Anna Puławska wśród Najlepszych Sportowców Polski 2021

2022-01-14 06:00:00 (ost. akt: 2022-01-15 08:57:04)
Anna Puławska ponownie dała mrągowianom powody do dumy

Anna Puławska ponownie dała mrągowianom powody do dumy

Autor zdjęcia: Wojciech Caruk

W sobotę, 8 stycznia poznaliśmy Najlepszych Sportowców Polski w plebiscycie "Przeglądu Sportowego". Jedną z kandydatek była pochodząca z Mrągowa kajakarka, dwukrotna medalistka Igrzysk Olimpijskich w Tokio - Anna Puławska.
Mrągowianka miała nawet podwójną szansę na znalezienie się przynajmniej w ścisłej dziesiątce. Pierwszą nominację otrzymała razem z Karoliną Nają, z którą zdobyła srebro na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio w wyścigu K2 na dystansie 500 metrów. Druga nominacja dotyczyła kobiecej "czwórki". Mrągowianka razem z Karoliną Nają, Justyną Iskrzycką i Heleną Wiśniewską popłynęła w Tokio po olimpijski brąz. Oba teamy znalazły się w pierwszej dwudziestce dzięki głosom oddanym przez czytelników "Przeglądu Sportowego".

8 stycznia podczas uroczystej Gali Mistrzów Sportu, którą mogliśmy śledzić na antenie Polsatu i Polsatu Sport, w głosowaniu sms-owym, wyłoniono TOP 10. Kiedy Tomasz Majewski, wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki wniósł na scenę dwie statuetki, aby wręczyć je laureatom dziewiątego miejsca, mocniej zabiły serca mrągowskich kibiców. - Te statuetki chciałbym przekazać dwóm wspaniałym dziewczynom, które z Tokio wróciły nie z jednym, ale z dwoma medalami - powiedział legendarny już polski kulomiot. Oczywiście miał na myśli Karolinę Naję i Annę Puławską. Zawodniczki obecnie są na zgrupowaniu i szykują się już do nowego sezonu. Nagrodę w ich imieniu odebrał Prezes Polskiego Związku Kajakowego Grzegorz Kotowicz. - PZK od 1988 roku nieprzerwanie przywozi medale z Igrzysk Olimpijskich. Karolina i Ania wpisały się do historii olimpizmu, ale i również Polskiego Związku Kajakowego kontynuując tę passę zdobywania medali olimpijskich - powiedział prezes. Same zawodniczki przesłały podziękowania i pozdrowienia łącząc się podczas telewizyjnej transmisji prosto z włoskiego Livigno.

Przypomnijmy, że to nie jedyne sukcesy Anny Puławskiej w 2021 roku. W maju w węgierskim Szeged kajakarka odniosła sukces w indywidualnej konkurencji zdobywając brąz Pucharu Świata na dystansie 500 m. Na początku czerwca w Poznaniu razem z Karoliną Nają popłynęła po srebro Mistrzostw Europy w konkurencji K2 500m. Zarówno w Szeged jak i w Poznaniu tuż za podium znalazła się ze swoimi sportowymi partnerkami z "czwórki". Zaraz po Igrzyskach w Tokio zawodniczka wywalczyła w USA srebro prestiżowego SuperPucharu ICF na nietypowym dystansie 350 m.

Plebiscyt "Przeglądu Sportowego" na Najlepszego Sportowca Polski to najstarsza tego typu akcja w kraju. Pierwsza edycja odbyła się w 1926 roku, a jego zwycięzcą był Wacław Kuchar. Do tej pory rekordzistką w ilości zdobytych tytułów jest Justyna Kowalczyk, która Najpopularniejszym Sportowcem Polski była pięciokrotnie. Cztery razy ten tytuł zdobyli: Stanisława Walasiewicz, Irena Szewińska i Adam Małysz. Trzykrotnie plebiscyt wygrywała Otylia Jędrzejczak. Zwycięzcą 87. plebiscytu został Robert Lewandowski wyprzedzając na podium kolejno Anitę Włodarczyk i żużlowca Bartosza Zmarzlika.

Najlepsza dziesiątka 87. Plebiscytu "Przeglądu Sportowego"

10. Tadeusz Michalik (zapasy)
9. Karolina Naja, Anna Puławska (kajakarstwo)
8. Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak, Katarzyna Zillmann (wioślarstwo)
7. Sztafeta mieszana 4x400 metrów: Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic, Kajetan Duszyński, Dariusz Kowaluk, Iga Baumgart-Witan i Małgorzata Hołub-Kowalik (lekkoatletyka)
6. Maria Andrejczyk (lekkoatletyka)
5. Wojciech Nowicki (lekkoatletyka)
4. Dawid Tomala (lekkoatletyka)
3. Bartosz Zmarzlik (żużel)
2. Anita Włodarczyk (lekkoatletyka)
1. Robert Lewandowski (piłka nożna)

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5