Festiwal Kultury Kresowej dla pokoju. Gwiazdą polsko - ukraińska Dagadana

2022-08-19 17:00:00(ost. akt: 2022-08-19 16:29:57)
Gwiazdą imprezy będzie polsko - ukraińska Dagadana

Gwiazdą imprezy będzie polsko - ukraińska Dagadana

Autor zdjęcia: materiały Organizatora

To impreza znana szerokiej Polonii i Kresowiakom. To spotkania tych, co Kresy opuścili, z tymi, co na nich trwają. To od 27 lat święto rodzin kresowych, a przede wszystkim uznanie dla Rodaków za ich ciągłą wierność dla języka i kultury polskiej.
Tegoroczny, 27. Festiwal Kultury Kresowej odbędzie się 20 sierpnia o godz. 18.00 w amfiteatrze nad Czosem. - W tym roku zaśpiewamy i zatańczymy "Dla Pokoju". Festiwal to spotkanie z kulturą kresową umacniającą Dziedzictwo Kultury Polskiej. Festiwal naszych serc, myśli i naszej miłości, wyrażający nasze wspólne wołanie o pokój u naszych sąsiadów. O pokój w Europie i na świecie. Nasz wspólny pokój - zachęcają organizatorzy z Mrągowskiego Centrum Kultury. Informacje o biletach można znaleźć na stronie internetowej MCK.

Na scenie zaprezentują się:

ZESPÓŁ FOLKLORYSTYCZNO-TANECZNY „AKSAMITKI” (Ukraina)
Ten osiemnastoosobowy zespół powstał w 1999 r. i działa przy Domu Polskim w Barze pod kierownictwem Inny Miedwiediewej. Grupą wokalną opiekuje się Helena Szynelowa. W repertuarze zespołu znajdują się pieśni i tańce ludowe polskie i podolskie. Zespół wielokrotnie uczestniczył w prestiżowych festiwalach polonijnych, m.in.: w Koszalinie, Iwoniczu Zdroju, Mrągowie, Wrocławiu. Poprzez śpiew i taniec "Aksamitki" krzewią tradycję i kulturę polską na Ukrainie.

Zespół SREBRNA KWINTA (Ukraina)
To zespół prawdziwych muzyków, którzy dźwiękami potrafią przekazać widowni każdą emocję i stworzyć wyjątkowy nastrój muzycznego spotkania. Został założony w Łucku przy Wołyńskim Towarzystwie Sztuki Polskiej „Barwy Kresowe” w roku 2016 i rozwija się pod kierownictwem Grzegorza Rolingera.
Soliści zespołu - Tetiana Cichocka i Włodzimierz Wiwczaryk śpiewają do muzyki wyczarowanej przez akordeon, skrzypce, flet, kontrabas i bęben.

LIBER CANTE (Białoruś)
Zespół istnieje od 2018 r. Został założony w Mińsku, w Związku Polaków na Białorusi, przez dyrygent i kierownik artystyczną Katarzynę Mihal. To zespół amatorski skupiający artystów w różnym wieku. W repertuarze zespołu są pieśni patriotyczne i religijne oraz piosenki ludowe i biesiadne. Liber Cante bierze udział w okolicznościowych imprezach kulturalnych i religijnych na Białorusi (Mińsk, Baranowicze, Lida, Grodno) i w Polsce, dba o oprawę muzyczną mszy świętych w kościele św. Rocha w Mińsku.

RODZINNY ZESPÓŁ ŻYCHÓW (Białoruś)
Zespół bierze udział w Festiwalu Kultury Kresowej w Mrągowie po raz trzeci. To muzykująca trzypokoleniowa rodzina Żychów ze Smorgoni. Los rozdzielił członków rodziny. Rodzice - Czesław i Inna Żych, dwaj synowie - Marek i Dominik oraz starsza córka Jana z rodziną przenieśli się do Gdyni. Ich młodsza córka Paulina z rodziną została na Białorusi. Udział w 27. Festiwalu daje im możliwość spotkania i wspólnej gry.
W repertuarze rodziny dominuje instrumentalna muzyka regionalna rejonu smorgońskiego i okolic.

POLSKI LUDOWY ZESPÓŁ PIEŚNI i TAŃCA „WILENKA” (Litwa)
Zespół działający przy Gimnazjum im. Władysława Syrokomli w Wilnie jest najstarszym polskim dziecięco-młodzieżowym zespołem ludowym pieśni i tańca na Litwie. W tym roku zespół obchodzi jubileusz 50-lecia. Został założony w r. 1972 przez Władysława Korkucia, wielkiego patriotę Wileńszczyzny, harcerza, akowca, zesłańca, działacza społeczności polskiej na Litwie.
W ciągu minionych 50 lat Wilenka, pokonując różne problemy i przeszkody, pielęgnowała polską kulturę i tradycję. Sparafrazowany cytat z „Pana Tadeusza”„Wpadam do Wilenki jak w centrum polszczyzny: tam się człowiek napije, nadysze ojczyzny” w sposób nieprzesadzony pokazuje, czym był i jest zespół dla Polaków mieszkających w Wilnie i okolicach.
Kierownik zespołu - Janina Łabul, kierownik artystyczny - Renata Juzokienie, choreografia - Justyna Wasiukiewicz i Aneta Kozłowska.

Obrazek w tresci

gościnnie zaprezentuje się
Zespół Wokalny SUKCES (Polska) - pierwszy w Polsce dziecięco-młodzieżowy zespół folkowy. Założycielką i kierownikiem artystycznym jest Agata Dowhań, doświadczona wokalistka legendarnych Alibabek, która kieruje zespołem z Mariuszem Garnowskim - muzykiem, kompozytorem, aranżerem. Występy zespołu to niezapomniane widowiska wokalno-taneczne złożone z pieśni ludowych we współczesnych aranżacjach i autorskich kompozycji inspirowanych folklorem.

Opieka choreograficzna - Gabriela Łozowska wraz z młodszą grupą taneczną z Mrągowskiego Centrum Kultury.

Gość Specjalny - Zespół DAGADANA (Polska/Ukraina)
Już od ponad 14 lat znakomicie łączy elementy kultury polskiej i ukraińskiej za pomocą jazzu, elektroniki czy world music. Tam gdzie dociera, przekracza granice pomiędzy narodami, sceną a publiką, udowadniając, że szczerość w muzyce zapoczątkowuje niesamowitą mistyczną przygodę między ludźmi.
Zespół jest ambasadorem słowiańskiej kultury, zarówno polskiej, jak i ukraińskiej.
Dagadana jako jedyny zespół z Polski i Ukrainy zagrał w 2019 roku na legendarnym Glastonbury Festival! Rozpisywał się o nich amerykański „National Geographic”. Koncertował w 26 krajach, w najbardziej oryginalnych sceneriach - na tratwie, w kopalni, na pustyni, na największym festiwalu w Ameryce Południowej, a także podczas wielu tournée w Chinach.
Nowa płyta „Tobie” (nominowana do nagród Fryderyk 2022) jest pełna pieśni życzeniowych (najstarszych utworów zachowanych na słowiańskich ziemiach). Folkowo-jazzowo-elektroniczne aranżacje są ważnym głosem nie tylko w polsko-ukraińskich relacjach. Zespół pokazuje, że śpiewając w ojczystych językach, można zwrócić uwagę radiowców i słuchaczy w najdalszych zakątkach naszego globu.
Skład zespołu: Daga Gregorowicz - wokal, elektronika, perkusjonalia
Dana Vynnytska - wokal, instrumenty klawiszowe, perkusjonalia
Mikołaj Pospieszalski - kontrabas, gitara basowa, skrzypce, syntezatory, wokal
Bartosz Mikołaj Nazaruk - perkusja, perkusjonalia, wokal

org.2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5