Śpiewające Obrazy już w ten weekend

2021-11-16 13:22:40(ost. akt: 2021-11-19 11:20:50)
Jednym z muzycznych gości będzie Ania Broda

Jednym z muzycznych gości będzie Ania Broda

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

Przed nami trzy dni artystycznej uczty dla ducha. Mrągowskie Centrum Kultury zaprasza na Impresje Artystyczne "Śpiewające obrazy", które odbędą się w MCK w dniach 19-21 listopada. Ten czas wypełni nam mi.in. muzyka, spektakl taneczny i spotkanie autorskie
Wydarzenie, zainspirowane autorskim albumem Marka Grechuty, odbywa się w Mrągowie od 2008 roku. Wizytówką przedsięwzięcia jest różnorodność artystycznych działań w sferze muzyki, słowa i obrazu. Podsumowaniem cyklu wydarzeń jest finałowy koncert z udziałem wyjątkowej osobowości scenicznej.

19.11, godz. 19.00 - Kobiece impresje - koncert ANI BRODY i spektakl taneczny FENOMA

ANIA BRODA - piosenkarka, cymbalistka, kompozytorka, autorka tekstów, producentka. Wokalistka obdarzona niepowtarzalnym głosem, posługująca się techniką śpiewu “białego”. Tworzy bardzo różnorodną w formie, nieprzewidywalną w stylu, absolutnie unikalną muzykę marzeń i wrażeń. Świetnie bawi się głębokim brzmieniem swojego głosu, siłą słowa, magią nieoczywistej melodii. Łączy lirykę z dynamiczną wokalizą i zaskakującym rytmem. Przekracza granice wyznaczone przez kierunki w muzyce takie jak etno, jazz, folk, pop, muzyka dla dzieci. Łączy style poszukując własnego wyrazu w sztuce. Kształtuje duchową stronę tradycyjnej muzyki polskiej. Mistrzyni gry na cymbałach wileńskich, uderzanym instrumencie strunowym, który przywędrował do nas z Azji. Wielbiciele muzyki tradycyjnej i folkowej pamiętają jej niezapomniany, charakterystyczny głos z dokonań Kapeli Brodów, której współtwórcą była przez wiele lat. Wspólnie nagrali pięć uznanych na rynku muzycznym płyt (z „Pieśniami i melodiami na rozmaite święta” uznanymi za najlepszą płytę folkową 2001 roku). Zagrała setki owacyjnie przyjmowanych koncertów. W zespole tym śpiewała, grała na cymbałach i bębnach. Od 2011 roku realizuje autorską, solową działalność. Nagrywa, prowadzi działalność warsztatową, koncertuje solo lub z własnym zespołem. W autorskim dorobku solowym ma cztery płyty czerpiące natchnienie z ludowej tradycji, ale też twórczości współczesnych poetów. Półfinalistka 8 edycji Mam Talent 2015, nagrywa dla radia i telewizji, tworzy muzykę do spektakli, występuje na wielu festiwalach w kraju i zagranicą. Na polskim rynku muzycznym – wyjątkowa i magiczna. Mówi o sobie "Właściwie trudno mi powiedzieć, czy to ja zajmuję się Muzyką, czy Muzyka zajmuje się mną".

Spektakl taneczny FENOMA swoją premierę miał podczas zeszłorocznej edycji Impresji, w wersji online. To bardzo kobiecy, pełny emocji i obrazów spektakl w wykonaniu 5 tancerek, które spotkały się aby wspólnie tworzyć.

Na ile jest sprawą ciała, na ile umysłu? Ile w Niej przypadku, ile przeznaczenia? Prawda o Niej jest treścią względną. Co powie ciało... kiedy przestaniesz pytać?

CHOREOGRAFIA I TANIEC:
Małgorzata Duszak, Sandra Hirsz-Piaskowska, Sandra Kozłowska, Gabriela Łozowska, Marta Szymborska
MUZYKA: Yasmin Levy, Sofi Tukker
DŹWIĘK / ŚWIATŁO: Mariusz Otkiński, Jakub Demecki


20.11, godz. 17.00 - premiera książki "Twarze Olsztyńskiej Estrady" i koncert Andrzej Brzozowski / Sax & Guitar Cafe

Zapraszamy na spotkanie z Andrzejem Brzozowskim - autorem książki "Twarze Olsztyńskiej Estrady", która jest zbiorem wywiadów z olsztyńskimi artystami. Premierze książki będzie towarzyszyła wystawa rysunków Zbigniewa Piszczako, do których inspiracją stały się wywiady z artystami i które znalazły się również w książce. Muzyczną atrakcją spotkania będzie występ TRIO MUZYCZNEGO Andrzej Brzozowski / Sax & Guitar Cafe - „Piosenki z kapelusza 20-lecia międzywojennego”.

Na program składają się piosenki z filmów, rewii i operetek okresu międzywojennego, przeplatane informacjami o autorach, pierwszych wykonawcach oraz anegdotami z epoki i żartami. Nowe aranżacje piosenek łączą w sobie charakter oryginalnych wykonań z nowoczesnym, lekko jazzującym brzmieniem i ciekawą wokalną interpretacją. Materiał muzyczny został zarejestrowany na płycie CD pod tym samym tytułem i wydany przez firmę Kowalski Pro – Media. Z Andrzejem Brzozowskim, świetnie znanemu z zespołu Kaczki z Nowej Paczki, wystąpi duet wytrawnych instrumentalistów - duet Sax & Guitar Cafe - Zbigniew Siwek i Jarosław Śpiewankiewicz.


21.11, godz. 18.00 - Finałowy KONCERT BIBOBIT / OSIECKA

Laureat konkursu Męskie Granie Young 2019, laureat konkursu piosenki w ramach Impresji Artystycznych „Śpiewające Obrazy” 2015 (wokalista Daniel Moszczyński z zespołem Omni Modo), wykonawca specjalnego koncertu z utworami i narracją poetki podczas 22. Festiwalu „Pamiętajmy o Osieckiej” 2019

To projekt, w którym Agnieszka Osiecka osobiście zabiera głos, a zespół prezentuje wywrotowe podejście do znanych piosenek autorki! BIBOBIT / OSIECKA to w równym stopniu przedsięwzięcie muzyczne jak i opowieść biograficzno – psychologiczna, wysokoenergetyczny, elektryzujący i (także dosłownie) poruszający spektakl.

BIBOBIT wraz z Jackiem Piskorzem (autor muzyki w projekcie Tribute to Andrzej Zaucha z Kubą Badachem) radykalnie wywrócili muzyczną stylistykę utworów mistrzyni słowa. W tej podróży przez nowoczesny jazz, po elektronikę, słowo nie schodzi na drugi plan, tylko raczej staje się przepustką do wewnętrznego świata autorki. Osiecka jest w niej przewodnikiem we własnej osobie. Wydany kilka tygodni temu w 85-ta rocznicę urodzin Osieckiej album BIBOBIT/OSIECKA "Co to za czas" otrzymał wyróżnienie płyty tygodnia m. in. w RADIO 357, czy na portalu onet.pl gdzie przyznano mu także ocenę 6/6 w recenzjach.

Wojciech Mann: "BIBOBIT/OSIECKA - JAK TO BRZMI" / Agata Passent: "Oni zrobili to tak jak jeszcze nigdy nikt do tego nie podszedł"

Źródło: MCK Mrągowo


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5