CZYTAM, BO LUBIĘ: Monika Koszewska - “Niepokorna. Niezłomna. Krystyna Skarbek”

2022-03-13 09:00:00(ost. akt: 2022-03-12 08:58:29)

Autor zdjęcia: BM Mrągowo

Biografia Krystyny Skarbek to gotowy materiał na scenariusz dobrego filmu sensacyjnego czy szpiegowskiego. Tajemnicza kobieta inspirowała zarówno współczesnych sobie, jak i potomnych.
Teraz, za sprawą Moniki Koszewskiej i jej książki: “Niepokorna. Niezłomna. Krystyna Skarbek” możemy przyjrzeć się bliżej tej niezwykłej i inspirującej kobiecie.

Wielu osobom nazwisko głównej bohaterki kojarzyć się będzie z czasami II wojny światowej, wyścigiem wywiadów czy z Winstonem Churchillem. Te skojarzenia, choć słuszne, stanowią jednak niewielką cząstkę faktów na temat Krystyny Skarbek. Dzięki Monice Koszewskiej, autorce powieści poznajemy Krystynę Skarbek począwszy od lat młodości, kiedy to córka niezbyt zamożnego szlachcica wprawia w zdumienie swoim zachowaniem, poprzez dorosłe życie, gdzie jej uroda, spryt i niepospolita inteligencja wprawiała w podziw zarówno kobiety, jak i mężczyzn.

Urodzona w przeciętnej rodzinie szlacheckiej, wychowana „po męsku”, o niebywałej inteligencji, sprycie, ale też wybitnie uzdolniona językowo Krystyna Skarbek do dziś stanowi niezbadaną zagadkę dla historyków. Ulubienica Winstona Churchilla, obdarzona nieprzeciętną urodą kobieta uczestniczyła w wielu niebezpiecznych akcjach i pomogła rozpracować niezliczone tajemnice wywiadu, pomagając tym samym Aliantom wygrać II wojnę światową.

Christine Granville, bo takim pseudonimem posługiwała się Krystyna Skarbek w służbach brytyjskiego wywiadu, nie jest postacią kryształową. Winston Churchill nazywał ją swoją najlepszą agentką, ale trzy lata wojny spędziła bezczynnie w Kairze, podejrzana o współpracę z Niemcami.

Akcja powieści rozpoczyna się w żeńskim gimnazjum, z którego Skarbkówna została wyrzucona. Wezwani na rozmowę rodzice, nie pierwszy raz muszą tłumaczyć wybryki swojej latorośli. Dla ojca, zubożałego hrabiego Jerzego Skarbka herbu Awdaniec, Krysia jest oczkiem w głowie. To z nią, a nie jej bratem, szusuje na nartach w Zakopanem, dojeżdża młode konie i poluje na kaczki. Od niego dowiaduje się, czym jest patriotyzm i oddanie dla kraju. Kiedy ojciec umiera Skarbkówna musi szybko dorosnąć. Poszukać pracy, bo ojciec zostawił sporo długów, męża, ale też nietypowych dla hrabianki źródeł adrenaliny. W latach trzydziestych wielokrotnie przekracza słowacką granicę, więc kiedy wybucha wojna wydaje się doskonałą kandydatką na kuriera. Może zbyt doskonałą, bo kiedy gestapo wypuszcza ją – nie kończąc przesłuchania – Polacy i Brytyjczycy przestają wierzyć w jej czyste intencje.

– Książka „Niezłomna. Niepokorna. Krystyna Skarbek” to pełna emocjonujących zwrotów akcji i dramatycznych wątków miłosnych opowieść o fascynującej kobiecie, autentycznej postaci, która także dziś zachwyca nie tylko urodą, ale też odwagą, opanowaniem i inteligencją – mówi autorka, Monika Koszewska.

Książka dostępna w Bibliotece Miejskiej w Mrągowie.

Maria Mikołajczyk


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5