Zmiana pokoleniowa jest potrzebna - Dzień Strażaka w Lekartach

2021-07-19 18:24:44 (ost. akt: 2021-07-19 18:49:37)
Strażacy z Lekart i ich goście

Strażacy z Lekart i ich goście

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Z powodu koronawirusa nie mogli świętować Dnia Strażaka w maju, postanowili zrobić to teraz. W minioną sobotę zorganizowano uroczystość Dnia Strażaka w Lekartach. Były życzenia dla druhów ochotników i prezenty. Zaprezentował się nowy zarząd.
Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Lekartach istnieje 92 lata. Liczy aktualnie 24 osoby, 6 jest przeszkolonych z kwalifikowanej pierwszej pomocy przedmedycznej. Druhowie posiadają lekki samochód bojowy marki ford.

Niedawno strażacy z Lekart odmłodzili swój zarząd i wybrali jego nowy skład. Pałeczkę prezesa OSP Lekarty, po 17 latach pracy na tym stanowisku, przekazał Zygfryd Sulej.
— Druhny i druhowie życzymy wam dużo sukcesów, rozwoju jednostki i prężnego działania. Nieście pomoc tam, gdzie jesteście potrzebni — powiedział Zygfryd Sulej, ustępujący prezes zarządu.
Podziękował za zaufanie, jakim darzono jego i ustępujący zarząd przez ostatnie lata. Wspomniał o osiągnięciach szkoleniowych, sportowo – pożarniczych i gospodarczych jednostki.
— Jestem przekonany, że decyzje podjęte na ostatnim zebraniu sprawozdawczo – wyborczym były trafne i przemyślane. Nowy zarząd przejmuje teraz kierowanie pracą jednostki OSP w Lekartach – dodał Zygfryd Sulej.

Nowym prezesem wybrano Karola Jarońskiego. Wiceprezesem jest Paweł Kruszyński, a naczelnikiem jednostki Paweł Puchalski. Funkcję sekretarza sprawuje Adrian Kwiatkowski, skarbnikiem jest Adrian Suszyński, a gospodarzem Jakub Kwiatkowski. Krystyna Kruszyńska została kronikarzem OSP Lekarty.

Ochotnicy z Lekart nie mogli świętować Dnia Strażaka w maju, dlatego postanowili to zrobić w minioną sobotę. Zaprosili gości – osoby wspierające jednostkę, ubrali galowe mundury, zorganizowali wystawę fotografii, zdobytych trofeów i pamiątek związanych z OSP Lekarty.

Uroczystość poprowadził Adrian Kwiatkowski, nowy sekretarz OSP. Zebranych powitał zaś Karol Jaroński, nowy prezes jednostki. Miłym akcentem spotkania było przekazanie czterech ubrań bojowych dla druhów z Lekart przez Janusza Rudewicza i Tomasza Suska, przedstawicieli Nadleśnictwa Jamy.

— Obchodzimy nieco spóźniony Dzień Strażaka, bo w maju nie było możliwości zgromadzeń. Świętujemy też rozpoczęcie nowego rozdziału w historii Ochotniczej Straży Pożarnej w Lekartach. Nowym prezesem został dh Karol Jaroński. Przy okazji słowa podziękowania składam dotychczasowemu prezesowi Zygfrydowi Sulejowi, którzy przez wiele lat rozwijał jednostkę. Teraz jest ona dobrze wyposażona, ma remizę i zaplecze socjalne dla strażaków, 3 lata temu otrzymała nowy samochód pożarniczy. Lekarty potrzebują dobrej i sprawnej jednostki, a zmiana pokoleniowa jest potrzebna. Cieszy, że szeregi OSP zasilają młode druhny i druhowie. Mieszkańcy Lekart muszą otrzymać szybką i sprawną pomoc, bo zagrożeń jest coraz więcej — mówił Tomasz Waruszewski, prezes Zarządu Miejsko – Gminnego ZOSP RP, a jednocześnie wójt gminy Nowe Miasto.
Życzył, by nowy rozdział w historii straży w Lekartach zapisał się dalszymi sukcesami, by jednostka rozwijała się i rosła w siłę.
Serdeczne słowa do druhen i druhów z Lekart skierował też Zbigniew Wiśniewski, przewodniczący Rady Gminy Nowe Miasto.
Potem było wspólne świętowanie w wiejskiej świetlicy, przy muzyce i suto zastawionych stołach.
Patronat prasowy nad imprezą sprawowała „Gazeta Nowomiejska”.
Grażyna Jonowska

Więcej informacji w piątkowym wydaniu "Gazety Nowomiejskiej"

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5