Tydzień Zdrowia lekcją dobrych zasad zdrowego stylu życia

2016-03-20 10:00:00(ost. akt: 2016-03-18 15:46:59)
Fragment występów w auli

Fragment występów w auli

Autor zdjęcia: Arch. szkoły

Po raz kolejny w Zespole Szkół im. Rodu Działyńskich w Bratianie realizowany był projekt edukacyjny Tydzień Zdrowia.
W tym roku treści skupiały się wokół hasła „Bliżej natur... bliżej zdrowia”. Celem nadrzędnym podejmowanych działań było nabywanie umiejętności dbania o własne zdrowie i zdrowie najbliższych. W realizację tego projektu zaangażowana była cała społeczność szkolna.

Zwracano uwagę na korzyści płynące z ruchu na świeżym powietrzu w kontakcie z przyrodą: kontakt z roślinami i zwierzętami ma działanie lecznicze dla człowieka. Zapoznawano z tematyką uzależnień behawioralnych "uzależnieniom behawioralnym mówię STOP".

Zwracano uwagę na żywność mało przetworzoną, przygotowywaną w dużym stopniu własnoręcznie w domu. Pokazywano dobroczynne działanie ziół, które można spotkać w czasie spaceru, zbierać je i przygotowywać napary w postaci herbatek ziołowych.

Uczniowie pod okiem wychowawców wykonywali plakaty tematyczne, które następnie zawieszali na drzwiach gabinetów klasowych i rozwiązywali zespołowo testy o treściach prozdrowotnych. Brali również udział w konkursach poetyckich „Poezja w szklance herbaty”, układali komiks do ciekawej rozmowy przy szklance herbaty.

Z zainteresowaniem i zaangażowaniem układali tekst dyktanda prozdrowotnego z otrzymanych wyrazów. Ważnym i ciekawym elementem były publiczne pokazy np. piramidy pokarmowej, pokazującej przepływ substancji szkodliwych przez kolejne jej ogniwa i zagrożeń dla człowieka ze strony żywności przetworzonej.

Duże zainteresowanie uczniów wzbudziła prelekcja na temat życia i pracy pszczół oraz właściwości miodu. Przekaz o życiu rodzin pszczelich, ich pracowitości, doskonałej organizacji pracy i harmonii działania, został wzbogacony prezentacją oryginalnego ula i akcesoriów, z których korzystają pszczelarze podczas pracy w pasiece.

Uczniowie pokazali, że mogą być nauczycielami dorosłych. W apelu podsumowującym z udziałem zaproszonych gości, zaprezentowane zostały wyróżnione prace. Zwycięzcom wręczono dyplomy i drobne upominki. 

Dzięki takim działaniom i zdobytej wiedzy, uczniowie nabywają umiejętności podejmowania odpowiedzialności za własne zdrowie i dokonują wyboru zachowań, które pozytywnie wpływają na ich zdrowie i życie.

Koordynatorem projektu była Gabriela Wiechowska, nauczyciel biologii.


Czytaj e-wydanie


Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym, czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydanie

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5