Żeglarze z Mrągowa i Mikołajek zdobyli medale Mistrzostw Świata

2023-01-26 08:47:08(ost. akt: 2023-01-26 10:12:03)

Autor zdjęcia: archiwum Flota Polska DN

Bojerowe Mistrzostwa Świata w USA zakończyły się sukcesem Polaków. Cała 5-osobowa reprezentacja znalazła się w pierwszej dziesiątce. Dwóch zawodników z Warmii i Mazur stanęło na podium.
Jubileuszowe, pięćdziesiąte, zawody rozegrano w USA na jeziorze Kegonsa w pobliżu Madison (Wisconsin). Polskę reprezentowało pięciu zawodników, w tym broniący tytułu Robert Graczyk (MKŻ Mikołajki). W sumie startowało 105 sportowców.

- Były to dość dziwne zawody z powody na leżący na lodzie śnieg i bardzo słaby wiatr pierwszego i ostatniego dnia. Dwa biegi odbyto przy bardzo słabym wietrze a cztery przy bardzo silnym - komentuje Jerzy Henke ze Stowarzyszenia Flota Polska DN.

Już pierwszego dnia nie obyło się bez problemów. Słaby wiatr i gruba pokrywa lodowa nie sprzyjały bojerowcom. Niespodzianką była wygrana Niemca Bernda Zeigera. Karol Jabłoński (OKŻ Olsztyn, wychowanek Bazy Mrągowo) był 2., Łukasz Zakrzewski (MKŻ Mikołajki) - 5., Adam Szczęsny (OKŻ Olsztyn) - 11. Robert Graczyk wycofał się z wyścigu a Tomasz Zakrzewski (MKŻ Mikołajki) dostał dyskwalifikację za kolizję.

Drugiego dnia, przy lepszej pogodzie, na podium wskoczył obrońca tytułu Robert Graczyk. Po pięciu wyścigach tracił do prowadzącego Matta Struble (USA) tylko jeden punkt. Warto podkreślić, że jeden z wyścigów Mistrzostw Świata po raz pierwszy w karierze wygrał Adam Szczęsny. Pozostali nasi reprezentanci umacniali się w czołówce.

Ostatniego dnia, we wtorek 24 stycznia, przeprowadzono tylko jeden wyścig, w dodatku przy bardzo słabym wietrze.

Ostatecznie po sześciu wyścigach Mistrzem Świata został Amerykanin Matt Struble. Jednak za jego plecami było już tylko biało czerwono. Ze srebrem zawody zakończył Karol Jabłoński, z brązem Łukasz Zakrzewski, który o przysłowiowy "włos" wyprzedził Roberta Graczyka. Adam Szczęsny był piąty, a Tomasz Zakrzewski szósty.

Polacy od lat należą w tej dyscyplinie do ścisłej czołówki. Przez 50 lat organizacji Mistrzostw Świata w klasie DN zdobyli w sumie 60 medali - 24 złote, 21 srebrnych i 15 brązowych. Prawdziwym rekordzistą jest Karol Jabłoński, który na swoim koncie ma 18 medali - 12 złotych i 6 srebrnych.

To jednak nie koniec amerykańskich startów Polaków. W środę, 25 stycznia mieli dzień wolny. 26 stycznia rozpoczęli dwudniową rywalizację w Mistrzostwach Ameryki Północnej.2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5