Pobiegli w hołdzie Wyklętym

2022-03-08 12:08:32(ost. akt: 2022-03-08 12:43:16)

Autor zdjęcia: Wojciech Caruk

Prawie 200 biegaczy z całego regionu zameldowało się 6 marca nad Czosem w Mrągowie. Po raz kolejny postanowili oddać cześć bohaterom polskiego podziemia niepodległościowego a przy okazji przyjemnie spędzić słoneczną niedzielę na świeżym powietrzu.
Już po raz szósty w Mrągowie, po przerwie spowodowanej pandemią, odbył się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym". Hołd bohaterom polskiego podziemia powojennego oddało 170 biegaczy. Najstarszy uczestnik miał 70 lat, najmłodszy 3. W wydarzeniu wzięły udział m.in. mrągowskie kajakarki - srebrna i brązowa medalistka olimpijska z Tokio Anna Puławska oraz jej siostra - m.in. młodzieżowa Mistrzyni Świata i Europy - Małgorzata Puławska. - W obliczu ostatnich wydarzeń na Ukrainie należy docenić heroiczną walkę prowadzoną przez Żołnierzy Wyklętych. Obrońcy Ukrainy dopiero tworzą swoją legendę. Żołnierze Wyklęci już dawno ją stworzyli. Podjęto próbę wymazania ich historii, ale frekwencja uczestników i widzów mrągowskiego biegu świadczy to tym, że to się nie udało - powiedział Kamil Wojno ze stowarzyszenia Patriotyczne Mrągowo, będącego organizatorem wydarzenia. Bieg w tym roku szczególnie poświęcony był osobie rotmistrza Witolda Pileckiego.

Obrazek w tresci

Biegacze mieli do pokonania dwa dystanse. Pierwszy - symboliczne 1963 metry, nawiązujące do śmierci Józefa "Lalka" Franczaka, uznawanego za ostatniego Wyklętego. Ci, którzy mieli ochotę na dalszą rywalizację wystartowali dodatkowo na 8 kilometrów. Za ten dystans wręczono pamiątkowe puchary i nagrody.

Obrazek w tresci

Najszybszy na 8 km był Marcin Ambroziak (Ryn) wyprzedzając na podium kolejno Sebastiana Koziatka (TEAM KOPEĆ Szczytno) i Karola Januszewskiego (4. W-MBOT). Wśród pań pierwsza na metę przybiegła Justyna Samsel (8 miejsce w kat. OPEN), a tuż za nią Milena Chmielewska - Boruch i Paulina Kasprzycka (12. i 13. w kat. OPEN).

Obrazek w tresci

Biegom towarzyszył szereg innych atrakcji, m.in. kiermasz ciast, stoiska wojskowe, morsowanie, motocykle czy pokaz sprzętu strażackiego.


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5