39-letni mieszkaniec gminy Kozłowo odpowie za przestępstwo

2024-02-09 11:51:07(ost. akt: 2024-02-09 12:05:35)
zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: policja

39-letni kierujący zatrzymany do kontroli drogowej odpowie przed sądem za popełnione przestępstwo zagrożone karą do 2 lat pozbawienia wolności. Mężczyzna kierował pojazdem osobowym pomimo wydanej przez starostę decyzji o cofnięciu uprawnień do kierowania.
W czwartek (8 lutego) około godz. 10:00 policjanci nidzickiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej kierującego samochodem osobowym, który przemieszczał się ulicami miasta.

Ze sprawdzenia w policyjnych bazach danych wynikało, że 39-letni mieszkaniec gminy Kozłowo prowadził pojazd pomimo wydanej przez Starostwo Powiatowe w Nidzicy decyzji w ruchu drogowym o cofnięciu uprawnień do kierowania. Policjanci sporządzili stosowną dokumentację z ujawnionego przestępstwa, a o dalszym losie mężczyzny zdecyduje sąd. Grozi mu kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

[Prowadzenie pojazdu po cofnięciu uprawnień] art. 180a Kodeksu karnego:

Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, prowadzi pojazd mechaniczny, nie stosując się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami, podlega grzywnie , karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Organem właściwym do wydania decyzji o cofnięciu uprawnień do kierowania jest starosta powiatowy, który może wydać taka decyzję w trzech sytuacjach:

stwierdzenia braku zdolności do kierowania pojazdem ( zwykle wiąże się to z pogorszeniem stanu zdrowia);

naruszenie przez kierowcę przepisów (ta okoliczność dotyczy kierowcy, który przekroczył limit24 punktów karnych);

orzeczenia przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów.

kpp

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5