Obchody 101. rocznicy odzyskania niepodległości w szkole w Bratianie

2019-11-11 10:24:27(ost. akt: 2019-11-11 11:48:42)
Uczniowie szkoły podczas części artystycznej

Uczniowie szkoły podczas części artystycznej

Autor zdjęcia: SP Bratian

Podobnie, jak w innych szkołach, 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uczczono w szkole w Bratianie. Poniżej zamieszczamy relację, którą nam nadesłano.
07 listopada w godzinach popołudniowych odbyła się w naszej szkole uroczysta Wieczornica Niepodległościowa z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości. Dziękujemy Wszystkim, którzy przyjęli zaproszenie i tak licznie przybyli, aby obejrzeć montaż słowno-muzyczny przygotowany dla uczczenia tego jak ważnego dla Polski święta. Cieszymy się, że na widowni zasiedli przedstawiciele wszystkich pokoleń: dziadkowie, rodzice oraz dzieci. Tak uczymy się historii i podkreślamy rolę patriotyzmu w kształtowaniu młodego człowieka!!!
Wspólne wieczorne spotkanie pokazało jak ważna jest dla nas wszystkich Polska - nasza Ojczyzna! Wolna Ojczyzna!!!

08 listopada zaś uczniowie naszej szkoły uczcili Narodowe Święto Niepodległości  uroczystą akademią. Pamięć minionych dni i dumę z odzyskanej niepodległości przywołały wiersze i pieśni o tematyce patriotycznej.
Cześć artystyczna pozwoliła zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. Przypomniano ważne wydarzenia historyczne, zaznaczono również rolę bezimiennych bohaterów walki o wolność. Uczniowie w swoich występach doskonale przekazali ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, wciąż wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę.
Wzorem roku ubiegłego, gromkie odśpiewanie hymnu narodowego o godz. 11.11 przez wszystkich uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły spowodowało, że mury naszej szkoły się zatrzęsły! W tym momencie stworzyliśmy niezwykłą wspólnotę patriotów – ludzi, którzy są POLAKAMI! Nic dziwnego, że tak się stało, bo ta pieśń przecież od lat wzrusza, dodaje sił i mobilizuje do działania.

Dzisiejsze spotkanie było niezwykłą lekcją patriotyzmu - „Cieszmy się, że o wojnie i krwawej historii uczymy się tylko z książek, ale nie zapominajmy o tamtych dziejach, bo właśnie dzięki bohaterom, którzy oddali za nas życie, możemy dzisiaj żyć w wolnym kraju” - takie przesłanie nieśli dzisiaj uczniowie naszej szkoły.

To jeszcze nie koniec świętowania niepodległości w naszej szkole! 11 listopada poczet sztandarowy Zespołu Szkół im. Rodu Działyńskich będzie tradycyjnie obecny na obchodach gminnych pod Trzema Dębami, zaś w sobotę – 16 listopada, uczcimy niepodległość w Przełajowym Biegu Niepodległości u Działyńskich, którego jesteśmy współorganizatorami. Serdecznie zapraszamy! Do zobaczenia!
SP Bratian


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5