U Działyńskich uczniowie już wiedzą, jakie mają prawa

2015-12-02 09:57:43(ost. akt: 2015-12-02 10:02:34)
Uczniowie ubrani byli na niebiesko

Uczniowie ubrani byli na niebiesko

Autor zdjęcia: Dorota Lipska

W Zespole Szkół im. Rodu Działyńskich w Bratianie obchodzono Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka.
Dzień ten został ustanowiony przez Sejm w roku ubiegłym z okazji 25-lecia uchwalenia przez ONZ Konwencji o Prawach Dziecka, czyli ich swoistej światowej konstytucji. Inspiracją dla twórców tego dokumentu były myśli i postawa wielkiego Polaka – Janusza Korczaka, który jako pierwszy nawoływał do podmiotowego traktowania dziecka.

Polska podpisała tę międzynarodową umowę w roku 1991 r.

W Dniu Praw Dziecka w naszej szkole królował kolor niebieski, jako symbol wartości, o które należy walczyć – wszyscy przyszliśmy w tym dniu ubrani właśnie w tym kolorze. W całej szkole zawisły sentencje znanych ludzi, mówiące o ważnej pozycji dziecka w społeczeństwie, a na lekcjach odbywały się pogadanki o prawach dziecka.

Ponadto każda klasa ozdobiła drzwi wejściowe do swojej sali plakatem obrazującym wybrane prawa. Prace były świetne!!!

Dzień Praw Dziecka został podsumowany apelem szkolnym w dniu 23 listopada. Uczniowie mieli okazję usystematyzować swoją wiedzę o prawach dziecka, zaznajomić się również z ich genezą oraz przypomnieć sobie postać Janusza Korczaka. Wszystko poparte było słowem, obrazem i piosenką, przez co skuteczniej można było dotrzeć do odbiorców. A oto właśnie chodziło!

Cała Polska świętowała ten szczególny dzień podejmując wiele ciekawych inicjatyw z myślą o najmłodszych. My też!!! Celem tych spotkań było propagowanie wiedzy o prawach dziecka i edukacji na ten temat.

Skłaniając się do refleksji i dyskusji w kontekście praw dziecka warto pamiętać o ich codziennym przestrzeganiu, ponieważ wpływają one na rozwój i kształtowanie osobowości u dziecka. Dziecko powinno znać swoje prawa, rozumieć je i świadomie z nich korzystać. 

— Prawa dziecka to nie jest jakiś przywilej, który dzieciom się należy, jeśli są grzeczne, one im się należą, bo są dziećmi, są ludźmi — przekonuje Rzecznik Praw Dziecka, Marek Michalak. My to doskonale wiemy!!Czytaj e-wydanie


Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym, czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydanie

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5