Gala jubileuszowa u strażaków w Gwiździnach

2021-07-11 17:46:22(ost. akt: 2021-07-11 17:54:23)
Prezentacja udekorowanego odznaczeniem sztandaru

Prezentacja udekorowanego odznaczeniem sztandaru

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Gwiździnach ma tradycje sięgające 110 lat. Z tej okazji druhowie i ich goście świętowali rocznicę oficjalnego zarejestrowania pożarniczej jednostki w 1910 roku.
Na sobotnim apelu, z okazji jubileuszu jednostki, pojawiło się wielu gości, a wśród nich posłowie na Sejm RP — Zbigniew Ziejewski i Zbigniew Babalski oraz senator Bogusława Orzechowska. Komendanta wojewódzkiego straży reprezentował jego zastępca st. bryg. Krzysztof Mierzejewski. Powiat reprezentował starosta Andrzej Ochlak, a gminę Nowe Miasto wójt Tomasz Waruszewski. Obecny był także komendant powiatowy PSP mł. bryg. Krzysztof Szałkowski. Nie zabrakło delegacji ze sztandarami z innych jednostek, a także mieszkańców, którzy towarzyszyli uroczystości.
Jubileuszowe spotkanie przy remizie odbyło się zgodnie z rytuałem obowiązującym podczas uroczystości strażackich. Zapewne podniosłym momentem było udekorowanie sztandaru jednostki (nadanego w 2007 roku) Złotym Znakiem Związku, najwyższym wyróżnieniem przyznawanym w ochotniczym strażactwie. Były także medale przyznane indywidualnie ochotnikom z Gwiździn. (Uhonorowanych poznamy w piątkowym wydaniu „Gazety Nowomiejskiej”)
Zapewne wydarzeniem w życiu jednostki i samej wsi było wydanie książki zatytułowanej „Dzieje Ochotniczej Straży Pożarnej w Gwiździnach”, autorstwa Tomasza Chełkowskiego. Wydawnictwo ukazało się nakładem Urzędu Gminy w Mszanowie i otrzymali je goście oraz druhowie.
Dzień dzisiejszy jednostki, to nowoczesny sprzęt ratowniczy, a w tym nowy samochód gaśniczy volvo. Ale nie mniej ważni są ludzie — czyli ponad 30 druhów ochotników. Mocą zespołu jest również licząca 14 osób grupa mundurowych pań.
Funkcję prezesa dzierży dh Dariusz Waruszewski, natomiast naczelnikiem jest dh Zdzisław Domżalski, a finansami OSP zajmuje się Ireneusz Dąbrowski. OSP w Gwiździnach jest od roku 2015 włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego. ul

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5