Zielona energia receptą na podwyżki

2022-05-27 09:48:15(ost. akt: 2022-05-27 09:53:07)   Artykuł sponsorowany
Ceny prądu wciąż rosną. W tym roku czekają nas kolejne podwyżki. Receptą na zatrzymanie pieniędzy w portfelu może być inwestycja w instalację fotowoltaiczną, jaką oferuje np. firma ETIKON ze Szczytna. Mało tego - można otrzymać nawet do 20tyś dofinansowania na instalacje.
W ostatnim czasie ceny energii idą znacznie w górę. Przypomnijmy, że jeszcze w grudniu za prąd płaciło się nawet 0,37 zł. W cenniku standardowym Energii od 1 kwietnia figurują kwoty od 0,62 do 0,81 zł za 1 kWh - w zależności od grupy taryfowej. Dzięki obniżeniu stawek podatkowych za okres od 1 kwietnia do 31 maja spółka naliczy nam od 0,53 zł do 0,80 zł. Niewiele więcej zapłacimy za kolejny okres od 1 czerwca do 31 lipca. Niestety od sierpnia będą już z powrotem obowiązywały stawki według cennika standardowego dla konsumentów z 1 kwietnia. Operatorzy i dostawcy energii już niedługo będą wysyłać informacje z nowymi cenami. Mało tego - pod koniec roku możemy spodziewać się kolejnej podwyżki.

Trudno oczekiwać, że będziemy zużywać mniej prądu. Powód jest prosty - w naszych domach wciąż przybywa sprzętów zasilanych energią elektryczną. Operatorzy doradzają, jak z nich korzystać, żeby możliwie jak najbardziej obniżyć koszt zużycia mocy. Zdaniem ekspertów warto szukać również innych rozwiązań, które pozwolą nam na komfortowe korzystanie z przedmiotów codziennego użytku. Jednym z nich jest zainwestowanie w instalację fotowoltaiczną. Czy rzeczywiście się to ekonomicznie opłaca?
— Jesteśmy w środku transformacji energetycznej, a sytuacja wywołana wojną na Ukrainie i działania podejmowane przez Unię Europejską jeszcze bardziej przyspieszyły ten proces. Znacząco wzrosły koszty emisji CO2 i surowców energetycznych co bezpośrednio przekłada się na nasze rachunki — mówi Dariusz Turek, współzałożyciel firmy ETIKON. — Obecnie cena energii dla gospodarstw domowych jest dotowana przez państwo i znaczących podwyżek jeszcze nie odczuliśmy. Odczuli je natomiast przedsiębiorcy, którzy płacą za energię cenę rynkową – czyli trzykrotnie wyższą i im taka instalacja zwraca się w 3-4 lata. To jednak pokazuje, że cena energii dla konsumentów jest oderwana od rzeczywistości i dlatego będzie systematycznie podwyższana. Warto się na to przygotować, budując własną mini elektrownię, póki mamy systemy wsparcia takich przedsięwzięć, a rosnąca inflacja nie skonsumowała jeszcze naszych oszczędności. Trzeba pamiętać, że z czasem systemy wsparcia zostaną zakończone i chcąc obniżyć domowe rachunki, będziemy musieli koszty inwestycji w pełni pokryć z własnej kieszeni — wyjaśnia przedsiębiorca.

Obrazek w tresci

Taką alternatywę warto rozważyć również pod kątem dofinansowania z programu "Mój Prąd 4.0". Celem programu jest zwiększenie produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych lub wzrost autokonsumpcji wytworzonej energii elektrycznej poprzez jej magazynowanie (magazyny energii elektrycznej lub ciepła) oraz zwiększenie efektywności zarządzania energią elektryczną na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Wnioski w tym roku można składać do 22 grudnia. Z dofinansowania mogą skorzystać tylko prosumenci posługujący się systemem rozliczeniowym net-billing. To jedyny warunek. Dotację można otrzymać zarówno na instalację fotowoltaiczną (od 2 kW do 10 kW, na potrzeby istniejących budynków mieszkalnych), jak i jej dodatkowe komponenty, np. magazyn energii cieplnej, magazyn energii elektrycznej czy systemy zarządzania energią. Maksymalne dofinansowanie może wynieść nawet ponad 20 500 złotych. Szczegółowe informacje i komplet dokumentów można znaleźć na stronie internetowej www.mojprad.gov.pl.

Można też skorzystać z porad firmy ETIKON. Specjaliści podpowiedzą, jak skorzystać zarówno z programu "Mój Prąd", jak również kilku innych (np. "Czyste Powietrze"). — Instalacje fotowoltaiczne to inwestycja, która dostępna jest dla każdego. Osoby zainteresowane tą formą ekologicznego pozyskiwania energii mogą bowiem skorzystać z wielu atrakcyjnych form dofinansowania i ulg podatkowych dostępnych w ramach licznych programów. W ETIKON oferujemy kompleksowe wsparcie w przeprowadzeniu całego procesu pozyskiwania dofinansowania — informuje Dariusz Turek.

Obrazek w tresci

ETIKON nie tylko doradzi, ale może również nam taką instalację założyć. Firma działa na lokalnym, warmińsko - mazurskim rynku od 2012 roku. — Na przestrzeni już prawie dziesięciu lat działalności na rynku, zdobyliśmy bogate doświadczenie oraz zadbaliśmy o satysfakcję tysięcy zadowolonych Klientów. W świadczeniu najwyższej jakości usług dbamy przede wszystkim o zapewnienie kompleksowej obsługi oraz serwisu przy dostawie i montażu instalacji fotowoltaicznych potwierdzają to same pozytywne opinie na google. Nasi Klienci mogą zaufać naszemu profesjonalizmowi, bowiem oferujemy fachowe doradztwo oraz pełne wsparcie na każdym etapie realizacji inwestycji — zapewnia szef firmy. — Zielone źródła energii to nasza pasja, dzięki czemu każde powierzone nam zadania wykonujemy z pełnym zaangażowaniem i dbałością o najdrobniejsze szczegóły. Wierzymy, że to co robimy pozwala nam zmieniać świat na lepszy i przyjaźniejszy zarówno dla nas jak i środowiska naturalnego. Najlepszym dowodem na wysoką jakość naszych usług jest pełna satysfakcja naszych dotychczasowych Klientów, którzy chętnie wracają i polecają nas innym — dodaje.Dariusz Turek właściciel firmy

Szczegółowe informacje oraz ofertę można znaleźć na stronie internetowej www.etikon.pl

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5