CZYTAM, BO LUBIĘ: Beata Agopsowicz - "Kresowa miłość"

2021-11-07 09:00:00(ost. akt: 2021-11-06 10:44:45)

Autor zdjęcia: BM Mrągowo

Wydana w tym roku obyczajowa powieść Beaty Agopsowicz to opowieść o tym, jak historia potrafi splątać ludzkie losy i zadrwić z tych, którzy próbują nią manipulować. Autorka zabiera czytelnika w podróż.
W 1924 roku mała ormiańska dziewczynka, Marysia Amirowicz, musi opuścić ukochane Kuty. Wraz z rodziną przenosi się do Stanisławowa, gdzie ojciec otrzymał pracę, a po kilku latach, kiedy niespodziewanie zachorował brat Marii ona postanawia, że zostanie aptekarką. Rozpoczyna studia we Lwowie, gdzie, choć jeszcze o tym nie wie, czeka miłość jej życia – przystojny student chemii, Antoni. Sielankę i szczęście zakochanych burzy wojna. Antoni wyjeżdża na front i żadne z kochanków nawet nie przypuszcza, jaką niespodziankę z niego przywiezie…

Czterdzieści lat później w życie starej i schorowanej Marii Amirowicz wkracza jej bratanica, Dorota, którą staruszka traktuje jak córkę i opowiada jej całe swoje życie, nie kryjąc rozgoryczenia i żalu do losu.

Nastaje rok 2013. Dagmara, nauczycielka matematyki, poznaje w Krośnie młodego inżyniera, Adama i zakochuje się w nim z wzajemnością. Młodzi planują wspólną przyszłość, ale właśnie wtedy postanawia wtrącić się przeszłość…

Maria od najmłodszych lat aż do samej śmierci nie zaznała zbyt dużo szczęścia. Rodzice przeprowadzali się dwukrotnie, przez co traciła kontakt z miejscem urodzenia i przyjaciółmi. Potem nowe otoczenie, nowa szkoła, dokuczanie rówieśników. Tęsknota za dawnym domem. Wyjazd na studia. Wielka miłość, wojna. Powrót do rodziców. Błędne decyzje, płacz, samotność.

Fabuła powieści przedstawiona została w różnych strefach czasowych i jest przeplatana wątkami z życia dwóch kobiet. Nawiązuje do wspomnień z dzieciństwa i wczesnej młodości jednej z nich i współczesnych wydarzeń z życia drugiej.

Autorka funduje czytelnikom podróż zarówno w latach jak i do różnych miejsc. I tak przez jakiś czas mamy okazję być w Krośnie w latach 1983 i 2013, w latach 1924-1933 w Kutach (obecna Ukraina), a także w latach trzydziestych ubiegłego stulecia we Lwowie.

„Kresowa miłość” to piękna historia o meandrach ludzkich losów, skutkach podejmowanych decyzji i umiejętności wybaczania. Trzymanie w sobie złości, zawiści, urażonej dumy czy uprzedzeń nie przynosi niczego dobrego nikomu a jedynie nie pozwala żyć pełnią szczęścia. Jest w niej gorycz, smutek, radość ale i nadzieja, że młode pokolenie nie będzie popełniać błędów swoich przodków. Powieść uświadamia, że życie ma swoje plany i nie zawsze to, o co prosimy, jest nam dane. Ale to rozumiemy po czasie.

Książka dostępna w Bibliotece Miejskiej w Mrągowie.

Maria Mikołajczyk


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5