Luty miesiącem pomocy pokrzywdzonym przestępstwem

2024-02-17 09:00:00(ost. akt: 2024-02-16 12:06:47)
Andrzej Marcjanik – specjalista pierwszego kontaktu

Andrzej Marcjanik – specjalista pierwszego kontaktu

Autor zdjęcia: Zuzanna Leszczyńska

19 lutego rozpoczyna się Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. O funkcjonowaniu Lokalnego Punktu Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Nidzicy rozmawiamy z Andrzejem Marcjanikiem – specjalistą pierwszego kontaktu.
— Lokalny Punkt Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Nidzicy już od 5 lat zapewnia pomoc i wsparcie osobom poszkodowanym. Jak podsumowałby Pan ten czas?
— Nasze zadania się nie zmieniły, ale rozszerzył się wachlarz pomocowy. Dalej pomagamy osobom pokrzywdzonym przestępstwem, ich najbliższym i świadkom przestępstw. Osoba pokrzywdzona może zgłosić się do nas jeszcze przed rozpoczęciem etapu postępowania.
Po przeprowadzonej rozmowie dokonamy kwalifikacji czynu. Nasi prawnicy przygotują projekty pism, np. zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa czy też przygotujemy projekty prywatnego aktu oskarżenia, wytłumaczymy zawiłość procedury karnej, przedstawimy uprawnienia strony pokrzywdzonej i podpowiemy, w jaki sposób można z nich korzystać, jakie podjąć kroki, żeby uzyskać zadośćuczynienie czy naprawienie szkody.

— Osoba pokrzywdzona udając się na policję czy do prokuratury dostaje pouczenia i często nie bardzo wie, co robić dalej.
— Pouczenia napisane są takim językiem, że rzeczywiście osoba pokrzywdzona może czuć się zagubiona. Często przychodzi do nas i pyta: ,,czego oni ode mnie chcą". My odpowiadamy: ,,niczego, to są pani/pana uprawnienia". Tłumaczymy etapy postępowania przygotowawczego i postępowania przed sądem, wyjaśniamy dlaczego warto być oskarżycielem posiłkowym i na czym ta rola polega. Osoba pokrzywdzona jest wtedy czynnym uczestnikiem procesu, może składać wnioski dowodowe, uczestniczyć w czynnościach, mieć wgląd do akt sprawy. W przeciwnym wypadku osoba pokrzywdzona występuje tylko jako świadek, bez dalszego czynnego udziału
w procesie.

— Wspomniał Pan o pomocy prawnej. Ale to przecież nie wszystko.
— Osoba, która doświadcza przemocy prawie zawsze potrzebuje pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej, a w bardzo trudnych przypadkach psychiatrycznej. Zdarza się, że w wyniku działania sprawców, osoby które do nas przychodzą, doznają uszczerbku na zdrowiu, który powoduje u nich czasową lub długotrwałą niepełnosprawność a nawet trwałe kalectwo. Wspieramy te osoby w rehabilitacji, pokrywamy koszty leczenia, lekarstw, refundujemy wyroby medyczne, opatrunkowe, ortopedyczne. Łącznie realizujemy 20 różnych zadań. Należą do nich też m.in. pomoc tłumacza, pokrycie kosztów związanych z dojazdem, kształceniem, podnoszeniem kwalifikacji, pokrycie kosztów czasowego zakwaterowania, pokrywanie kosztów żywności, urządzeń  i wyposażenia. Pomocy udzielamy bezpłatnie.

— Ile osób dotychczas skorzystało z pomocy?
— Przez 5 lat funkcjonowania punktu udzieliliśmy pomocy ok. 500 osobom. Beneficjenci bezpłatnie otrzymali 1200 godzin pomocy prawnej, 610 godzin pomocy psychologicznej i psychoterapeutycznej, 12 mediacji. Ponadto udzieliliśmy pomocy materialnej m.in. na zakup leków, kształcenie, opłacenie czynszu, żywności, środków czystości, zakupu łóżka, biurka, opłacenia wyjazdu małoletniego na wakacje. Łącznie udało się pozyskać ponad pół miliona złotych na funkcjonowanie punktu. Środki te zostały przeznaczone na pomoc dla osób pokrzywdzonych, ich najbliższych i świadków zdarzenia. Od stycznia do 8 lutego br. wpłynęło już 15 nowych wniosków.

— W jakich godzinach funkcjonuje Lokalny Punkt Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Nidzicy?
— Nasz punkt jest otwarty w poniedziałki od 8 do 13 i w czwartki w godz. 14-19, ale jesteśmy elastyczni. Jeżeli ktoś do mnie zadzwoni to ustalam termin dogodny dla tej osoby. Osoba pokrzywdzona np. w wyniku gwałtu czy przemocy nie może czekać, czas w tym wypadku odgrywa znaczącą rolę. Natychmiast należy podjąć wszelkie działania zabezpieczające osobę przed dalszymi atakami ze strony sprawcy. Wsparcie psychologiczne po traumatycznych przeżyciach ma na celu uzyskanie „względnej” stabilizacji emocjonalnej, a jednocześnie dać siłę pokrzywdzonemu w dochodzeniu swoich praw naruszonych przestępstwem.
Istnieje także możliwość umówienia spotkania w Okręgowym Ośrodku Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Olsztynie przy ul. Jagiellońskiej 47 (tel. 720 703 279), który jest otwarty od poniedziałku do soboty. Problemy, z którymi zgłaszają się do nas osoby zainteresowane zawsze są objęte poufnością.

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z Lokalnym Punktem Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Nidzicy przy ul. Kolejowej 5 (budynek MOPS-u II piętro):
telefon: 720-703-277, nidzica@pomocsapereaude.pl


2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5