja i proza francuska zostali:
- I miejsce Lucyna Niewiarowska
- II miejsce Lena Grochowska
- III miejsce Maksym Volchok
Zwycięzcami w kategorii piosenka francuska zostały:
- I miejsce Amelia Witen
- II miejsce Maryla Żukowska
- III miejsce Anna Zarycka
W tej kategorii przyznano również wyróżnienia dla Mai Czerwińskiej i Julii Jakuć.
Nagrodę publiczności dostała Maryla Żukowska. Laureatka nagrody publiczności wylosowała spośród głosujących jedną osobę, która dostała upominek i była to Krystyna Żukowska - babcia laureatki tej nagrody. Do wzmocnienia nagrody publiczności przyłączył się burmistrz Nidzicy Jacek Kosmala, który również wręczył Maryli nagrodę.
Małgorzata Czaplarska postanowiła wyróżnić swoimi książkami dwie osoby i były to Amelia Witen i Agata Branderburger.
Starosta Nidzicki Marcin Paliński wręczył nagrody specjalne jedynym nidzickim uczestnikom Maryli Żukowskiej i Piotrowi Tarwackiemu.
Wszyscy biorący udział w tegorocznej 37 edycji konkursu otrzymali upominki i certyfikaty udziału w konkursie. Koncert galowy prowadzili Natalia Śpiewak i Bogdan Malinowski, który jest dyrektorem Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Nidzicy. Po koncercie "na gorąco" Bogdan Malinowski podsumował wydarzenie słowami " jesteśmy tuż po zakończeniu koncertu galowego Ogólnopolskich Spotkań z Kulturą Francuską myślę, że wszyscy są bardzo zadowoleni. Impreza zdaniem jurorów stała na bardzo wysokim poziomie zwłaszcza jeśli chodzi o walory muzyczne. Uczestnicy konkursu piosenki wykazali się bardzo wysokimi umiejętnościami. I jury miało bardzo trudny orzech do zgryzienia, ale myślę, że werdykt był optymalny, sprawiedliwy i wszyscy są zadowoleni".
Gosia Grabowska


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5