„Mrągowo Czyta” do końca świata i o jeden dzień dłużej

2022-11-17 11:00:00(ost. akt: 2022-11-17 12:22:26)

Autor zdjęcia: archiwum Organizatora

17 listopada w Powiatowej Bibliotece Pedagogicznej odbędzie się wystawa i podsumowanie tegorocznej edycji akcji "Mrągowo czyta", pod hasłem "Książka moją towarzyszką". Inicjatorzy sprawdzili, w jakich okolicznościach i gdzie najchętniej sięgamy po książkę.
Akcja "Mrągowo Czyta" rozpoczęła się w Powiatowej Bibliotece Pedagogicznej w Mrągowie na początku 2019 roku. Jej organizatorzy nie przewidywali, że będzie miała ona taki zasięg i będzie się stale rozwijać na tak różnych płaszczyznach. Z założenia skierowano ją do mieszkańców miasta i gminy Mrągowo, jednak wyszła ona poza granice naszego regionu a nawet kraju.

Jak się zaczęło? Idea zrodziła się z miłości do książek, z potrzeby dzielenia się swoimi refleksjami, wymiany tytułów i autorów, poszerzania horyzontów. Początkowo ten niedosyt zaspakajały cykliczne „Spotkania przy samowarze o literaturze”. Skupiały one w Powiatowej Bibliotece Pedagogicznej w Mrągowie pisarzy, poetów z regionu i miłośników literatury. Jednak, któregoś dnia, w kuluarach biblioteki pojawiła się idea udowodnienia, że Polacy nadal czytają i to dużo, kupują własne książki i zaprzeczają niskim statystykom. Chcieliśmy poznać jakie tytuły najbardziej interesują czytelnika, jakich autorów lub tematykę się dziś ceni, bez względu na status społeczny i wiek odbiorcy?

Założenia były proste. Dostosowując się do naszych czasów wydarzenie w pierwszym etapie przez około trzy miesiące miało rozwijać się w Internecie na FB Powiatowej Biblioteki Pedagogicznej i stronie akcji „Mrągowo Czyta”, przy wsparciu lokalnych mediów, w tym też Kuriera Mrągowskiego. Tytuł I edycji brzmiał: „Książka, która wywarła na mnie wpływ”. Uczestnicy nadsyłali swoje zdjęcia z książką w dłoni z krótkim komentarzem podając autorów oraz swoje propozycje literackie. Drugi etapem miało być wystawa połączona ze spotkaniem z czytelnikami, dyskusją, darmową loterią książek, omawianiem rankingu stworzonego przez uczestników oraz promocją rodzimych pisarzy, dziennikarzy i poetów. Już pierwsza edycja nas zaskoczyła. Szybko okazało się, że akcja „Mrągowo Czyta” to nie tylko wystawa, to coraz bardziej tętniące życiem wielomiesięczne wydarzenie, w które na różne sposoby angażuje się coraz więcej osób.

Potem był pandemia, akcja zmieniła formę, która była ciekawą propozycją dla tych co nie mogli wychodzić z domu. To wydarzenie trwało już ponad pół roku. W sieci zamieściliśmy film, na którym można było wirtualnie zwiedzić wystawę. Pojawiły się też krótkie wywiady z mieszkańcami z miasta i oczywiście stale napływały zdjęcia i relacje czytelników. Tym razem opowiadaliśmy o tym co czytamy w pandemii. Gdy wszystkie instytucje kulturalne były zamknięte, w bibliotece można było zwiedzać wystawę zachowując zasady reżimu sanitarnego, ponieważ funkcjonuje ona pod skrzydłami ZSZ nr. 2 im. Władysława Jagiełły w Mrągowie. Wówczas szkoły były już otwarte. Wydarzenie było alternatywą dla tych, którzy chcieli i mogli wyjść z domu. Na zwiedzających nie tylko czekały zdjęcia uczestników, świeże wiadomości z rynku wydawniczego z regionu, polecane książki, jak zwykle można było dopisać swoje propozycje do rankingu i wziąć udział w darmowej loterii.

III edycja trwa już niemal rok. Tym razem zatytułowaliśmy ją: „Książka moja towarzyszka”. Uczestnicy opisują nam miejsca, okoliczności, w których czytają. Zdradzają jaką towarzyszką jest dla nich książka i tworzą nowy ranking. Czytelnicy angażują się w wydarzenie na różne sposoby. Dla niektórych biblioteka stała się miejscem wymiany książek i nie chodzi tylko o te z zasobów wypożyczalni. Czytelnicy przynoszą własne egzemplarze dzielą się nimi, przekazują je innym lub ofiarowują je na poczet darmowej loterii. Pomiędzy bibliotecznymi regałami i w Internecie toczą się dyskusje i rozmowy o literaturze. Choć nie każdy nadsyła mam zdjęcia na wystawę, to jednak wielu zabiera głos w dyskusji. Z tegoroczną edycją wyszliśmy również do dzieci i młodzieży. Czytaliśmy w szkołach, przedszkolach, w Młodzieżowym Domu Kultury, spotkaliśmy się z harcerzami, uczestniczyliśmy w akcji „Być dla innych” tworząc dla milusińskich „Bajkowy Zakątek”.

Jak policzyć uczestników akcji? To jest trudne zadanie. Przez trzy edycje około 50 osób nadesłało swoje zdjęcia, jednak fotografii jest więcej. Upamiętniliśmy spotkania z dziećmi, młodzieżą, z uczestnikami wydarzeń w ramach akcji, na różnych etapach. Powstały już dwa zeszyty opowiadające o poprzednich edycjach. Kilkanaście osób wzięło udział w wywiadach nagrywanych w ramach wydarzenia. Ile osób odwiedziło obie wystawy i tę wirtualną - tego nie da się policzyć. Myślę, że więcej niż kilkaset. Ile zaglądało na nasz FB? – nie wiadomo. Stale słyszymy sygnały, że ktoś śledzi i czyta wpisy. Ilu dowiedziało się o wydarzeniu z zaprzyjaźnionych mediów? W wydarzeniu uczestniczą niektórzy od początku ale mamy też nowych uczestników. Często zdarza się, że zwiedzający pragną zakupić lub wypożyczyć, o ile jest to możliwe, proponowane tytuły książek.

W przededniu kolejnej wystawy stale napływają do nas zdjęcia lub recenzje od czytelników z Mrągowa i jego okolic oraz z dalszych regionów kraju. Wydaje się, że samo zwiedzanie, czytanie refleksji innych osób, dodatkowe atrakcje przygotowane przez organizatorów, rozmowy w kuluarach i możliwość dopisania książek do rankingu, podczas jej zwiedzania, dalej rozwija akcję i nie pozwala jej się zakończyć. Tworzymy coraz większą społeczność osób czytających choć nie zawsze czytamy to samo i preferujemy różne dziedziny literackie. Jak i gdzie towarzyszy nam książka, co nowego na przełomie 2021/2022 roku ukazało się na rynku wydawniczym godnego przeczytania, co polecają tym razem uczestnicy akcji, czy jakieś książki pojawiają się w rankingach częściej? - dowiedzą się ci, którzy zawitają w progi Powiatowej Biblioteki Pedagogicznej w Mrągowie. Otwarcie wystawy i spotkanie z czytelnikami zaplanowano na dzień 17.11.2022 r. o godz..16.30. Później będzie można zwiedzać ją w godzinach pracy biblioteki.

Agnieszka Beata Pacek
(współorganizator wydarzenia)


2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5