CZYTAM, BO LUBIĘ: Cornelia Funke - "Kraina smoków"

2023-12-03 08:00:00(ost. akt: 2023-12-03 09:43:55)

Autor zdjęcia: archiwum BM Mrągowo

”[...] W dolinie srebrnych smoków panuje kojący spokój. Do czasu... Pewnego dnia szczurzyca przynosi straszne wieści: „Ludzie nadchooodzą!”.
Nieustraszony młody smok Lung postanawia wyruszyć w poszukiwaniu legendarnego Skraju Nieba - miejsca, gdzie te piękne stworzenia mogą żyć w spokoju. Dołączają do niego oddana przyjaciółka Siarczynka i samotny chłopiec o imieniu Ben.

Wspierając się dziwaczną mapą i wspomnieniami starego smoka, cała trójka rusza w magiczną i niebezpieczną podróż, by dotrzeć do najwyższych szczytów świata. Wspólna podróż bohaterów zabiera nas do fantastycznej krainy pełnej nieprzewidywalnych zdarzeń.

Czy uda im się osiągnąć cel? Czy wszyscy ludzie są źli? Kto podąża ich śladem? I jak bardzo niebezpieczna może być wyprawa w poszukiwaniu najbezpieczniejszego zakątka świata? Wreszcie, czy można przeżyć większą frajdę, niż latanie pod samym niebem na smoku?! (...)”.

"Kraina smoków" to bardzo ciekawa i wciągająca powieść, w której nie brakuje emocji, zaskakujących akcji i charyzmatycznych bohaterów. Najciekawszą tróję stanowią: Lung, który jest przyjazny i cierpliwy, Siarczynka, trochę marudna i opryskliwa oraz Ben, który jest ciepły i przyjazny, ale za to łatwowierny. Występują także w powieści czarne charaktery, takie jak: Przymrot Złoty, który jest potworem stworzonym przez alchemika. Jest on bardzo zły i nienawistny, towarzyszą mu kruki i Muchonogi. W książce występują też takie postaci, jak: Dżin, elfy, krasnoludy, archeolodzy, a nawet badaczka smoków. Pisarka zadbała o całą plejadę dziwacznych stworów.

Książkę czyta się lekko, dużo się w niej dzieje, jest wiele ciekawych wątków i zwrotów akcji. Walka dobra ze złem skłania do refleksji. Piękna, interesująca, pełna humoru powieść o odwadze, przyjaźni i przeznaczeniu. Skierowana raczej do młodych czytelników, ale równie dobrze bawić się będą przy lekturze dorośli. Warta przeczytania! Opowieść o smokach, zabiera nas do świata baśni, mitów i dawnych wierzeń.
Powieść została zekranizowana.

Książka dostępna jest w Bibliotece Miejskiej w Mrągowie – w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży. Zapraszamy i zachęcamy do korzystania z naszych zbiorów!

Urszula Śnietka

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5