WOŚP szuka wolontariuszy

2021-11-26 12:00:00(ost. akt: 2021-11-26 11:58:24)

Autor zdjęcia: Paweł Krasowski

Mrągowski Sztab WOŚP przygotowuje się do styczniowego 30. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Do 6 grudnia trwa rekrutacja wolontariuszy, którzy będą kwestować na ulicach naszego miasta.
30 stycznia 2022 roku odbędzie się 30. Finał WOŚP. Poświęcony będzie okulistyce dziecięcej. Niedawno ruszyła rejestracja osób, które chcą zostać wolontariuszami. To dzięki ich zaangażowaniu Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy znów będzie mogła kupić najwyższej klasy sprzęt dla polskich szpitali.

– Bez Was, wolontariuszy, nie będzie można zorganizować i przeprowadzić jubileuszowego 30. Finału – mówi Łukasz Machul, szef mrągowskiego sztabu WOŚP. – Dlatego zachęcam wszystkich do wzięcia udziału w akcji. Rekrutacja potrwa do 6 grudnia. Zapraszam do naszej drużyny!

Ankieta i wszystkie niezbędne informacje znajdują się na stronie internetowej Mrągowskiego Centrum Kultury www.mck.mragowo.pl. Numer sztabu to 3533. Siedziba mrągowskiego sztabu mieści się w Mrągowskim Centrum Kultury w Mrągowie, przy ul. Warszawskiej 26, tel. 89 743 34 53. Informacje o mrągowskiej edycji WOŚP zamieszczane są na fanpage'u na Facebooku 30. Finał WOŚP – Mrągowo.

W powiecie mrągowskim zarejestrowane zostały również sztaby w Mikołajkach przy Centrum Kultury Kłobuk (nr 782) oraz w Pieckach przy Gminnym Ośrodku Kultury "Pegaz" (nr 5491).

Tym razem wolontariusze będą kwestować dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. Na stronie Fundacji WOŚP czytamy: "Oddziały i pododdziały okulistyki dziecięcej oraz wydzielone łóżka dziecięce w oddziałach okulistyki dla dorosłych działają w 25 ośrodkach w 17 miastach Polski. W całym kraju są też poradnie okulistyki dziecięcej, które również wymagają wyposażenia w nowoczesny sprzęt okulistyczny. Rokrocznie na oddziałach okulistyki dziecięcej hospitalizowanych jest kilkanaście tysięcy pacjentów. Jednymi z najczęstszych powodów, dla których dzieci trafiają do specjalistów z zakresu okulistyki, są - poza pogorszeniem ostrości wzroku - jaskra, zaćma, różnego rodzaju urazy, anomalie rozwojowe i nowotwory. Wiele tych schorzeń wymaga wykonania zabiegów operacyjnych - w 2019 roku przeprowadzono ich blisko 650, z czego najwięcej, ponad 25%, stanowiły operacje guzów*. Specjaliści uwagę zwracają również na krótkowzroczność wśród dzieci i młodzieży, która w coraz większej liczbie krajów przybiera charakter epidemiczny, co ma bezpośredni związek z nadmiernym korzystaniem z urządzeń elektronicznych."

Przypomnijmy. W 2021 roku w powiecie mrągowskim zarejestrowane były trzy Sztaby 29. Finału WOŚP - w Mrągowie, Pieckach i Mikołajkach. Ostateczny wynik mrągowskiego sztabu to to kwota 50 629, 43 zł, z czego prawie 20 tysięcy to efekt zaangażowania społeczników z gminy Sorkwity. Ponad 30 tysięcy złotych zebrano w Mikołajkach oraz 16 712, 22 zł w Pieckach.

Paweł Krasowski
Wojciech Caruk2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5