Zasłużyły na Mrongowiusza

2021-11-19 20:00:00(ost. akt: 2021-11-19 21:49:11)
Hanna Szymborska to kobieta z artystyczną duszą

Hanna Szymborska to kobieta z artystyczną duszą

Autor zdjęcia: Wojciech Caruk

Od lat Święto Niepodległości jest w Mrągowie okazją nie tylko do radosnego świętowania, ale również do wyróżnienia osób, które szczególnie zasłużyły się naszemu miastu. W tym celu wręczane są statuetki Mrongowiusza.
W tym roku burmistrz Mrągowa Stanisław Bułajewski i przewodniczący Rady Miejskiej Henryk Nikonor nagrodzili statuetką Mrongowiusza dwie osoby: poetkę Hannę Szymborską i dr Halinę Mgeładze-Arciuch. Pani Hanna nagrodę odebrała podczas pikniku na Skwerze Jana Pawła II. Panią Halinę burmistrz Bułajewski odwiedził osobiście w jej domu i tam wręczył wyjątkową statuetkę.

Hanna Szymborska to humanistka z dyplomem ekonomisty. Poetka, która od wielu lat prowadzi poetycką stronę internetową www.szeptywiatru.pl. Na przestrzeni lat inspirowana światem otaczającym, pięknem Mrągowa stworzyła wiele własnych książek. Swoimi działaniami i twórczością promuje miasto Mrągowo. Od 2021 roku jest również prezesem Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej w Mrągowie.


Obrazek w tresci

Dr Halina Mgeładze-Arciuch jest 55 lat związana ze służbą zdrowia / fot. Paweł Krasowski

Dr Halina Mgeładze-Arciuch to znana w Mrągowie lekarz pediatra. Związana ze służbą zdrowia od 1966 roku. Niemal 53 lata w zawodzie lekarza, wieloletnia Ordynator Oddziału Noworodkowego w Szpitalu Powiatowym w Mrągowie. Leczeniem noworodków i małych dzieci zajmowała się nie tylko w miejscowym szpitalu, ale i w Przychodni Dziecięcej oraz Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.
W czasie swojej pracy przyjęła na świat tysiące nowonarodzonych dzieci naszego miasta i okolic. Swoim zaangażowaniem oraz dużą wiedzą medyczną, dała się poznać jako dobry lekarz pediatra i neonatolog, któremu zaufało wielu rodziców małych dzieci.

Statuetka Mrongowiusza

Statuetka Mrongowiusza została ustanowiona uchwałą Rady Miejskiej w grudniu 1999 roku. Jest ona nadawana za całokształt pracy społeczno - zawodowej oraz szczególnie wyróżniające działania na rzecz Mrągowa. Statuetka Mrongowiusza została zaprojektowana przez kętrzyńskiego artystę rzeźbiarza Jerzego Stankiewicza. Wykonana jest w brązie, przedstawia popiersie Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza w kształcie rozpostartego żagla. Dla podkreślenia wagi tego wyróżnienia statuetka wręczana jest podczas Dni Mrągowa, Święta Niepodległości, w szczególnych przypadkach na sesji Rady Miejskiej Miasta Mrągowo.

Paweł Krasowski / UM Mrągowo


2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5