Zmarł Bolesław Marschall. Współtworzył życie kulturalne Reszla

2023-03-31 08:34:55(ost. akt: 2023-04-03 14:42:57)

Autor zdjęcia: źródło: FB Zamek Reszel

29 marca w wieku 84 lat zmarł rzeźbiarz Bolesław Marschall. Związany był z regionem Warmii i Mazur, a szczególnie z Reszlem, gdzie przez wiele lat administrował zamkiem.
- Artysta rzeźbiarz, wieloletni administrator zamku w Reszlu. Inicjator życia artystycznego i kulturalnego. Zasłużony dla miasta i regionu, całym sercem oddany zabytkom Reszla. Zamek traci w jego osobie niekwestionowanego przyjaciela artystów, człowieka wrażliwego, całym sercem oddanego kulturze - czytamy na profilu Facebookowym Zamek Reszel.

Artysta urodził się 20 czerwca 1938 roku w Toruniu. Studiował na Wydziale Rzeźby Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych. Po studiach, w 1962 roku, zamieszkał w Olsztynie. Został wtedy członkiem Okręgu Olsztyńskiego Związku Polskich Artystów Plastyków.

W 1972 roku przeniósł się do Reszla, gdzie przez kolejne ćwierć wieku był administratorem zamku zarządzanego przez Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalne „Pojezierze” oraz Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Przez wiele lat rozwijał życie kulturalne miasteczka organizując koncerty muzyczne, happeningi artystyczne, spektakle teatralne, seminaria naukowe, konferencje, wystawy, plenery artystyczne przyciągając twórców z całej Europy. Dzięki temu skupił wokół siebie i zamku grupę wybitnych artystów na czele z m.in. Franciszkiem Starowieyskim.

Bolesław Marschall jest twórcą wielu rzeźb i pomników. Wykonane przez niego monumenty Mikołaja Kopernika można znaleźć m.in. w Mrągowie, Lidzbarku Warmińskim, Iławie i Filadelfii (USA). Z kolei rzeźby przedstawiające Janusza Korczaka znajdują się w Olsztynie, Giessen, Hanowerze, Paryżu. Na początku lat 70-tych artysta wykonał pomnik pamięci Bohaterów Walk o Wyzwolenie Warmii i Mazur, który stanął w Olsztynie, w parku w Jakubowie. Inne jego pomniki zostały poświęcone osobom m.in. Bogumiła Linki, Feliksa Nowowiejskiego, Andrzeja Samulowskiego, Ignacego Paderewskiego, Józefa Piłsudskiego, Artura Schopenhauera.

Artysta za swoją działalność otrzymał szereg nagród i wyróżnień, min. Nagrodę Ministra Kultury (1965), Odznakę "Za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego” (2009) oraz Medal Honorowy "Zasłużonym - Reszel". Został też uhonorowany statuetką Niezapominajki za całokształt pracy artystycznej, za działalność artystyczną na rzecz Mrągowa i dobrą współpracę z mrągowskim samorządem miejskim. Był tez opiekunem technicznym projektu "Mrągowo wyrzeźbione miasto".

W 1995 roku powstał film dokumentalny "Kasztelan" prezentujący sylwetkę artysty. Bolesław Marschall od lat mieszkał w pobliżu Kiersztanowa (gmina Mrągowo).


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5