CZYTAM, BO LUBIĘ: Leszek Herman - „Krzyż Pański”

2021-11-28 09:00:00(ost. akt: 2021-11-27 09:27:49)

Autor zdjęcia: BM Mrągowo

Dwa kufry z tajemniczym dopiskiem „IIWW 45-47 POLAND”, znalezione przypadkiem w piwnicy brytyjskiego Archiwum Narodowego, zapoczątkują śledztwo, które obejmie pół Europy - od Francji przez Szczecin aż po Kresy Wschodnie i ponad pięćset lat europejskiej historii.
Starszy inspektor George O’Malley, pracownik Archiwum Narodowego w Wielkiej Brytanii, przed odejściem na emeryturę robi inwentaryzację dokumentów pochodzących z pierwszych lat po drugiej wojnie światowej. Wśród regałów pełnych starych faktur i dokumentów znajduje tajemnicze kufry, należące do Billa Bentincka, byłego ambasadora Jej Królewskiej Mości w Polsce tuż po drugiej wojnie światowej. W środku znajduje oprawione w skórę księgi i teki pełne dokumentów, większość napisana jest po polsku. O’Malley szybko orientuje się, że ma do czynienia z rodzinnym archiwum, którego ostatnią właścicielką była hrabina Elżbieta Radecka-Mikuliczowa. Jej spadkobierczynią jest mieszkająca w podszczecińskim Dalewie Anna Fleming. Ponadto spadek także opiewa na kilka folwarków i dwa tysiące hektarów ziemi na terenach dzisiejszej Litwy i Białorusi. W testamencie hrabiny jest mowa o jeszcze jednej skrzyni i o skarbie z czasów Napoleona, który dobrze ukryty, czeka na odnalezienie. Anna początkowo nie wierzy w żaden spadek a tym bardziej rodzinnie opowieści o ukrytym skarbie. Jednak pod wpływem wnuczki, próbuje odszyfrować tajemniczy testament hrabiny Radeckiej-Mikuliczowej i swoimi opowieściami wspomaga poszukiwania trzeciej skrzyni.

Gdzie znajduje się trzecia skrzynia, zaginiona, ale wspomniana w testamencie? Czy potomkom hrabiny uda się odnaleźć skarb z czasów Napoleona? I kim są tajemniczy ludzie także szukający spadku po hrabinie? W walce o zaginioną fortunę będą gotowi posunąć się do ostateczności.

„Krzyż pański” jest sensacyjną opowieścią o zagmatwanych losach polskich rodzin kresowych. Autor, aby opowiedzieć historię (inspirowaną dziejami własnej rodziny) sięga, aż do czasów Wojen Napoleońskich. 

Leszek Herman, autor niezwykle popularnych thrillerów rozgrywających się na tle historii Pomorza Zachodniego, stworzył kolejną wciągającą powieść.

Książka dostępna w Bibliotece Miejskiej w Mrągowie.

Anida Keller2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5