CZYTAM, BO LUBIĘ: Małgorzata Oliwia Sobczak - "Biel"

2021-12-12 09:00:00(ost. akt: 2021-12-11 09:53:00)

Autor zdjęcia: BM Mrągowo

"Biel" to trzecia część serii "Kolory zła". Po rewelacyjnej „Czerwieni” i „Czerni”, Oliwia Sobczak stworzyła kolejną powieść, od której nie można się oderwać. Jeśli nie czytaliście poprzednich części to warto po nie sięgnąć Każda część serii to oddzielna historia, które łączy postać prokuratora Leopolda Bilskiego.
W "Bieli" wszystko zaczyna się w pewien zimowy dzień, gdy niespodziewanie z okna kamienicy wyskakuje kobieta. Całe zdarzenie obserwuje sąsiadka. Dzięki jej zeznaniom wiadomo, że kobieta wyskoczyła sama. Jednak wszystkie ślady na jej ciele sugerują, że była przed śmiercią krępowana i duszona. Sprawą zajmuje się prokurator Leopold Bilski.

Żeby rozszyfrować zagadkowe samobójstwo, Bilski będzie musiał się cofnąć do wydarzeń sprzed prawie trzydziestu lat, do lat osiemdziesiątych i sprawy, którą przed śmiercią próbował rozwiązać jego ojciec. Będzie musiał wejść w brudny świat mafijnych porachunków, nocnych klubów, prostytucji, BDSM.

Co łączy sprawy sprzed lat z tymi współczesnymi? Czy tylko fakt, że ofiarami były młode kobiety, które przed śmiercią doświadczyły przemocy? Jaki wpływ na teraźniejszość ma przeszłość? Między innymi tego musi dowiedzieć się prokurator Leopold Bilski. Rozpoczynając śledztwo, mężczyzna nie wie jeszcze, że będzie to najprawdopodobniej najtrudniejsza sprawa w jego karierze. Oprócz tego Leopold będzie musiał zmierzyć się sam ze sobą i swoja przeszłością. Nierozwiązana zagadka tajemniczej śmierci jego ojca cały czas nie daje mu spokoju.

„Biel”
Oliwii Sobczak to wciągająca i świetnie skonstruowana historia. Czasy współczesne płynnie się przeplatają z latami osiemdziesiątymi. Niby dwie różne sprawy, różne czasy a jednak mają że sobą wiele wspólnego. Autorka bardzo rzetelnie, skrupulatnie i prawdziwie oddała realia lat osiemdziesiątych i czasy PRL-u. Układy, układziki, świat władzy, pieniędzy i fałszu. Bezkarność tych na górze i bezsilność tych na dole.

Polecam.

Seria "Kolory zła" jest dostępna w Bibliotece Miejskiej w Mrągowie.

Anida Keller

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5