WAKACJE Z KSIĄŻKĄ: Holly Black - "Księga nocy"

2022-08-28 09:00:00(ost. akt: 2022-08-28 09:36:41)

Autor zdjęcia: archiwum BM Mrągowo

Holly Black, królowa fantasy YA (young adult - dla młodzieży), autorka #1 na listach bestsellerów New York Times tym razem wkracza w literaturę przeznaczoną także dla dorosłego fana gatunku!
Autorka wprowadza czytelnika w fantasmagoryczny, mroczny świat zdrady i spisków, w którym grasuje bezwzględny potwór kradnący cienie.

Nie ma takiego zamka, którego Charlie Hall nie potrafiłaby otworzyć. Ani księgi, której nie zdołałaby ukraść. Ani błędnej decyzji, jakiej by nie podjęła. Dawniej wysługiwała się umbromantom, czyli magom nakazującym cieniom zaglądać do zamkniętych pokoi, dusić ludzi we śnie i czynić jeszcze potworniejsze rzeczy. Umbromanci zazdrośnie strzegą swoich sekretów, powstał nawet z tego powodu specyficzny czarny rynek grimoire’ów. Aby wejść w posiadanie tajemniczej wiedzy innych magów, potrzebują takiej dziewczyny, jak Charlie.

Charlie próbuje się odciąć od dawnych błędów, ale jako barmanka w nocnym klubie wciąż porusza się w kręgach zdecydowanie zbyt bliskich mrocznego półświatka.
Jednocześnie jej siostra rozpaczliwie pożąda magii, zaś pozbawiony cienia i prawdopodobnie duszy chłopak Charlie znika bez śladu. Kiedy powracają upiory przeszłości, Charlie na powrót schodzi do budzącego grozę świata mordu i fałszu.

Teraz Charlie musi zmagać się z sobowtórami, szalonymi miliarderami, umbromancją oraz ludźmi, których kocha najbardziej na całym świecie. Stawką jest przetrwanie oraz sekret, który daje władzę nad światem cieni [...].

Główną bohaterką „Księgi nocy” jest Charlie Hall – 28 letnia barmanka w nocnym barze Rapture. Charlie w przeszłości zasłynęła jako wprawiona złodziejka, która za odpowiednią cenę była w stanie okraść każdego – żaden zamek czy cel nie stanowił dla niej wyzwania. Jej zleceniodawcami często byli umbromanci – magowie posługujący się swoimi cieniami do dokonywania kradzieży czy morderstw. Losy Charlie z magią cieni ponownie się krzyżują, gdy dziewczyna po skończonej pracy natrafia na zmasakrowane zwłoki jednego z widzianych w Rapturze klientów. Bohaterka podejrzewa, że w mieście zaczyna grasować struposz – niekontrolowany, siejący zamęt cień odłączony od swojego właściciela. Znalezisko to rozpoczyna spiralę niefortunnych wydarzeń, w trakcie których Charlie zostaje uwikłana w toczące się między umbromantami poszukiwania tytułowej Księgi Nocy – mitycznej książki, która, według legend, zawiera opis rytuału pozwalającego nadanie swojemu cieniowi ludzkiej postaci. Wszystkiemu nie pomaga fakt, że partner Charlie, Vince, zdaje się skrywać przed nią jakąś mroczną tajemnicę.

Zaskakująca fabuła, ciekawie wykreowani bohaterowie, połączenie świata współczesnego z magicznym sprawia, że książka działa na wyobraźnię i czyta się ją dobrze i szybko. Warto ją przeczytać i jest godna polecenia!

Książka jest dostępna w Bibliotece Miejskiej – Oddział dla Dzieci i Młodzieży.

Urszula Śnietka


2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5