CZYTAM, BO LUBIĘ: Beata i Eugeniusz Dębscy - "Dwudziesta trzecia"

2021-10-31 09:00:00(ost. akt: 2021-10-30 13:09:55)

Autor zdjęcia: BM Mrągowo

Głównym bohaterem powieści jest Tomasz Winkler, były policjant usunięty ze służby za przestępstwo, którego nie popełnił. Wrobiono go w intrygę, która pozbawiła go praw do wykonywania zawodu i do emerytury.
Teraz zabiera się za sprawy, z którymi lepiej nie iść na policję. Można go wynająć, jeśli masz kłopoty i nikt inny nie potrafi pomóc. Dorabia również jako instruktor surwiwalu i pracownik ośrodka dla trudnej młodzieży.

Pewnego dnia zgłasza się do niego bogaty biznesmen z prośbą o przeprowadzenie prywatnego śledztwa. Winkler ma wątpliwości, nie chce narażać się kolegom z byłej pracy, wkraczając w ich kompetencje. Z drugiej jednak strony zapłata za śledztwo jest hojna, a sprawa interesująca. Żona potencjalnego klienta została zamordowana, podejrzany ma alibi, a sprawa już dawno utknęła w martwym punkcie. Jednak owdowiały mąż nie chce odpuścić. Proponuje Winklerowi 100 tys. złotych za podjęcie sprawy i jeszcze więcej za udowodnienie winy szanowanemu doktorowi. Bohater podejmuje śledztwo, które prowadzi go do pewnej kryminalnej historii z przeszłości.

Kto zabił Karolinę Szeremetę, żonę zleceniodawcy? Czy faktycznie jej lekarz, jak twierdzi zrozpaczony mąż? A może prawda tkwi gdzie indziej? Główną zagadką książki jest nie „kto zabił”, ale „czy na pewno?” i „dlaczego”. 

W dojściu do prawdy towarzyszy Winklerowi jego żwawa, osiemdziesięcioletnia babcia Roma, która bardzo chętnie raczy się z wnukiem dobrym koniakiem i namiętnie rozwiązuje krzyżówki oraz sudoku, Błyskotliwe rozmowy tej dwójki i ich wzajemne docinki podszyte ironią i sarkazmem wywołują uśmiech na twarzy czytelnika.

Polecam tę książkę przede wszystkim tym, którzy szukają kryminału w klasycznym stylu.

Kolejna część cyklu o Tomaszu Winklerze „Zimny trop” również dostępna w Bibliotece Miejskiej w Mrągowie.

Anida Keller2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5