Polski Ład - mrągowscy samorządowcy komentują

2021-11-02 12:00:00(ost. akt: 2021-11-02 08:36:28)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy o 66 milionach złotych, które mają trafić do samorządów powiatu mrągowskiego. O komentarz dotyczący podziału pieniędzy z Polskiego Ładu poprosiliśmy lokalnych samorządowców.
Warmińsko-mazurskie samorządy dostaną w sumie 1,01 miliarda złotych.

Gmina Miejska Mrągowo: kompleksowa przebudowa Amfiteatru w Mrągowie z budową infrastruktury towarzyszącej. Dofinansowanie: 20 540 000,00 zł. - Przyznane dofinansowanie bardzo cieszy. To dla nas ogromne wyróżnienie. Jesteśmy jedynym z niewielu warmińsko-mazurskich samorządów, które otrzymał tak duże pieniądze. W powiecie mrągowskim to największa dotacja w ramach "Polskiego Ładu" - mówi burmistrz Stanisław Bułajewski. - Modernizacja amfiteatru zakłada budowę ruchomego zadaszenia amfiteatru obejmującego widownię, przebudowę zaplecza sceny zwiększającą możliwości organizacyjne oraz bezpieczeństwo uczestników wydarzeń, przebudowę sąsiadujących dróg dojazdowych oraz budowę parkingów, w tym przebudowę i nadanie nowych funkcji turystyczno-gospodarczych ul. Jaszczurcza Góra, a także budowę infrastruktury technicznej obsługującej amfiteatr - opisuje planowaną inwestycję.


Gmina Wiejska Mrągowo:
- budowa sieci kanalizacji sanitarnej wraz z przyłączami do gospodarstw domowych w miejscowościach Muntowo, Popowo Salęckie, Zawada. Dofinansowanie: 4 275 000,00
- budowa sieci wodociągowej oraz stacji podnoszenia ciśnienia w miejscowościach Mrągowo, Popowo Salęckie, Szestno, Wyszembork oraz Lasowiec. Dofinansowanie: 5 225 000,00 zł.
- To są zdecydowanie jedne z największych środków z zewnątrz jakie trafią jednorazowo do naszego samorządu. Tym bardziej się cieszę, że mamy na to już gotowe projekty i nie musimy działać w trudniejszym systemie "zaprojektuj i wybuduj". Tak naprawdę możemy już myśleć o ogłaszaniu przetargów i poszukiwaniu wykonawców inwestycji. Wodociągi i sieci kanalizacyjne to podstawa rozwoju gmin i w tej materii obecnie nadrabiamy spore zaległości - komentuje Piotr Piercewicz, Wójt Gminy Sorkwity.

Gmina Piecki:
- budowa sieci kanalizacji sanitarnej wraz z przyłączami i przebudową części istniejącej sieci wodociągowej w miejscowości Nawiady. Dofinansowanie - 5 781 000,00
- przebudowa ul. Polnej w miejscowości Piecki. Dofinansowanie: 6 909 000,00 zł.
- Bardzo się cieszę z przyznanych środków. Łącznie to ponad 12 milionów. Obie inwestycje są bardzo potrzebne z punktu widzenia rozwoju gminy. Będą służyły dla dobra mieszkańców. Jesteśmy bardzo zadowoleni i dumni też z tego, że to jedno z najwyższych dofinansowań - nie kryje radości Agnieszka Kurczewska, Wójt Gminy Piecki.

Gmina Sorkwity: poprawa efektywności energetycznej budynków publicznych na terenie Gminy Sorkwity. Dofinansowanie: 2 700 000,00 zł. - Złożyliśmy w sumie trzy wnioski zgodnie z zaleceniami tego tzw. Polskiego Ładu. Jeden z nich został zaakceptowany. Dzięki temu przeprowadzimy termomodernizację dwóch ośrodków zdrowia w Sorkwitach i Warpunach. W Szkole Podstawowej w Warpunach przeprowadzimy kompleksową wymianę okien. W budynku Urzędu Gminy wymienimy kocioł i poprawimy termomodernizację - wymienia Józef Maciejewski, Wójt Gminy Sorkwity. - Planowałem przeprowadzenie tej termomodernizacji w większości ze środków własnych, z ewentualnym dofinansowaniem z Urzędu Marszałkowskiego czy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Jednak otrzymana dotacja uwolni mi środki zaplanowane na ten cel w przyszłorocznym budżecie i będzie można przeznaczyć je na inne zadania - dodaje wójt.

Sławomir Prusaczyk
Wicestarosta Powiatu MrągowskiegoPowiat Mrągowski:
- przebudowa ciągu komunikacyjnego Mrągowo - Zyndaki - Burszewo - granica powiatu, odcinek drogi powiatowej nr 1509N od km 0+000 do 3+300. Dofinansowanie: 10 972 500,00 zł.
- przebudowa dogi powiatowej nr 1696N, odcinek Mikołajki – Łuknajno etap I.
Dofinansowanie: 4 655 000,00 zł.
- Polski Ład to rozwój inwestycji strategicznych, bardzo długo wyczekiwanych. Dzięki temu nasz kraj, nasze Małe Ojczyzny będą się rozwijać bardzo dynamicznie, jest to bardzo duże koło zamachowe dla polskiej gospodarki - podkreśla wicestarosta Sławomir Prusaczyk. - Dobrobyt w państwie nie zależy od jakości papieru, czy koloru farby jaka maluje się banknoty. Zależy od wzrostu gospodarczego, a to może nastąpić przez inwestycje. Tu chciałbym bardzo podziękować Panu Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, oraz wszystkim, którzy pracowali przy tworzeniu Polskiego Ładu. Jest to bardzo dobry kierunek, jest to nowa cywilizacja, odbudujemy nasz kraj - dodaje.

Gmina Mikołajki: rozbudowa odcinków dróg gminnych 171004N i 171005N w miejscowości Lubiewo. Dofinansowanie: 4 950 000,00

Łącznie wysokość dofinansowania dla samorządów z powiatu mrągowskiego wynosi dokładnie 66 007 500 złotych.

Wojciech Caruk

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5